Szukaj
Szukaj

Chirurgia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Chirurgia to dział medycyny, w którym podstawowym sposobem leczenia jest zabieg operacyjny. Specjalistą tej dziedziny jest lekarz chirurg. Może on mieć wiele specjalności, jednak zawsze jego zadaniem będzie leczenie chirurgiczne (operacyjne).

Chirurgia

Czym zajmuje się chirurgia?

W zależności od specjalności, chirurgia leczy operacyjnie różnego rodzaju choroby, schorzenia czy kontuzje. Wyróżnia się między innymi następujące rodzaje chirurgii:

  • ogólną;
  • naczyniową;
  • kardiochirurgię;
  • szczękową;
  • onkologiczną;
  • plastyczną;
  • ortopedyczną;
  • neochirurgię.

Przykładowo, chirurgia ogólna obejmuje wykonywanie zabiegów operacyjnych w obrębie narządów jamy brzusznej. To właśnie do chirurga ogólnego należy skierować się w wypadku konieczności usunięcia wyrostka robaczkowego czy wycięcia tarczycy. Z kolei chirurgia onkologiczna zajmuje się operacyjnym leczeniem części ciała zajętych nowotworowo. Do chirurga onkologicznego udają się np. kobiety przed mastektomią (odjęciem piersi). Chirurgia szczękowa zaś dotyczy operacyjnego leczenia i korygowania wrodzonych wad zgryzu. Do chirurga szczękowego zgłoszą się również pacjenci po wypadkach komunikacyjnych bądź innych urazach, których efektem będą deformacje czy wady w obrębie twarzy. Z chirurgią szczękową po części wiąże się chirurgia stomatologiczna, są to jednak dwie różne profesje.

Nie należy mylić chirurgii naczyniowej z kardiochirurgią. Ta pierwsza zajmuje się bowiem leczeniem schorzeń dotyczących naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych. Operacje mogą być przeprowadzane zarówno metodą otwartą, jak i zamkniętą (wewnątrznaczyniową). Natomiast kardiochirurgia obejmuje leczenie zarówno mięśnia sercowego, jak i naczyń krwionośnych związanych z daną chorobą. Popularnym przykładem kardiochirurgicznym jest wszczepianie by-passów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kim jest chirurg?

Chirurg jest lekarzem specjalistą zajmującym się wykonywaniem różnego rodzaju operacji. Zadaniem chirurga jest jednak nie tylko wykonywanie zabiegu i odpowiadanie za jego prawidłowy przebieg. Dodatkowo w wielu specjalnościach zajmuje się on kwalifikowaniem pacjenta do operacji (musi szczegółowo ocenić stan zdrowia pacjenta wykluczając ewentualne przeciwwskazania i potwierdzając konieczność operacji).

Zadaniem chirurga jest przygotowanie pacjenta do operacji czy zabiegu, przeprowadzenie tego zabiegu, a następnie objęcie go postępowaniem pooperacyjnym. Pacjent ma wszelkie prawa otrzymania wszystkich informacji dotyczących przebiegu operacji, a także postępowania po jej zakończeniu. Lekarz ten powinien służyć radą i dobierać postępowanie operacyjne w sposób jak najkorzystniejszy dla pacjenta. Szczególnie istotne jest to w chirurgii plastycznej czy szczękowej, gdy pacjent może często w pewnym stopniu decydować o poczynaniach lekarza (może wybierać optymalną dla siebie metodę czy wskazywać na oczekiwany efekt końcowy).

Jakiego chirurga wybrać?

Nie ma dwóch takich samych operacji, nawet w tej samej specjalności. Każda różni się między sobą z tego względu, że nie ma dwóch takich samych ludzi. Pacjenci wykazują różnego stopnia wrażliwość, posiadają inny stan zdrowia, wiek, płeć czy choroby ogólnoustrojowe. Z tego względu należy pamiętać, że każda operacja wiąże się z pewnym ryzykiem – szczególnie, jeśli jest prowadzona w znieczuleniu ogólnym, a nie miejscowym. Wybierając chirurga należy kierować się przede wszystkim jego specjalnością – nie można iść do chirurga ortopedycznego na przeszczep skóry, ani do chirurga naczyniowego na operacyjne nastawienie złamania otwartego.

Kolejną sprawą jest doświadczenie lekarza. Warto znaleźć specjalistę, który posiada spore doświadczenie w danym typie operacji, najlepiej potwierdzone pozytywnymi opiniami pacjentów. Wiek chirurga często nie ma znaczenia, ponieważ nawet nowi lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie praktyczne nabyte w trakcie kształcenia. Ważne, aby chirurg był przystępny. Oznacza to, że powinien odpowiedzieć wyczerpująco na wszelkie pytania i wątpliwości pacjenta.

Bibliografia

  1. Noszczyk W., Chirurgia – repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Żyluk A., Zarys chirurgii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *