Szukaj
Szukaj

Dna moczanowa (artretyzm, podagra) – dieta

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Dna moczanowa jest spowodowana odkładaniem się moczanu sodu w tkankach. Objawia się silnym bólem, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości zajętego stawu. Jest oczywiste, że samą dietą artretyzmu nie wyleczymy. Ale są produkty, które dzięki zawartości różnych składników odżywczych są w stanie pomóc w walce z zapaleniem, zwiększyć odporność i wzmocnić kości.

Dna moczanowa dieta

Dna moczanowa – dieta

W przypadku dny moczanowej, oprócz konwencjonalnego leczenia, warto uwzględnić w swojej diecie niżej wymienione produkty. Posiadają one składniki, mogące mieć wpływ na złagodzenie niektórych objawów tej choroby.

Ananas

ananas -dna moczanowa

Wielu ekspertów, również trenerów, zachęca sportowców do jedzenia ananasów. Owoc ten zawiera bromelainę – enzym mający właściwości przeciwzapalne i odchudzające. W sporcie, bromelaina z powodzeniem wykorzystywana jest przy urazach i stanach zapalnych stawów.

Ze względu na właściwości przeciwbólowe tego enzymu, poleca się spożywanie ananasów przy napadach dny moczanowej, chorobie zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Ułatwia również usuwanie z organizmu nadmiaru kwasu moczowego, który jest przyczyną artretyzmu. Dodatkowo owoc ten jest źródłem żelaza, miedzi i manganu, które są odpowiedzialne za stan układu kostnego. Pierwiastki te zapobiegają łamliwości kości oraz ułatwiają wchłanianie wapnia w tkankę kostną.

Jagodyjagody -dna moczanowa

Tak samo jak acerola, te ciemne owoce mają dużą zawartość witaminy C, garbników i antyoksydantów. Witamina C uczestniczy w procesie wytwarzania kolagenu, który jest odpowiedzialny za stan ścięgien i stawów. Garbniki działają przeciwzapalnie, eliminując wolne rodniki.

Patronite
Patronite

Homar

homar -dna moczanowa

Ten skorupiak jest bogaty w glukozaminę. Ten aminocukier występuje naturalnie w organizmie ludzkim i wchodzi w skład chrząstki stawowej. Glukozamina pobudza organizm do wytwarzania tkanki chrząstnej i jej odbudowy. Przekłada się to na zmniejszenie bólu w stawach i ich sprawniejszą ruchomość.

Zielona herbata

zielona herbata - dna moczanowa

Zielona herbata niezaprzeczalnie korzystnie wpływa na nasz organizm. Jest bogata w flawonoidy i przeciwutleniacze. Wykazują one właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Dobrze przygotowany napar z zielonej herbaty zawiera również żelazo, cynk, miedź, sód, mangan, potas, wapń oraz wiele innych mikroelementów.

Kurkuma

kurkuma - dna moczanowa

Kurkuma ma zastosowanie nie tylko kulinarne, ale również medyczne. Zawarta w niej kurkumina ma właściwości żółciotwórcze, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, a także bakteriobójcze. To właśnie dzięki właściwościom przeciwzapalnym zmniejsza zapalenie chrząstki i spowalnia degenerację tkanki, co ma miejsce przy chorobie jaką jest dna moczanowa.Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *