Szukaj
Szukaj

Neurologia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Neurologia to dziedzina medycyny zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego (zarówno obwodowego układu nerwowego, jak i ośrodkowego układu nerwowego). Rzetelna diagnostyka możliwa jest zwłaszcza dzięki badaniom obrazowym (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, RTG). Leczenie natomiast odbywa się drogą neurochirurgiczną lub za pomocą farmakoterapii.

Neurologia

Czym zajmuje się neurologia?

Istnieje wiele chorób neurologicznych, które mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Problemy neurologiczne często dotyczą dzieci:

I wiele innych. Mogą również rozwinąć się u osoby dorosłej wskutek działania wielu czynników, np. urazów, infekcji czy zatruć toksynami. Problemy neurologiczne, które pozostają w zakresie zainteresowań lekarza neurologa, to między innymi:

Neurologia bada przyczyny powstawania wielu schorzeń, propaguje ich profilaktykę (np. kobiety ciężarne, które nie suplementują kwasu foliowego w ciąży, mają większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadami cewy nerwowej). Jeśli wystąpią niepokojące objawy neurologiczne, lekarz przeprowadza szczegółową diagnostykę, ustala przyczynę problemu i na tej podstawie wdraża odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach leczenie przebiega przez całe życie pacjenta.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak wygląda leczenie neurologiczne?

Leczenie neurologiczne poprzedzone jest szczegółową diagnostyką. Bardzo ważny jest wywiad z pacjentem dotyczący przyjmowanych leków, charakteru pracy zawodowej (i ewentualnego narażenia na toksyny), przebytych urazów, chorób i operacji. Pacjent powinien opisać lub pokazać, co najbardziej niepokoi go w stanie zdrowia. Następnie lekarz przeprowadza badanie neurologiczne, oceniające między innymi czucie powierzchowne, czucie głębokie i odruchy neurologiczne. Bardzo ważnym elementem są badania obrazowe mózgowia lub rdzenia kręgowego, a jeśli problem dotyczy nerwów obwodowych, nierzadko wykonuje się badanie EMG.

Jeśli przyczyna problemu jest znana, wdraża się leczenie przyczynowe. Przykładowo, w przypadku guzów mózgu uciskających na ważne struktury anatomiczne i powodujące np. zahamowanie produkcji hormonów przysadki mózgowej lub nagłe, niekontrolowane zmiany zachowania, konieczne jest chirurgiczne usunięcie ich. Przy wodogłowiu należy odprowadzić nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego, również chirurgicznie. Z kolei przy padaczce podstawą leczenia jest farmakoterapia (fenytoina, karbamazepina, kwas walproinowy i inne), a także unikanie czynników, które mogłyby wyzwalać napad.

Neurologia powinna ściśle współpracować z innymi dziedzinami medycyny, zwłaszcza z fizjoterapią. Rehabilitacja ruchowa jest uzupełnieniem leczenia podstawowego wielu chorób neurologicznych, od tych wieku dziecięcego (aby zapewnić dziecku możliwość prawidłowego rozwoju ruchowego), aż po paraliże i niedowłady (aby chronić przed odleżynami i zanikiem mięśniowym).

Światowy Dzień Mózgu

22 lipca przypada Światowy Dzień Mózgu – święto powołane w 1957 roku na pamiątkę założenia Światowej Federacji Neurologii podczas Międzynarodowego Kongresu Neurologicznego w Brukseli. Celem jest promowanie zdrowia tego ważnego narządu wśród populacji. Jeśli posiadamy objawy neurologiczne, ten dzień jest idealny, aby coś zmienić i na zapisanie się na badania diagnostyczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kozubski W., Liberski P., Moryś J., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Kozubski W., Neurologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Stępień A., Neurologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *