Szukaj
Szukaj

Dna moczanowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Dna moczanowa (inaczej: podagra lub artretyzm) to metaboliczna choroba związana z zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego powstającego z puryn. Nadmierne stężenie kwasu moczowego powoduje wytrącanie się kryształków moczanu sodu między innymi w płynie stawowym, co daje przykre i bolesne objawy.

Dna moczanowa

Dna moczanowa – objawy

W przebiegu choroby wyróżnia się 2 fazy. Pierwsza charakteryzuje się występowaniem ostrych objawów, które samoistnie ustępują po około 7-10 dniach. Są to:

 • ataki ostrego zapalenia stawów przejawiające się tkliwością, bólem, obrzękiem, lokalnym zaczerwienieniem oraz podwyższeniem temperatury miejscowej (najczęściej zajęty jest staw śródstopno-paliczkowy);
 • wysoka gorączka;
 • przewlekłe zmęczenie.

Faza druga przejawia się jako przewlekła postać guzkowa dny. Objawy w tej fazie to:

 • różnego rodzaju dolegliwości ze strony stawów;
 • odkładanie się twardych i niebolesnych kryształków kwasu moczowego (tzw. guzki dnawe);
 • przewlekły artretyzm z powodu nadżerek kostnych;
 • powstawanie kamieni nerkowych.

Dna moczanowa – leczenie

Leczenie dny moczanowej opiera się na farmakoterapii, fizjoterapii oraz przestrzeganiu odpowiednio dobranej diety (połączonej ze zmianą stylu życia).

Dna moczanowa – dieta

Dieta odgrywa istotną rolę w leczeniu dny moczanowej, ponieważ pewne pokarmy mogą wpływać na poziom kwasu moczowego w organizmie, co z kolei może wpływać na występowanie ataków dny moczanowej. Z diety osoby chorej na dnę moczanową należy bezwzględnie wykluczyć wywary mięsne (rosół), owoce morza, mleko i produkty mleczne. Dodatkowo należy ograniczyć spożywanie wędlin i konserw, a także poddawać mięso odpowiedniej obróbce termicznej. Zaleca się gotowanie mięsa w dużej ilości wody.

Zobacz również: Dna moczanowa – dieta.

Pozostałe zalecenia dietetyczne:

 • zaleca się spożycie sporej ilości wody (do 3 litrów na dobę);
 • ogranicza się dosalanie potraw i wykorzystanie cukrów prostych;
 • ma miejsce całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych;
 • należy spożyć 5 posiłków dziennie;
 • wskazana jest ewentualna suplementacja witaminy D3;
 • w okresie ostrym choroby stosowana jest dieta bezmięsna, kleikowo-owocowa.

Dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Dna moczanowa – suplementy

Wiele osób próbuje w naturalny sposób złagodzić objawy bolesnego schorzenia jakim jest dna moczanowa. Suplementy diety mogą być jednym z elementów wspomagających łagodzenie jej symptomów. Kwasy tłuszczowe Omega 3 mają zdolność zmniejszania stanów zapalnych, co może być korzystne dla osób cierpiących na zapalenie stawów wynikające z dny moczanowej. Przekłada się to na redukcję dolegliwości bólowych. Ponadto Omega 3 może mieć wpływ na obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi, co jest kluczowym czynnikiem w dnie moczanowej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dodatkowo zalecane jest przyjmowanie kwasu hialuronowego, który ma za zadanie zwiększenia sprężystości i poprawę nawilżenia stawów.

Leki na dnę moczanową

Dna moczanowa w przypadku napadu ostrego, w pierwszej kolejności wymaga podawania NLPZ oraz kolchicyny. W przypadku złej tolerancji pacjenta na wymienione leki jako zamienniki stosowane są glikokortykosteroidy. Celem leczenia farmakologicznego jest jak najszybsze pokonanie stanu zapalnego.

Dna moczanowa – fizjoterapia

Fizjoterapia jest istotnym elementem leczenia dny moczanowej. Jej głównym celem jest kontrola objawów, zapobieganie nawrotom i minimalizowanie uszkodzeń stawów.

Dna moczanowa – fizykoterapia

W przypadku zaostrzenia choroby, fizykoterapia ma na celu łagodzenie dolegliwości bólowych oraz zmniejszanie stanu zapalnego. Na dłuższą metę fizykoterapia powinna wpływać na odporność organizmu, poprawiać krążenie, a także oddziaływać na tempo procesów metabolicznych.

Stosowane w przypadku dny moczanowej zabiegi obejmują:

Podczas napadu dny bezwzględnym przeciwwskazaniem jest balneoterapia. Należy zwracać uwagę na temperaturę kąpieli wodnych, ponieważ wyższe temperatury mogą powodować wystąpienie objawów.

Kinezyterapia przy dnie moczanowej

Celem kinezyterapii w dnie moczanowej jest poprawa przemiany materii i utrzymanie sprawności ruchowej stawów. Stosuje się ćwiczenia ogólnousprawniające, turystykę (z wyjątkiem turystyki wysokogórskiej), jazdę na rowerze oraz ćwiczenia czynne i bierne.

Zobacz również: Kinezyterapia – podział ćwiczeń.

Ćwiczenia należy prowadzić w okresach między napadami dny moczanowej. Wykonywane ruchy w stawach zajętych chorobowo nie powinny powodować przekroczenia granicy bólu pacjenta.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Koźmińska E., Dna moczanowa, Sympozjum: reumatologia. Medycyna po dyplomie 2011.
 2. Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 1996.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *