Szukaj
Szukaj

Gastroenterolog

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Gastroenterolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu pokarmowego, a więc: przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego i jelita grubego, odbytnicy, ale także wątroby, trzustki czy dróg żółciowych. Choroby układu pokarmowego są w dzisiejszych czasach niezwykle częste, dlatego nierzadko zalicza się je do schorzeń cywilizacyjnych.

Gastroenterolog

Gastroenterolog – kto to?

Gastroenterolog to lekarz zajmujący się chorobami układu pokarmowego. Aby zostać gastroenterologiem należy ukończyć studia medyczne trwające 6 lat, obronić pracę dyplomową oraz zdać Państwowy Egzamin Lekarski. Następnie można przystąpić do uzyskania specjalizacji, co trwa kolejnych 6 lat. Zarówno w przypadku gastroenterologii dziecięcej, jak i tradycyjnej.

Czym zajmuje się gastroenterolog?

Gastroenterolog diagnozuje i leczy wszystkie choroby, schorzenia czy dolegliwości, które dotyczą układu pokarmowego i narządów z nim związanych. Są to przede wszystkim:

I wiele innych. Na wystąpienie tego typu problemów wpływ ma w dużej mierze współczesny styl życia (brak aktywności fizycznej, częste sięganie po niezdrową żywność, nieodpowiednia dieta czy wszechobecny stres). Gastroenterolog dokładnie bada pacjenta, nierzadko zlecając i wykonując badania dodatkowe. Największe znaczenie w gastroenterologii mają badania endoskopowegastroskopia i kolonoskopia. Lekarz może zlecić jednak również USG jamy brzusznej, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Aby skorzystać z pomocy gastroenterologa w ramach NFZ konieczne jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kiedy udać się do gastroenterologa?

Wizyta u gastroenterologa będzie wskazana zawsze wtedy, gdy zauważymy niepokojące nas objawy, które mogą wskazywać na zaburzenie pracy narządów układu pokarmowego. Mowa głównie o:

  • pieczeniu w przełyku, zwłaszcza po spożyciu posiłków;
  • cofaniu się treści pokarmowej do gardła;
  • biegunkach i zaparciach;
  • częstych wzdęciach, szczególnie tych, którym towarzyszą dolegliwości bólowe czy dyskomfort;
  • zaburzeniach trawienia, ciężkości po spożyciu posiłku;
  • krwawieniu z układu pokarmowego (obecność krwi w ślinie po kaszlu lub krew w kale po defekacji);
  • bólach brzucha;
  • nagłym chudnięciu;
  • częstych wymiotach i nudnościach;
  • częste odbijanie.

Specjalista szybko wykluczy poważne choroby, a w przypadku ich potwierdzenia wdroży odpowiednie leczenie.

Jak wygląda wizyta u gastroenterologa?

Wizyta u gastroenterologa rozpoczyna się zawsze szczegółowym wywiadem. Lekarz pyta o niepokojące objawy, ich intensywność oraz czynniki wywołujące. Należy wspomnieć o przyjmowanych lekach, chorobach (własnych i w rodzinie), suplementacji oraz stylu życia, szczególnie w kontekście diety i aktywności fizycznej. Następnie lekarz palpacyjnie ocenia powłoki brzuszne i znajdujące się pod nimi ważne narządy. Jeśli uzna to za konieczne, zleca badania dodatkowe lub kieruje pacjenta do innego specjalisty. Wizyta u gastroenterologa jest bezbolesna.

Ile kosztuje wizyta u gastroenterologa?

Wizyta u gastroenterologa to koszt rzędu 150-300 zł, w zależności od wielkości miasta i renomy placówki, w której przyjmuje lekarz. Badania zlecane w ramach wizyty prywatnej płatne są dodatkowo.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sands B., Gastroenterologia – przewodnik ekspertów Mount Sinat, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2018.
  2. Longo D., Fauci A., HARRISON – Gastroenterologia i hepatologia, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *