Magnetostymulacja jest popularnym zabiegiem z zakresu fizykoterapii, wykorzystującym fale niskiej częstotliwości z zakresu 2000–3000 Hz o odpowiedniej indukcji. Wpływa korzystnie na układ nerwowy tonizując jego działanie, poprawia procesy regeneracyjne oraz przywraca równowagę homeostazy w organizmie.
Magnetostymulacja – charakterystyka
Magnetostymulacja wykazuje częstotliwość przebiegu podstawowego, mieszczącą się w przedziale od kilku do 3000 Hz. Najczęściej jednak wykorzystuje się zakres 2000-3000 Hz. Wartości indukcji magnetycznej wynoszą z kolei odpowiednio od 1pT do 100μT. W magnetostymulacji podstawowym parametrem warunkującym działanie biologiczne jest stosunek indukcji do częstotliwości, a uzyskane efekty terapeutyczne są następstwem elektrodynamicznego oddziaływania pola na prądy jonowe organizmu, magnetomechanicznego oddziaływania pola magnetycznego na cząstki ze spinami magnetycznymi i jonowego rezonansu kationów i anionów płynów ustrojowych.
Zobacz również: Magnetoterapia.
Na czym polega zabieg magnetostymulacji?
Zabieg magnetostymulacji wykonuje się przy pomocy specjalnych urządzeń, często zawierających półotwarty tunel przypominający nieco ten przy rezonansie magnetycznym, ewentualnie obręcz, którą nakłada się na wybraną część ciała, aby oddziaływać na nią wybiórczo. Zabieg praktykuje się w serii powtarzalnych sesji, najczęściej 10-15, trwających standardowo 8-15 minut. W niektórych przypadkach pojawia się konieczność powtórzenia serii po 4 tygodniach. Zabiegi w jednej serii wykonuje się codziennie, najlepiej bez dnia przerwy. Parametry magnetostymulacji dobiera się indywidualnie do każdego pacjenta.
Magnetostymulacja – działanie
Pod wpływem oddziaływania magnetostymulacji na układ nerwowy dochodzi do nasilenia procesów regeneracyjnych w obrębie różnych struktur tkanki nerwowej. Rezultat ten prowadzi do powrotu prawidłowej czynności w uszkodzonych nerwach obwodowych. Obserwuje się poprawę przewodnictwa neuronalnego, modulację aktywności neuronów oraz poprawę metabolizmu tkanki nerwowej. Właśnie dlatego zabieg bywa wykorzystywany do terapii uszkodzeń nerwowych, takich jak np. porażenie nerwu twarzowego.
Podczas magnetostymulacji obserwuje się też nasilenie przyswajania tlenu, co sprzyja pobudzaniu syntezy ATP o tlenowym i beztlenowym torze oddychania. Wskutek tego dochodzi do lepszej stymulacji procesów regeneracyjnych, zarówno w obrębie tkanek twardych, jak i tkanek miękkich. Można więc zdecydować się na ten zabieg w przebiegu:
- kontuzji ortopedycznych na wczesnych etapach;
- odleżyn;
- oparzeń;
- dyskopatii;
- po operacjach.
Opisana wcześniej częstotliwość fal magnetycznych silnie wpływa na syntezę DNA i proliferację komórek (proces namnażania się komórek). Dodatkowo magnetostymulacja ma silne działanie przeciwzapalne, ponieważ hamuje procesy destrukcji tkanek i pobudza reaktywację immunologiczną organizmu.
Magnetostymulacja – przeciwwskazania
Choć zabieg magnetostymulacji uznaje się za skuteczny i bezpieczny, ze względu na wykorzystanie pola magnetycznego istnieją ku niemu pewne przeciwwskazania. Są nimi:
- ciąża;
- choroba nowotworowa;
- implanty w ciele, w tym wszelkie śruby, zespolenia, rozrusznik serca;
- czynna gruźlica płuc;
- krwawienia z przewodu pokarmowego;
- ciężkie, trwające infekcje ogólnoustrojowe każdego pochodzenia;
- zaawansowane i niewyrównane choroby układu sercowo-naczyniowego.
To fizjoterapeuta decyduje o tym, czy zabieg u danego pacjenta powinien zostać wykonany. Wcześniej przeprowadza się więc szczegółowy wywiad zdrowotny, którego celem jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.
Zobacz również: Pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości.
Czy magnetostymulacja boli?
Zabieg magnetostymulacji jest całkowicie bezbolesny i nie wywołuje żadnych dolegliwości ubocznych. U niektórych pacjentów mogą pojawić się delikatne skurcze mięśni, jednak większość wskazuje na brak jakichkolwiek subiektywnych odczuć.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Pasek J., Pasek T., Kniażewska M., Obuchowicz A., Sieroń A., Magnetostymulacja w leczeniu obwodowego porażenia nerwu twarzowego, Neurologia Dziecięca, 17/2008.
- Jędrzejewski P., Cieślik T., Sieroń A., Zastosowanie kliniczne wolnozmiennych pól magnetycznych – doświadczenia własne, Dent. Med. Probl. 2002, 39, 2, 195–197.
- Pasek J., Mucha R., Sieroń A., Magnetostymulacja – nowoczesna forma terapii w medycynie i rehabilitacji, Fizjoterapia, 14/2006.