Szukaj
Szukaj

Patogeneza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Patogeneza to zgodnie z definicją wywód chorobowy, czyli dział patologii badający sposób oddziaływania czynników chorobotwórczych na tworzenie się różnych chorób oraz szerzenie czynników chorobotwórczych. Analizuje również reakcję organizmu na obecność i działania takich czynników. Wyróżnia się wiele dziedzin patologii w zależności od działu medycyny, przykładem jest choćby histopatologia czy patologia społeczna. Dzięki poznaniu patogenezy poszczególnych chorób lekarze mogą ustalić optymalny i skuteczny plan ich profilaktyki, a nie rzadko również leczenia.

Patogeneza

Co to jest patologia?

Aby zrozumieć, czym jest patogeneza, wcześniej należy poznać patologię, czyli dziedzinę medycyny, z której się ona wywodzi. Patologia jest nauką o przyczynach chorób, mechanizmach ich powstawania i przebiegu, w objawach oraz skutkach. Lekarz patolog zajmuje się więc wyjaśnianiem przyczyn wystąpienia choroby udanego pacjenta lub wyjaśnianiem przyczyn jego zgonu, jeśli choroba została wykryta już po jego śmierci. Bada wszelkie zaburzenia układów ludzkiego ciała. Aby zostać lekarzem patologiem, należy ukończyć 6-letnie studia medyczne, a następnie odbyć specjalizację dodatkową z patologii, trwającą 5 lat.

Co to jest patogeneza?

Patogeneza jest działem patologii, ponieważ bada sposób działania czynników chorobotwórczych na powstawanie chorób oraz analizuje odpowiedź organizmu na ich obecność i działanie. Mówiąc w skrócie, zajmuje się więc badaniem rozwoju danej choroby. W odróżnieniu od etiologii nie zajmuje się jednak określeniem czynnika, który rzeczywiście wywołał chorobę, lecz zajmuje się mechanizmami, za pomocą których dany czynnik ją wywołuje. Patogeneza odpowiada na pytanie: „jak”. Zgodnie z jej podstawowymi założeniami, rozwój chorób może być zależny od trzech kluczowych grup czynników:

 • zależnych od wirusa;
 • środowiskowych;
 • zależnych od gospodarza.

Specjaliści zajmujący się patogenezą zadają więc sobie pytanie: „w jaki sposób wybrany czynnik ryzyka lub czynnik chorobotwórczy zmienia fizjologiczną reakcję organizmu i tym samym wywołuje powstanie zdiagnozowanego schorzenia.”

Patogeneza – znaczenie

Znajomość patogenezy chorób ma ogromne, praktyczne znaczenie w ich leczeniu. Pomaga hamować rozwój choroby poprzez wpływ na odpowiednie mechanizmy patogenetyczne. Przyczynia się również do znalezienia skutecznych metod ich profilaktyki. W ostatnich latach obserwuje się istotny rozwój patogenezy, ponieważ wzrasta również częstotliwość występowania wielu chorób przewlekłych. Lekarze dążą więc nie tyle do zwalczania ich objawów, ile chcą działać przyczynowo. Pozwala to na trwałe wyeliminowanie chorób oraz zapobieganie ich ponownemu wystąpieniu.

Patronite
Patronite

Patogeneza – przykład

Patogenezę można przedstawić na przykładzie trądziku zwyczajnego. Wiadomo, że do tworzenia się zmian trądzikowych dochodzi wskutek:

 • nadprodukcji łoju, łojotoku;
 • zaburzeń rogowacenia ujść jednostek włosowo-łojowych;
 • rozwijającego się stanu zapalnego;
 • kolonizacji gruczołów łojowych przez Propionibacterium acnes.

Wskazanie na pierwszeństwo procesów zapalnych lub immunologicznych przed zaburzeniami rogowacenia w procesie powstawania zaskórników zmieniło wcześniej rozpowszechnioną mechanistyczną koncepcję patogenezy:

 • nadmierne rogowacenie + łojotok -> proliferacja bakterii -> uszkodzenie mieszka -> stan zapalny.

Komórki układu odpornościowego (limfocyty T CD4+ i makrofagi) pojawiają się w obrębie jednostki włosowo-łojowej, zanim wystąpią uchwytne zaburzenia rogowacenia, a cytokiny o działaniu prozapalnym (IL-1 i IL-6) mają zdolność stymulacji proliferacji keratynocytów i tworzenia się zaskórnika. Dzięki temu możliwe jest skuteczniejsze leczenie problemu.

Podobnie patogeneza pomaga w przypadku wielu chorób cywilizacyjnych, tak istotnych w XXI wieku. Częstotliwość zachorowania na cukrzycę, otyłość czy miażdżycę znacznie wzrasta i to u coraz młodszych grup wiekowych. Jeszcze do niedawna twierdzono, że choroby te wynikają ze współczesnego stylu życia, zwłaszcza z nieodpowiedniej diety, stresu i braku aktywności fizycznej. Jest to oczywiście prawda, są to poważne czynniki ryzyka. Patogeneza udowodniła jednak, że wpływ na wystąpienie tych chorób mogą mieć również czynniki genetyczne. Dzięki temu istnieje nadzieja na stworzenie leków oddziałujących na ekspresję genów i tym samym zahamowanie lub zmniejszenie częstotliwości tych chorób w przyszłości.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Stachura J., Domagała W., Patologia znaczy słowo o chorobie, Tom I, Wydawnictwo Polska Akademia Umiejętności, Kraków 2003.
 2. Wielka Encyklopedia PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.
 3. Wąsowski M., Walicka M., Marcinowska-Suchowierska E., Otyłość – definicja, epidemiologia, patogeneza, Postępy Nauk Medycznych, 4/2013.
 4. Domagała W., Stachury i Domagały Patologia, znaczy słowo o chorobie, Kraków 2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *