Polineuropatia jest to zespół objawów spowodowanych uszkodzeniem nerwów obwodowych na tle zwyrodnieniowym (polyneuropathia) lub zapalnym (polyneuritis). Innymi słowy, to zespół objawów klinicznych wynikający z uszkodzenia wielu nerwów obwodowych. W przypadku uszkodzenia nerwów o nieznanej przyczynie, mówi się o polineuropatii samoistnej lub idiopatycznej (polyneuropathia idiopathica). Choroba zazwyczaj rozwija się na przestrzeni lat, zdarza się jednak nagłe wystąpienie objawów.
Przyczyny
Przyczyny polineuropatii dzieli się na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. W pierwszej grupie znajdują się przede wszystkim zatrucia lekami, alkoholem, narkotykami, a także metalami ciężkimi, np. rtęcią czy ołowiem. Natomiast wśród przyczyn wewnątrzpochodnych znajdują się:
- choroby zakaźne (borelioza, trąd, AIDS);
- zaburzenia metaboliczne (marskość wątroby, cukrzyca, dna moczanowa, niedoczynność tarczycy);
- niedobory: witamina B1, witamina B2, kwas foliowy, białko;
- mocznica;
- uwarunkowania genetyczne.
Gdy polineuropatia pojawi się na skutek uszkodzenia nerwów przez nowotwór, określa się ją jako polineuropatia nowotworowa.
Objawy kliniczne
W pierwszej kolejności pojawiają się objawy czuciowe, a dopiero później ruchowe.
Objawy czuciowe:
- osłabienie lub całkowite zniesienie wszystkich rodzajów czucia, szczególnie ułożenia, ruchu, wibracji, czucia głębokiego;
- następcza ataksja (niezborność ruchowa);
- nerwoból występujący na skutek ucisku lub rozciągania (np. objaw Laseque’a);
- zaburzenia czucia typu rękawiczki i skarpetki (obejmujące dłonie i stopy).
Objawy ruchowe występują symetrycznie i początkowo obejmują kończyny dolne. Jako pierwsze niedowładowi ulegają mięśnie przednie podudzia (porażenie nerwu strzałkowego, chód brodzący). Może dojść do zajęcia niedowładem całych kończyn dolnych. Ponadto objawy ruchowe obejmują:
- obustronny, wiotki niedowład w częściach dystalnych kończyn;
- rozszerzenie porażenia na tylne mięśnie podudzia.
Następuje osłabienie lub zniesienie odruchów. Objawem ze strony autonomicznego układu nerwowego jest nadmierna potliwość oraz pojawiające się owrzodzenia. Na koniec należy wspomnieć o objawach autonomicznych, które obejmują między innymi nadciśnienie tętnicze, nagłe spadki ciśnienia krwi w czasie wstawania, suchość lub nadmierną potliwość, a także obniżenie temperatury ciała.
Zobacz również: Hipotonia ortostatyczna.
Diagnostyka
Za pomocą EMG (elektromiografii) można rozpoznać, czy polineuropatia jest aksonalna czy demielinizacyjna.
Polineuropatia aksonalna powstaje na skutek zwyrodnienia aksonu spowodowanego uszkodzeniem ciała komórki i/lub jej wypustek. Z kolei polineuropatia demielinizacyjna jest wywołana ogniskowym rozpadem osłony mielinowej, wyróżnia się postać:
- pierwotną – powstaje w wyniku wybiórczego uszkodzenia mieliny, z względnym zaoszczędzeniem aksonu;
- wtórną – jest to wolno postępujące zwyrodnienie aksonalne, następuje rozpad mieliny wokół zajętego aksonu. Dodatkowo, przy dalszym rozwoju choroby może dojść do rozpadu całego włókna nerwowego.
Polineuropatia – leczenie
Sposób leczenia polineuropatii jest związany z rozpoznaną przyczyną jej wystąpienia. Fizjoterapia w polineuropatii obejmuje odpowiednie ćwiczenia oraz zabiegi fizykalne. Ukierunkowana jest na poprawę jakości życia chorego oraz łagodzenie występujących dolegliwości. W przypadku zabiegów fizykalnych należy zachować szczególną ostrożność ze względu na występujące zaburzenia czucia.
Zobacz również: Radikulopatia.
Polecane produkty:
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej... | |
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Ostrowska M., Kułaga A., Trąbka-Janik E., Szczudlik A., Kliniczna i elektrofizjologiczna charakterystyka pacjentów przyjmowanych do szpitala z podejrzeniem polineuropatii, Przegląd Lekarski, 11/2011.
- Bilińska M., Usnarska-Zubkiewicz L., Dmoszyńska A., Polineuropatia wywołana talidomidem i bortezomibem u chorych na szpiczaka mnogiego, możliwości leczenia bólu neuropatycznego, Współczesna Onkologia, 10/2008.
- Szczyrba S., Kozera G., Bieniaszewski L., Nyka M. W., Neuropatia cukrzycowa – patogeneza, rozpoznawanie, zapobieganie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2010.
2 Responses
Cierpię na te bóle od trzech lat i Pani neurolog nie wie co to jest…czy to jest neurolog.A ja czasami mam myśli samobojcze bo ból jest czasami nie do wytrzymania zwłaszcza w nocy Gdzie szukać ratunku
Ratunku szukac u neurochirurga a nie neurologa. Neurolodzy nadaja sie jedynie do pisania recept i L4