Chirurgia to dział medycyny, w którym podstawowym sposobem leczenia jest zabieg operacyjny. Specjalistą tej dziedziny jest lekarz chirurg. Może on mieć wiele specjalności, jednak zawsze jego zadaniem będzie leczenie chirurgiczne (operacyjne).
Czym zajmuje się chirurgia?
W zależności od specjalności, chirurgia leczy operacyjnie różnego rodzaju choroby, schorzenia czy kontuzje. Wyróżnia się między innymi następujące rodzaje chirurgii:
- ogólną;
- naczyniową;
- kardiochirurgię;
- szczękową;
- onkologiczną;
- plastyczną;
- ortopedyczną;
- neochirurgię.
Przykładowo, chirurgia ogólna obejmuje wykonywanie zabiegów operacyjnych w obrębie narządów jamy brzusznej. To właśnie do chirurga ogólnego należy skierować się w wypadku konieczności usunięcia wyrostka robaczkowego czy wycięcia tarczycy. Z kolei chirurgia onkologiczna zajmuje się operacyjnym leczeniem części ciała zajętych nowotworowo. Do chirurga onkologicznego udają się np. kobiety przed mastektomią (odjęciem piersi). Chirurgia szczękowa zaś dotyczy operacyjnego leczenia i korygowania wrodzonych wad zgryzu. Do chirurga szczękowego zgłoszą się również pacjenci po wypadkach komunikacyjnych bądź innych urazach, których efektem będą deformacje czy wady w obrębie twarzy. Z chirurgią szczękową po części wiąże się chirurgia stomatologiczna, są to jednak dwie różne profesje.
Nie należy mylić chirurgii naczyniowej z kardiochirurgią. Ta pierwsza zajmuje się bowiem leczeniem schorzeń dotyczących naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych. Operacje mogą być przeprowadzane zarówno metodą otwartą, jak i zamkniętą (wewnątrznaczyniową). Natomiast kardiochirurgia obejmuje leczenie zarówno mięśnia sercowego, jak i naczyń krwionośnych związanych z daną chorobą. Popularnym przykładem kardiochirurgicznym jest wszczepianie by-passów.
Kim jest chirurg?
Chirurg jest lekarzem specjalistą zajmującym się wykonywaniem różnego rodzaju operacji. Zadaniem chirurga jest jednak nie tylko wykonywanie zabiegu i odpowiadanie za jego prawidłowy przebieg. Dodatkowo w wielu specjalnościach zajmuje się on kwalifikowaniem pacjenta do operacji (musi szczegółowo ocenić stan zdrowia pacjenta wykluczając ewentualne przeciwwskazania i potwierdzając konieczność operacji).
Zadaniem chirurga jest przygotowanie pacjenta do operacji czy zabiegu, przeprowadzenie tego zabiegu, a następnie objęcie go postępowaniem pooperacyjnym. Pacjent ma wszelkie prawa otrzymania wszystkich informacji dotyczących przebiegu operacji, a także postępowania po jej zakończeniu. Lekarz ten powinien służyć radą i dobierać postępowanie operacyjne w sposób jak najkorzystniejszy dla pacjenta. Szczególnie istotne jest to w chirurgii plastycznej czy szczękowej, gdy pacjent może często w pewnym stopniu decydować o poczynaniach lekarza (może wybierać optymalną dla siebie metodę czy wskazywać na oczekiwany efekt końcowy).
Jakiego chirurga wybrać?
Nie ma dwóch takich samych operacji, nawet w tej samej specjalności. Każda różni się między sobą z tego względu, że nie ma dwóch takich samych ludzi. Pacjenci wykazują różnego stopnia wrażliwość, posiadają inny stan zdrowia, wiek, płeć czy choroby ogólnoustrojowe. Z tego względu należy pamiętać, że każda operacja wiąże się z pewnym ryzykiem – szczególnie, jeśli jest prowadzona w znieczuleniu ogólnym, a nie miejscowym. Wybierając chirurga należy kierować się przede wszystkim jego specjalnością – nie można iść do chirurga ortopedycznego na przeszczep skóry, ani do chirurga naczyniowego na operacyjne nastawienie złamania otwartego.
Kolejną sprawą jest doświadczenie lekarza. Warto znaleźć specjalistę, który posiada spore doświadczenie w danym typie operacji, najlepiej potwierdzone pozytywnymi opiniami pacjentów. Wiek chirurga często nie ma znaczenia, ponieważ nawet nowi lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie praktyczne nabyte w trakcie kształcenia. Ważne, aby chirurg był przystępny. Oznacza to, że powinien odpowiedzieć wyczerpująco na wszelkie pytania i wątpliwości pacjenta.
Bibliografia
- Noszczyk W., Chirurgia – repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Żyluk A., Zarys chirurgii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2016.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |