Szukaj
Szukaj

Osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych może być zarówno objawem patologicznym, jak i fizjologicznym. W kontekście przyczyn patologicznych wyróżnia się problem nerwowy, mięśniowy lub dotyczący złącza nerwowo-mięśniowego. Diagnostyką i leczeniem tego typu schorzeń zajmuje się najczęściej lekarz neurolog.

Osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych

Osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych – przyczyny

Zmniejszenie siły mięśniowej kończyn dolnych wraz z ograniczeniem zakresu ruchów dowolnych zwie się niedowładem. Przyczyną jest zwykle uszkodzenie struktur ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli miejsce ma jednak całkowita utrata siły mięśniowej i niemożność wykonania zaplanowanego ruchu, np. stopą, mówimy o porażeniu. Oba schorzenia są poważne i wymagają konsultacji z neurologiem i fizjoterapeutą neurologicznym. Obserwując dokładny obraz kliniczny można wysnuć wnioski wskazujące na możliwe przyczyny. Przykładowo, osłabienie siły mięśni kończyny dolnej i mięśni kończyny górnej po tej samej stronie, nierzadko wskazuje na przebycie udaru mózgu. Z kolei osłabienie mięśniowe uogólnione może wynikać z zatrucia lekami, polineuropatii, miastenii czy chorób ogólnoustrojowych, np. niedoczynności tarczycy.

Osłabienie siły mięśni kończyn dolnych może również być zjawiskiem fizjologicznym. Mowa o sytuacjach przetrenowania lub zbyt intensywnego wysiłku fizycznego (np. przebiegnięcie maratonu), gdy nogi odmawiają posłuszeństwa i musimy usiąść. Wynika to z faktu, że organizm wyczerpał rezerwy energii, a mięśnie kończyn dolnych po prostu się zmęczyły. Zjawisko zwykle skutkuje powstaniem mikrouszkodzeń włókien mięśniowych (tzw. zakwasów) lub DOMS w kolejnych dniach. Osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych można niekiedy zaobserwować również u kobiet w ciąży, jako że w krótkim czasie nogi muszą wytrzymać większe obciążenia związane z rosnącym brzuchem.

Charakterystycznym zjawiskiem jest osłabienie siły mięśniowej nóg wraz z wiekiem. U osób starszych jest to częsta przypadłość związana z fizjologiczną, stopniową degeneracją tkanki mięśniowej.

Zobacz również: Bóle mięśniowe nóg.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Konsekwencje osłabienia siły mięśniowej kończyn dolnych

Mięśnie kończyn dolnych pełnią bardzo ważne funkcje, między innymi:

  • pomagają utrzymać wyprostowaną prawidłową postawę ciała;
  • umożliwiają prawidłowy chód dwunożny, bieg czy po prostu przemieszczanie się;
  • biorą udział w czynnościach takich jak wstawanie z krzesła czy kucanie.

Ich osłabienie zwiększa ryzyko upadków, zaburza równowagę i koordynację. Przemieszczanie się może stanowić trudność. Z kolei przy niektórych dolegliwościach typu porażenie jest wręcz niemożliwe. Chory poruszają się wówczas na wózku inwalidzkim. Osłabienie wskutek nadmiaru aktywności fizycznej nie jest groźne, zwykle przemija po odpoczynku. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm potrzebuje odpowiedniej ilości czasu na regenerację.

Osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych – leczenie

Metody postępowania w przypadku osłabienia mięśniowego zależą od dokładnej przyczyny dolegliwości lub stanu fizjologicznego. Niekiedy wystarczy po prostu przeczekać sytuację (np. w ciąży) lub odpocząć (np. po aktywności fizycznej). Jednak jeśli mamy do czynienia z chorobami, konieczne staje się specjalistyczne leczenie. Choroby nerwowo-mięśniowe, niedowłady czy paraliże leczy się pod okiem neurologa i fizjoterapeuty. Często choroby mają charakter postępujący lub trwały. Wówczas celem leczenia jest opóźnianie postępu lub profilaktyka powikłań związanych z unieruchomieniem.

W przypadku osób starszych osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych wymaga wprowadzenia regularnego ruchu. Aktywność fizyczna dopasowana do wieku sprawi, że mięśnie jak najdłużej zachowają sprawność, zmniejszą się również bóle stawów związane z bezruchem. W podeszłym wieku dobrze sprawdzają się codzienne spacery lub gimnastyka dla seniorów. Można zdecydować się na jazdę na rowerku stacjonarnym lub indywidualne zajęcia ruchowe pod okiem fizjoterapeuty czy doświadczonego trenera personalnego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zasadzka E., Wieczorowska-Tobis K., Test stania na jednej nodze jako narzędzie do oceny równowagi osób starszych, Geriatria, 4/2012.
  2. Korbolewska O., Plenzler M., Popieluch M., Wychowański M., Właściwości dynamiczne mięśni prostujących i zginających w stawie kolanowym przed i po okresie przygotowawczym u zawodowych piłkarzy nożnych, Aktualne Problemy Biomechaniki, 6/2012.
  3. Nicpoń K., Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2007.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *