Szukaj

Fizjoterapeuta ortopedyczny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fizjoterapeuta ortopedyczny to fizjoterapeuta specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu problemów związanych z narządem ruchu. Bez znaczenia, czy doszło do nich przez niewłaściwy styl życia, czy może urazy i kontuzje, choroby przewlekle lub w związku z uprawianiem aktywności fizycznej amatorsko lub zawodowo. Skupia się on na mięśniach, powięzi, kościach i stawach, jednak holistycznie podchodząc do ludzkiego ciała.

Fizjoterapeuta ortopedyczny

Fizjoterapeuta ortopedyczny – kto to?

Fizjoterapeutą nazywamy osobę po ukończeniu 5-letnich studiów magisterskich na kierunku fizjoterapii (dawniej: 3-letnie studia licencjackie plus 2-letnie studia magisterskie), która obroniła pracę dyplomową, odbyła praktyki w różnych placówkach medycznych oraz zdała państwowy egzamin końcowy. W Polsce fizjoterapeuci mogą uzyskać dodatkowo specjalizację. Fizjoterapeuta uzyskuje tytuł specjalisty po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego, ustalonego programem specjalizacji i zdaniu PESFZ (Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Fizjoterapeutów). Zgodnie z zaleceniami KIF (Krajowa Izba Fizjoterapeutów) takie szkolenia są prowadzone przez podmioty będące placówkami medyczno-dydaktycznymi, po uzyskaniu akredytacji udzielonej przez dyrektora CMKP (Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego) w formie 3-letnich studiów podyplomowych.

Mimo tego wielu fizjoterapeutów zawęża obszar swoich zainteresowań zawodowych wyłącznie do jednej, określonej dziedziny medycyny, kierując się zasadą bycia dobrym w jednej kwestii, jako że „osoba chcąca być dobrą we wszystkim, nie jest dobra w niczym”. Tak więc fizjoterapeuci ortopedyczni zajmują się przyjmowaniem wyłącznie takich pacjentów, których problemy zdrowotne skupiają się na wadach, schorzeniach i urazach narządu ruchu.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta ortopedyczny?

Fizjoterapeuta ortopedyczny zajmuje się diagnostyką i leczeniem między innymi problemów takich jak:

I wieloma innymi. Istotne jest, aby problem rzeczywiście dotyczył narządu ruchu lub pośrednio się z nim wiązał. Przykładem jest choćby zespół cieśni nadgarstka, w przebiegu którego dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Jest to wprawdzie neuropatia, czyli problem dotyczący obwodowego układu nerwowego, jednak oddziałuje na jakość ruchu nadgarstkiem, ręką i całą kończyną górną. Zatem tego typu problemy wciąż mogą pozostawać w kompetencjach fizjoterapeutów ortopedycznych.

Wizyta u fizjoterapeuty ortopedycznego – jak wygląda?

Przebieg wizyty u fizjoterapeuty ortopedycznego może różnić się w zależności od rodzaju problemu zdrowotnego. Zawsze składa się jednak z tych samych, podstawowych części:

  • szczegółowy wywiad zdrowotny – w celu lepszego zapoznania się z historią chorobową pacjenta oraz jego aktualnym problemem;
  • diagnostyka funkcjonalna – wykonanie szeregu testów funkcjonalnych i badań, które pozwolą ustalić trafne rozpoznanie;
  • terapia – dobrana indywidualnie do pacjenta.

W nowocześniejszych placówkach fizjoterapeutycznych ćwiczenia nie są wykonywane w ramach terapii, lecz zadawane są do domu, dzięki czemu pacjent nie ma konieczności codziennego stawiania się u fizjoterapeuty. Pozwala to na samodzielną pracę aż do kolejnej wizyty w celu uzyskanie jeszcze lepszych i szybszych efektów. Techniki fizjoterapeutyczne także dobierane są indywidualne. Składają się na nie m.in.:

W zależności od przyczyny dolegliwości, którą zdiagnozuje fizjoterapeuta ortopedyczny, często wykorzystuje terapię manualną. Na poniższym filmie możemy zobaczyć przykładowe techniki, które pokazuje fizjoterapeuta Kamil z Centrum Fizjoterapeuty. W tym przypadku jest to mobilizacja stawu krzyżowo-biodrowego u jednej z pacjentek, która zgłosiła się z bólem:

Patronite
Patronite

W terapii stawów krzyżowo-biodrowych wykorzystuje się także mobilizację kości krzyżowej, którą możemy zobaczyć poniżej.

1. Mobilizacja kości krzyżowej w kierunku doczaszkowym:

2. Mobilizacja kości krzyżowej w kierunku doogonowym:

Jednak to otrzymane, indywidualnie dobrane ćwiczenia są najważniejsze, o czym pacjent zawsze powinien zostać poinformowany. Na poniższym filmie można zobaczyć jak wyglądają przykładowe ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa:

Bardzo ważna jest prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń. Dlatego fizjoterapeuta ortopedyczny podczas wizyty uczy pacjenta na co zwracać uwagę.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Białoszewski D., Fizjoterapia w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  2. Białoszewski D., Wroński Z., Fizjoterapeuta w Polsce. Aktualna wiedza o zawodzie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  3. https://pomoc.kif.info.pl/specjalizacja/.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.