Szukaj

Polineuropatia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Polineuropatia jest to zespół objawów spowodowanych uszkodzeniem nerwów obwodowych na tle zwyrodnieniowym (polyneuropathia) lub zapalnym (polyneuritis). Innymi słowy, to zespół objawów klinicznych wynikający z uszkodzenia wielu nerwów obwodowych. W przypadku uszkodzenia nerwów o nieznanej przyczynie, mówi się o polineuropatii samoistnej lub idiopatycznej (polyneuropathia idiopathica). Choroba zazwyczaj rozwija się na przestrzeni lat, zdarza się jednak nagłe wystąpienie objawów.

 

Przyczyny

Przyczyny polineuropatii dzieli się na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. W pierwszej grupie znajdują się przede wszystkim zatrucia lekami, alkoholem, narkotykami, a także metalami ciężkimi, np. rtęcią czy ołowiem. Natomiast wśród przyczyn wewnątrzpochodnych znajdują się:

Gdy polineuropatia pojawi się na skutek uszkodzenia nerwów przez nowotwór, określa się ją jako polineuropatia nowotworowa.

Objawy kliniczne

W pierwszej kolejności pojawiają się objawy czuciowe, a dopiero później ruchowe.

Objawy czuciowe:

  • osłabienie lub całkowite zniesienie wszystkich rodzajów czucia, szczególnie ułożenia, ruchu, wibracji, czucia głębokiego;
  • następcza ataksja (niezborność ruchowa);
  • nerwoból występujący na skutek ucisku lub rozciągania (np. objaw Laseque’a);
  • zaburzenia czucia typu rękawiczki i skarpetki (obejmujące dłonie i stopy).

Objawy ruchowe występują symetrycznie i początkowo obejmują kończyny dolne. Jako pierwsze niedowładowi ulegają mięśnie przednie podudzia (porażenie nerwu strzałkowego, chód brodzący). Może dojść do zajęcia niedowładem całych kończyn dolnych. Ponadto objawy ruchowe obejmują:

Patronite
Patronite
  • obustronny, wiotki niedowład w częściach dystalnych kończyn;
  • rozszerzenie porażenia na tylne mięśnie podudzia.

Następuje osłabienie lub zniesienie odruchów. Objawem ze strony autonomicznego układu nerwowego jest nadmierna potliwość oraz pojawiające się owrzodzenia. Na koniec należy wspomnieć o objawach autonomicznych, które obejmują między innymi nadciśnienie tętnicze, nagłe spadki ciśnienia krwi w czasie wstawania, suchość lub nadmierną potliwość, a także obniżenie temperatury ciała.

Zobacz również: Hipotonia ortostatyczna.

Diagnostyka

Za pomocą EMG (elektromiografii) można rozpoznać, czy polineuropatia jest aksonalna czy demielinizacyjna.

Polineuropatia aksonalna powstaje na skutek zwyrodnienia aksonu spowodowanego uszkodzeniem ciała komórki i/lub jej wypustek. Z kolei polineuropatia demielinizacyjna jest wywołana ogniskowym rozpadem osłony mielinowej, wyróżnia się postać:

  • pierwotną – powstaje w wyniku wybiórczego uszkodzenia mieliny, z względnym zaoszczędzeniem aksonu;
  • wtórną – jest to wolno postępujące zwyrodnienie aksonalne, następuje rozpad mieliny wokół zajętego aksonu. Dodatkowo, przy dalszym rozwoju choroby może dojść do rozpadu całego włókna nerwowego.

Polineuropatia – leczenie

Sposób leczenia polineuropatii jest związany z rozpoznaną przyczyną jej wystąpienia. Fizjoterapia w polineuropatii obejmuje odpowiednie ćwiczenia oraz zabiegi fizykalne. Ukierunkowana jest na poprawę jakości życia chorego oraz łagodzenie występujących dolegliwości. W przypadku zabiegów fizykalnych należy zachować szczególną ostrożność ze względu na występujące zaburzenia czucia.

Zobacz również: Radikulopatia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ostrowska M., Kułaga A., Trąbka-Janik E., Szczudlik A., Kliniczna i elektrofizjologiczna charakterystyka pacjentów przyjmowanych do szpitala z podejrzeniem polineuropatii, Przegląd Lekarski, 11/2011.
  2. Bilińska M., Usnarska-Zubkiewicz L., Dmoszyńska A., Polineuropatia wywołana talidomidem i bortezomibem u chorych na szpiczaka mnogiego, możliwości leczenia bólu neuropatycznego, Współczesna Onkologia, 10/2008.
  3. Szczyrba S., Kozera G., Bieniaszewski L., Nyka M. W., Neuropatia cukrzycowa – patogeneza, rozpoznawanie, zapobieganie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 Responses

  1. Cierpię na te bóle od trzech lat i Pani neurolog nie wie co to jest…czy to jest neurolog.A ja czasami mam myśli samobojcze bo ból jest czasami nie do wytrzymania zwłaszcza w nocy Gdzie szukać ratunku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.