Szukaj

Chirurgia ortopedyczna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Chirurgia ortopedyczna to szczególny dział medycyny zajmujący się operacyjnym leczeniem problemów narządu ruchu, a więc tych dotyczących aparatu kostno-stawowego oraz mięśniówki. Mogą być one zarówno wrodzone, jak i nabyte. W drugim przypadku stanowią konsekwencję chorób, urazów i stylu życia.

Chirurgia ortopedyczna

Chirurg ortopeda

Chirurg ortopeda jest lekarzem, który przeszedł wieloletnie nauczanie. Przede wszystkim jest to absolwent studiów medycznych na kierunku lekarskim, trwających 6 lat. Następnie musi ukończyć specjalizację z chirurgii, która trwa dodatkowych 6 lat. Tym samym proces nauczania trwa aż 12 lat. W tym czasie lekarz odbywa liczne staże i praktyki oraz realizuje się w swoim zawodzie, na bieżąco pogłębiając wiedzę i doskonaląc umiejętności praktyczne. Po odbyciu specjalizacji dodatkowo musi przystąpić do egzaminów z zakresu chirurgii ogólnej. Dopiero wtedy może uzyskać tytuł specjalisty i pełne uprawnienia do tej dziedziny medycyny.

Czym zajmuje się chirurg ortopeda?

Chirurg ortopeda, a więc specjalista z zakresu chirurgii ortopedycznej, zajmuje się operacyjnym leczeniem problemów narządu ruchu. Przykładowymi operacjami tego typu są:

I wiele innych. Tego typu operacje dotyczą zarówno struktur twardych, jakimi są kości i stawy, jak i struktur miękkich, jakimi są ścięgna, więzadła czy mięśnie. Chirurdzy ortopedzi zajmują się nie tylko samym wykonywaniem zabiegów, ale i kwalifikacją pacjentów do nich. Dlatego najczęściej pracują w różnych placówkach medycznych (prywatnych, szpitalnych, publicznych), konsultując pacjentów. Jeśli pojawi się taka konieczność, rekomendują operację, tłumacząc, na czym dokładnie polega i jakie są rokowania po niej. Jeśli natomiast uznaje, że istnieje spora szansa na wyleczenie patologii drogą zachowawczą, kieruje pacjenta do dobrego fizjoterapeuty. Właśnie z tego względu coraz większą wagę przykłada się do zespołów interdyscyplinarnych, w skład których wchodzi lekarz i fizjoterapeuta. Jedynie tak połączone leczenie zapewni pacjentowi maksymalnie dobre rezultaty oraz zadba o jego spokój psychiczny.

Diagnostyka w chirurgii ortopedycznej

Chirurdzy ortopedzi muszą posiłkować się badaniami obrazowymi, aby móc rzetelnie diagnozować problem pacjenta na takim stopniu, by było możliwe zakwalifikowanie go do zabiegu lub odesłanie do fizjoterapeuty. Często to właśnie tego typu badania przeważają nad dalszym postępowaniem leczniczym. Podstawowymi badaniami stosowanymi w chirurgii ortopedycznej są:

Patronite
Patronite

Zdarza się jednak, że przy urazach stawowych chirurg ortopeda podejmuje decyzję o artroskopii rewizyjnej, czyli o wejściu bezpośrednio do stawu z kamerką przez niewielkie nacięcia wokół niego. Taka procedura ma znaczenie np. przy urazach stawu kolanowego, gdy badania obrazowe nie ukazują jasno rozległości uszkodzeń.

Chirurdzy ortopedzi mają uprawnienia do kierowania pacjenta na wszystkie badania obrazowe narządu ruchu. Mogą też zlecać badania krwi, wystawiać zwolnienia lekarskie z pracy, wystawiać e-recepty. Część z nich zajmuje się także iniekcjami dostawowymi, np. z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego czy kwasu hialuronowego.

Zobacz również: Wiskosuplementacja.

Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach chirurgia ortopedyczna rozwija się wyjątkowo prężnie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Canale S., Beaty J., Campbell ortopedia operacyjna, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2017.
  2. Noszczyk W., Chirurgia – repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Żyluk A., Zarys chirurgii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.