Szukaj
Szukaj

Magnetoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Magnetoterapia to jedna z najczęściej stosowanych form fizykoterapii. Polega na wykorzystaniu pola magnetycznego o odpowiedniej częstotliwości i indukcji, do uzyskania pożądanych efektów terapeutycznych. Pole magnetyczne jest skuteczne i bezpieczne, przenika w głąb tkanek, mobilizując je do regeneracji.

Magnetoterapia

Magnetoterapia – na czym polega?

Podstawą uzasadniającą efekt biologiczny działania pól magnetycznych o bardzo niskiej indukcji jest teoria jonowego rezonansu cyklotronowego. Różne tkanki żywych organizmów absorbują szczególnie silnie tylko określone fragmenty specyficznego pola. W magnetoterapii najczęściej zastosowanie znajduje pole magnetyczne o częstotliwości do 50 Hz, a dobór tych parametrów zależy od stanu zdrowia pacjenta:

  • 1-5 Hz – stan ostry;
  • 5-20 Hz – stan podostry;
  • 20-50 Hz – stan przewlekły.

Kształt impulsów może być różny (trójkątny, prostokątny, trapezowy, sinusoidalny). Natężenie pola magnetycznego nie przekracza 10 mT. W jednej serii pacjent powinien odbyć 5-15 zabiegów, a czas trwania pojedynczego z nich wynosi standardowo 10-30 minut. Na samym początku wykonuje się je codziennie, później zaś co 2-3 dni i raz w tygodniu. Zabieg polega na umieszczeniu części ciała pacjenta w specjalnej obręczy generującej pole magnetyczne odpowiedniej częstotliwości i indukcji. Pole magnetyczne jest niewidoczne i bezbolesne dla pacjenta.

Magnetoterapia a magnetostymulacja

Nie należy mylić obu pojęć. Wielkość indukcji pól magnetycznych niskiej wartości jest zbliżona do indukcji pola ziemskiego, a jako wartość graniczną przyjęto 100 uT. Powyżej tej wartości mamy do czynienia z magnetoterapią, zaś poniżej z magnetostymulacją. Różnica wynika również z częstotliwości, która w przypadku magnetostymulacji może dochodzić nawet do 3000 Hz.

Magnetoterapia – działanie

Oddziaływanie na organizm człowieka zewnętrznego pola magnetycznego wiąże się z jego właściwościami fizycznymi oraz z właściwościami biologicznymi ludzkich tkanek. Pole magnetyczne (w przeciwieństwie do innych form terapii) przenika przez wszystkie struktury organizmu, czego efektem są reakcje na poziomie komórkowym. Działanie magnetoterapii:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • przyspieszanie tworzenia się zrostu kostnego, nawet w przypadku trudnego i powikłanego złamania kości – wskutek oddziaływania na kolagen, dentynę i keratynę;
  • przyspieszona biosynteza polipeptydów – wskutek zwiększania ilości RNA w organizmie;
  • nasilenie przyswajania tlenu przez tkanki;
  • pobudzanie syntezy ATP, czyli cząsteczek energii niezbędnych do przeprowadzania wszystkich reakcji ustroju;
  • wzmożone wychwytywanie tlenu przez hemoglobinę i cytochromy, a więc i poprawa metabolizmu;
  • szybsze wnikanie jonów wapnia do komórek;
  • obniżenie stężenia trójglicerydów i cholesterolu całkowitego;
  • efekt hipoglikemiczny i diabetyków;
  • intensywna regeneracja uszkodzonych tkanek – wskutek rozszerzania łożysk naczyń krwionośnych, resorpcji obrzęków i krwiaków;
  • działanie przeciwbólowe – wskutek stymulacji produkcji i uwalniania endorfin tkankowych;
  • działanie przeciwzapalne.

Magnetoterapia to metoda od wielu lat wykorzystywana w fizykoterapii. W dzisiejszych czasach można zaopatrzyć się w niewielkie, przenośne urządzenie domowe, które będzie wspierać rehabilitację po urazach lub leczenie chorób przewlekłych w zaciszu własnego mieszkania.

Magnetoterapia – wskazania

Istnieje wiele wskazań do odbycia zabiegów z magnetoterapii, jednak głównymi są:

Decyzję o wykonaniu zabiegu magnetoterapii podejmuje lekarz lub fizjoterapeuta, po wcześniejszym zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu zdrowotnego.

Czy magnetoterapia jest bezpieczna? Przeciwwskazania

Magnetoterapia jest przeciwwskazana w następujących przypadkach:

Stosowanie magnetoterapii nawet przez bardzo długi okres czasu lub bardzo często nie powoduje niekorzystnych następstw zdrowotnych, o ile pacjent nie wykazuje żadnych przeciwwskazań do tego zabiegu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  2. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *