Fizjoterapeuta fizjoterapeucie nierówny, dlatego w poniższym artykule zainteresowaliśmy się tym, na co należy zwracać uwagę przy wyborze swojego fizjoterapeuty.
Fizjoterapeuta – kim jest?
Fizjoterapeuci to profesjonaliści różnej klasy. Każdy z nich może specjalizować się w pewnych określonych zabiegach. Niestety niektórzy, to przykra prawda, mogą specjalizować się tylko w wyciąganiu pieniędzy. Znane jest przecież powiedzenie: „Od wszystkiego, czyli od niczego”. Tak czy inaczej, warto wiedzieć, jak wybrać fizjoterapeutę.
Prawa i obowiązki fizjoterapeuty szczegółowo określa od pewnego czasu Ustawa o Zawodzie Fizjoterapeuty.
Na co zwracać uwagę?
Istnieją 4 czynniki, które powinny być brane w pierwszej kolejności przy wyborze swojego fizjoterapeuty:
- doświadczenie;
- specjalizacja;
- bezpieczeństwo;
- likalizacja.
Zostały one szczegółowo omówione poniżej.
Doświadczenie
Przyjęło się, że kluczowym czynnikiem jest doświadczenie. Niby nie ma w tym kryterium niczego złego, ale należy zauważyć kilka niuansów.
Przede wszystkim fizjoterapeuta świeżo po studiach może już mieć doświadczenie, co szczególnie dotyczy osób studiujących na uczelniach prywatnych. Po drugie, choć pięć lat to pięć lat, jeśli jeden fizjoterapeuta pod tym pojęciem rozumie dwa zabiegi tygodniowo, a inny po osiem godzin ciężkiej pracy codziennie, to nagle okazuje się, że pozornie dobre kryterium nie jest wiele warte.
Oczywiście – na doświadczenie warto zwracać uwagę, ale z drugiej strony nowa szkoła fizjoterapii często okazuje się skuteczniejsza od starej, więc nie należy przeceniać znaczenia doświadczenia.
Specjalizacja
Fizjoterapeuta, choć potrafi zająć się wieloma różnymi dolegliwościami, zwykle ma jakąś specjalizację:
- terapia pourazowa;
- bóle kręgosłupa;
- fizjoterapia dzieci lub młodzieży.
To nie musi być formalnie stwierdzone. Być może po prostu ten terapeuta ma bogatsze doświadczenie z jedną grupą pacjentów, a drugi z zupełnie inną. Warto zwrócić na to uwagę, bo takie wiadomości sprawiają, że zupełnie inaczej zaczyna się postrzegać doświadczenie konkretnej osoby.
Są również fizjoterapeuci, którzy po studiach wybierają specjalistyczny kurs, który kładzie duży naciska na jedną dziedzinę. Tacy specjaliści są niezwykle doceniani w swoim środowisku, ale również wśród swoich pacjentów. Sztuką jest wykonać serię zabiegów, po których naprawdę osoba chora odczuje ulgę i poprawę jakości życia, a nie jak to ma miejsce w większości polskich szpitali czy uzdrowiskach.
A mianowicie, hurtowe obsługiwanie pacjentów na zabiegach takich jak fizykoterapia czy kinezyterapia. Oczywiście na przyjęcie do tych placówek czekało się kilka miesięcy i skierowanie na konkretny zabieg przydatny tyko wtedy, obecnie ma się nijak z dolegliwością. Mimo to są wykonywane przez zatrudnionych tam fizjoterapeutów, ponieważ tak jest napisane na skierowaniu.
To pokazuje, że fizjoterapeuta od wszystkiego niestety nie może równać się z tym po konkretnej specjalizacji, który poświęca dużo czasu choremu, a nie tylko średnio 10-15 minut – tyle ile pacjent podłączony jest pod elektrody.
Bezpieczeństwo
Wielu osobom wydaje się, że skoro fizjoterapeuta nie przerywa ciągłości tkanek i nie podaje leków, to źle wykonanym zabiegiem nie może zrobić krzywdy. Może. Jeśli więc w czasie wywiadu nie przedstawi przeciwwskazań albo nie zapyta np. o przebyte zabiegi czy choroby przewlekłe, prawdopodobnie warto udać się do innego specjalisty.
Jest to konieczne ze względu na własne bezpieczeństwo. Każdego roku kilkanaście osób zostaje niepełnosprawnymi lub umiera w następstwie źle przeprowadzonych zabiegów fizjoterapeutycznych albo dlatego, że wykonany został zabieg, który nie powinien być prowadzony ze względu na konkretne przeciwwskazania.
To niby niewiele – błędy lekarskie są częstsze, ale czy warto ryzykować własnym zdrowiem, a nawet życiem? Odpowiedź jest oczywista.
Lokalizacja
Na ten czynnik można spojrzeć dwojako. Z jednej strony, jeśli z pobliżu znajdują się tylko kiepscy fizjoterapeuci, po prostu idzie się dalej, to oczywiste. Jednak chodzenie po całym mieście z bolącymi plecami albo nie do końca sprawnym jeszcze po operacji kolanem też nie wydaje się najlepszym pomysłem. Warto więc dobrze przyjrzeć się, do którego fizjoterapeuty będzie tak zwyczajnie „po drodze”. Taki rekonesans ma też inną ważną zaletę. Pozwala znaleźć specjalistów od konkretnej dolegliwości, a do takiego zawsze warto iść kawałek dalej, bo to niewielka cena za szybsza ulgę w cierpieniu.
Dodatkowo dobrze jest zwrócić uwagę na miejscowość, w której przyjmują fizjoterapeuci. W dużych miastach konkurencja sprawia, że ci najlepsi stale podnoszą swoje kwalifikacje poprzez różnego rodzaju kursy i zaawansowane szkolenia. W efekcie pozwoli to szybko pomóc w danej dolegliwości. A jak wiadomo, zadowolony pacjent poleci takiego specjalistę dalej. Jest to spowodowane wyższą konkurencją niż w mniejszych miastach. Oczywiście nie zawsze tak musi być, jednak zazwyczaj tak to wygląda.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
3 Responses
To prawda, sam skończyłem podyplomowy kurs terapii manualnej i to jakie daje mozliwosci diagnozy oraz odpowiedniego leczenia to na studiach niestety ale nawet w malym stopniu nie rowna się to z takim konkretnym kursem specjalizujacym
Cała prawda. Choć dodałabym nawet jeszcze niejedno!
Z calym Szacunkiem ale Branza Lekarzy Fizioterapuetòw jest strasznie nie dla wszystkich.Duzo ludzi ma prawdziwy talent aby być Lekarzem w danej dziedzinie albo Fizjioterapi a nie ma mozliwości tego wykorzystać.Większość lekarzy to Fuksiarze po rodzince nie oszukujmy się.Lekarze wcale nie doradzaja naturalnych lekòw tylko chemiczne badziewie co leczy jedno a niszczy drugie !!Doświadczylem tego na sobie!!–Czy studja medyczne musza trwać az 5 lat ??–Caly program nauczania jest do bani ,co za Super profesorowie go wynyslili Masakra !!