Fotodepilacja Wrocław

Paluch koślawy (hallux valgus)

– nazywany również hallux, haluksy – to deformacja podstawy dużego palca. Przyczyna nie jest jasna w wielu przypadkach. Może powodować zniekształcenie stóp, które trąc o obuwie może powodować stan zapalny i ból. Dobre obuwie to często wszystko co jest potrzebne, aby złagodzić objawy. Praca nad skorygowaniem deformacji jest inną możliwością, jeżeli dobre obuwie nie łagodzi objawów.

Paluch koślawy hallux valgus

Co to jest – haluksy

Gdy duży palec u stopy (paluch) jest ułożony pod kątem w kierunku palca drugiego, wówczas mamy najczęściej doczynienia z halluxem – palcem koślawym. Powoduje to wybrzuszenie z boku (w stronę zewnętrzną) na podstawie dużego palca. Ponadto często występują: pogrubienie skóry i tkanek znajdujących się w okolicach stawu. Zagęszczenie skóry i tkanki mogą doprowadzić do stanu zapalnego, obrzęku, a nawet bólu.

Czasami w stawie rozwija się „worek”, który wypełnia płyn.

Co powoduje – przyczyny – haluksy

Deformacja stawu u podstawy palca dużego (palucha) nazywana jest często paluchem koślawym. Z powodu tej deformacji stawów rozwija się znaczące odchylenie palca w bok. Kości dużego palca są wypychane w kierunku mniejszych palców.

Skóra wokół przegubu napisana się pod kątem i ma tendencję do ocierania wnętrza obuwia. Może to powodować zgrubienie i stan zapalny skóry oraz tkanek znajdujących się w okolicy stawu.

W większości przypadków nie jest jasne dlaczego rozwijają się zniekształcenia palucha koślawego (hallux). Niekiedy otrzymujemy w genach tendencję do osłabienia tego stawu. Zdarza się, że dotyczy to sumy problemów jakimi są zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Jednak bez względu na przyczyny leżące u podstaw, noszenie ciasnych i źle dopasowanych butów może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację i przyczynić się do powstawania palucha koślawego. Noszenie wysokich butów generuje dodatkowy nacisk (przeciążenie) na przednią część stopy, czego skutkiem może być zmniejszenie łuku poprzecznego prowadzące do płaskostopia poprzecznego. Mogą one również powodować tarcie na skórę, która pokrywa tę okolicę.

Objawy – haluksy

– ból – następnie mogą pojawić się trudności z chodzeniem związane z bólem;
– stan zapalny i obrzęk podstawy palca;
– stopa może ostatecznie stać się na tyle duża, że trudność sprawi znalezienie dostatecznie szerokiego obuwia;
– drugi palec może ulec deformacji pod naciskiem palucha;
– w ciężkich przypadkach duży palec u nogi może wypchnąć drugi palec ze swojego pierwotnego miejsca powodując jeszcze większą deformację.

Sklep Spirulina

Leczenie – haluksy

Dobrze dobrane obuwie to często wszystko czego potrzebujemy. Nie leczy ono deformacji, ale może złagodzić ból i dyskomfort. Warto, zwłaszcza u dzieci, przy doborze obuwia skonsultować się z fizjoterapeutą.

Doradztwo może obejmować:

– noś buty i kapcie, które nie uciskają, ale dobrze przylegają do stopy;
– nie chodź na co dzień w butach na wysokim obcasie, a w szczególności w szpic;
– buty regulowane na np. paski mogą okazać się najlepsze do dostosowania wielkości;
– noś buty z miękką wyściółką, która sama dopasuje się do proporcji stopy;
– niekiedy zaleca się noszenie ortez, które prostują palec. Niestety nie rozwiązują one problemu.

Leki – haluksy

– środki przeciwbólowe łagodzące ból;
– maści przeciwzapalne i przeciwbólowe do użytku zewnętrznego;
– niekiedy wskazane jest przyjmowanie antybiotyków.

Chirurgia – haluksy

Operacja może być wskazana jeśli zmiana obuwia nie łagodzi objawów. Celem operacji jest prostowanie przegubu tak jak jest to możliwe by złagodzić ból. Zazwyczaj nie kieruje się tutaj estetycznym wyglądem. Zabieg można wykonać pod znieczuleniem ogólnym lub miejscowym, a wyjście ze szpitala następuje tego samego dnia (zazwyczaj).

Lekarz specjalista dobiera operację indywidualnie w zależności od nasilenia bólu, kształtu stopy oraz innych czynników takich jak np. obecność stanu zapalnego stawów. Istnieje wiele różnych typów operacji, które są wykonywane w leczeniu halluxa. Są to zarówno operacje częściowe jak i całkowite wymiany stawu.

Operacja jest zwykle skuteczna i zmniejsza dynamikę objawów, jednak nie we wszystkich przypadkach. Nie zawsze możliwe jest zmniejszenie bólu w całości lub spowodowanie, że palec stanie się idealnie prosty.

Powikłania po operacji mogą obejmować:

– nieustąpienie bólu;
– infekcje;
– powrót deformacji.

Trzeba mieć świadomość powikłań i skonsultować z lekarzem prowadzącym wady i zalety operacji w naszym przypadku.

Po operacji w dalszym ciągu należy nosić prawidłowo dobrane obuwie – szerokie (6 miesięcy po operacji).

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław