Szukaj

Rehabilitacja pooperacyjna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rehabilitacja pooperacyjna jest podstawą, aby szybko wrócić do pełnej sprawności oraz aby uniknąć powikłań pooperacyjnych czy kontuzji w przyszłości. Nawet jeśli po operacji pacjent czuje się dobrze, nie należy zaniedbywać tego etapu. Konsekwencje bywają odczuwane znacznie później, nawet kilka czy kilkanaście lat po operacji.

Rehabilitacja pooperacyjna

Rehabilitacja pooperacyjna – dlaczego jest ważna?

Rehabilitacja pooperacyjna jest kluczowa do tego, aby czuć się dobrze i pozostać sprawną osobą jak najdłużej. Przykładem jest choćby rehabilitacja po rekonstrukcji ACL, czyli więzadła krzyżowego przedniego. Operacja polega na odtworzeniu ciągłości ACL rozpinającego się między kłykciem bocznym kości udowej a plateau kości piszczelowej, zwykle z wykorzystaniem przeszczepu własnych tkanek. Po zabiegu zaleca się czasowo chodzenie o kulach i odciążanie nogi, po czym pacjent odstawia kule i zaczyna normalnie chodzić. Jeśli nie zostanie wdrożona rehabilitacja, konsekwencje będą następujące:

  • ograniczenie zakresu ruchomości w obrębie nie tylko stawu kolanowego, ale i całej kończyny dolnej – nawet jeśli deficyt ruchu jest niewielki i wynosi np. 5-10 stopni wyprostu, może generować cały wachlarz objawów. Od niestabilności stawu, do przewlekle nawracającego obrzęku i dolegliwości bólowych niewiadomego pochodzenia, które wynikać mogą np. ze zrostów torebkowych;
  • osłabienie siły mięśni kończyn dolnych – siła mięśniowa budowana jest zarówno koncentrycznie, jak i ekscentrycznie w odpowiednich ramach czasowych. Samodzielne ćwiczenia w domu nie tylko przeważnie pomijają część ekscentryki, ale i wdrażane są w nieodpowiednim momencie, np. gdy noga nie jest jeszcze na to gotowa;
  • zrosty wewnątrz kolana – wiążą się z brakiem mobilizacji blizny pooperacyjnej.

I wiele innych. Z kolei brak rehabilitacji pooperacyjnej u kobiet, które rodziły poprzez cięcie cesarskie, może skutkować zrostami wewnątrzbrzusznymi, a te zaś przyczyniają się do:

Zobacz również: Usprawnianie po cięciu cesarskim.

I innych problemów zdrowotnych. Dodatkowo należy zaznaczyć, że rehabilitacja pooperacyjna obejmuje też niezwykle istotne ćwiczenia przeciwzakrzepowe, pionizację pacjenta i naukę chodzenia o kulach czy techniki obkurczające macicę po porodzie. To pierwsze metody stosowane we wczesnych fazach, dzięki którym organizm adaptuje się do zmian oraz które przeciwdziałają powikłaniom mogącym zagrażać życiu, a takimi są zwłaszcza zakrzepy w związku z unieruchomieniem pacjenta.

Patronite
Patronite

 

Rehabilitacja pooperacyjna – jak wygląda?

Rehabilitacja pooperacyjna polega na prowadzeniu odpowiednio dobranych ćwiczeń i technik, mających na celu poprawę komfortu pacjenta, jego sprawności, krążenia i wydolności mięśniowej, jak również przyspieszających procesy gojenia się ran. Przeciwdziałają powikłaniom i są wstępem do dalszego usprawniania. Nie sposób określić rekomendowanego schematu postępowania, ponieważ w każdym przypadku może wyglądać nieco inaczej. Rehabilitacja pooperacyjna podzielona jest na kilka etapów:

  • I – przeciwdziałanie obrzękom i bólom pooperacyjnym, profilaktyka zakrzepów, poprawa krążenia i oddechu, pionizacja pacjenta, jeśli jest to konieczne, edukacja, np. nauka chodzenia o kulach ortopedycznych czy przyjmowania leczniczych pozycji;
  • II – zwiększanie bezbolesnego (w większości przypadków) zakresu ruchomości w stawach i mobilizacja blizn, gdy zdjęte zostaną szwy sklepiające ranę pooperacyjną;
  • III – stopniowe wzmacnianie siły mięśniowej w uzyskanych dotychczas zakresach ruchomości;
  • IV – wprowadzanie pacjenta do dynamiki, a więc bardziej zaawansowane ćwiczenia. Ich celem jest przywrócenie pacjenta do bardziej dynamicznych i spontanicznych aktywności dnia codziennego, a także do sportu.

Czas przejścia na poszczególne etapy jest mocno zindywidualizowany. Nawet przy identycznej kontuzji i operacji może przebiegać nieco inaczej.

Na poniższym filmie możemy zobaczyć przykład rehabilitacji pooperacyjnej przeprowadzonej u jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, który zgłosił się na rehabilitację po rekonstrukcji ACL (więzadła krzyżowego przedniego):



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Maxey L., Magnusson J., Pooperacyjna rehabilitacja pacjentów ortopedycznych, Wydawnictwo DB Publishing, Warszawa 2018.
  2. Białoszewski D., Fizjoterapia w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.