Szukaj
Szukaj

Krwawienia z przewodu pokarmowego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Krwawienia z przewodu pokarmowego mogą występować zarówno w górnym, jak i w dolnym odcinku tego układu. Zawsze są niebezpiecznym zjawiskiem wymagającym diagnostyki, czym zajmuje się lekarz gastroenterolog lub lekarze na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) w stanach nagłych. Bagatelizowane lub niewykryte krwawienia wewnętrzne stanowią zagrożenie życia.

Krwawienia z przewodu pokarmowego

Przyczyny krwawienia z przewodu pokarmowego

Krwawienie w przewodzie pokarmowym najczęściej jest konsekwencją naruszenia ciągłości błon śluzowych lub ścian narządów, które wchodzą w skład układu pokarmowego, choć nie zawsze. W zaawansowanych, poważnych przypadkach mogą być manifestacją rozległych urazów wewnętrznych, np. po wypadku samochodowym i wówczas wiążą się z uszkodzeniem innych struktur, np. narządów jamy brzusznej. Niestety w takich sytuacjach krwawienie źle rokuje.

Możliwe przyczyny krwawienia z przewodu pokarmowego są następujące:

I wiele innych. Przyczyną może być też mechaniczne uszkodzenie struktur układu pokarmowego, np. przez połknięcie ostrego przedmiotu. Z reguły dotyczy to niemal wyłącznie małych dzieci, mających tendencję do brania do buzi wszystkiego, co napotkają na swojej drodze, a także wskutek bezpośredniego uderzenia w brzuch.

Krwawienia z przewodu pokarmowego – jak wyglądają?

Krwawienia z przewodu pokarmowego mogą przybrać różną postać. Zdarza się, że pacjent dobrze wie, że krwawi, ponieważ krew wydostaje się z organizmu przez naturalne otwory ciała, np. jamę ustną lub odbyt. Krwawienie z jamy ustnej najczęściej wskazuje na uszkodzenie przełyku lub żołądka, a w skrajnych przypadkach na uszkodzenia wielonarządowe, co przeważnie kończy się zgonem. Z kolei krwawienia z odbytu najczęściej wiążą się z pęknięciem hemoroidów lub innymi problemami zlokalizowanymi w obrębie odbytnicy, jelita grubego lub jelita cienkiego.

Patronite
Patronite

Inna grupa sytuacji dotyczy krwawień, które są diagnozowane przypadkowo lub przez szukanie przyczyn innych dolegliwości, np. silnych nudności, bóli brzucha, omdleń. Wówczas pacjent aż do momentu diagnostyki nie zdaje sobie sprawy z występującego krwawienia, co jest szczególnie niebezpieczne i może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Diagnostyka krwawienia z przewodu pokarmowego

Diagnostyka krwawienia z przewodu pokarmowego opiera się na badaniach endoskopowych przewodu pokarmowego. Najczęściej jest to gastroskopia (oględziny przełyku, żołądka i dwunastnicy), kolonoskopia (oględziny jelita grubego) lub rektoskopia (oględziny odbytu i odbytnicy). Chcąc z dużą dokładnością ocenić jamę brzuszną i jelito cienkie, można zdecydować się na szybkie i bezbolesne badanie USG jamy brzusznej, ewentualnie na endoskopię kapsułkową (aby ocenić światło całego jelita cienkiego). Dołączenie do diagnostyki badań krwi i stolca pozwala oszacować możliwą przyczynę krwawienia z przewodu pokarmowego, gdy nie jest znana.

Zobacz również: Morfologia krwi.

Krwawienia z przewodu pokarmowego – leczenie

W wielu przypadkach stosuje się wyłącznie objawowe leczenie krwawienia z przewodu pokarmowego. Przykładowo, przy hemoroidach zaleca się dietę przeciwdziałającą zaparciom i miejscowe maści czy czopki, zaś przy chorobie refluksowej leki obniżające kwasowość żołądka i osłonowe oraz probiotykoterapię. Można wdrożyć również działania bardziej zaawansowane, np. chirurgiczne usunięcie hemoroidów (skleroterapia). Pacjenci z poważnymi krwawieniami wewnętrznymi wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Jeśli krew obficie wypływa z ust, należy jak najszybciej zadzwonić po karetkę pogotowia. Niezbędna jest prawdopodobnie operacja i to w trybie pilnym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Baniukiewicz A., Lichwierowicz A., Maluchnik M., Wasilewicz M., Woynarowski M., Ostre krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego o etiologii nieżylakowej – epidemiologia, etiologia i wyniki leczenia w Polsce w 2014 roku, Gastroenterologia Kliniczna 2018, Tom 10, nr 2: 39-51.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.