Reinsercja to jedna z metod leczenia chirurgicznego w ortopedii. Polega na naprawie zerwanego więzadła bądź ścięgna bez konieczności wykonywania przeszczepu. Staw po zabiegu wymaga unieruchomienia czasowego, aby mogło dojść do zrostu tkanek. Później niezbędna jest odpowiednio prowadzona rehabilitacja ruchowa.
Reinsercja – co to jest i na czym polega?
Reinsercja jest nowoczesną metodą z zakresu chirurgii ortopedycznej. Jednak ze względu na jej niedawne powstanie, wciąż nie jest rutynowo wykonywana w większości placówek medycznych. Jej ogromną zaletą jest fakt, że nie wymaga ona wycinania uszkodzonego więzadła, pobierania przeszczepów własnych ścięgien lub innych tkanek dawcy. Polega jedynie na przyszyciu zerwanego więzadła do miejsca, z którego zostało ono oderwane.
Należy zaznaczyć, że reinsercja nie zawsze może zostać wykonana. Przykładowo, w przypadku uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (ACL) w stawie kolanowym reinsercja możliwa jest głównie przy świeżych urazach, a także w sytuacjach, gdy doszło do awulsji, czyli oderwania więzadła od kości wewnątrz stawu kolanowego. Uszkodzenie więzadła ACL musi dotyczyć przyczepu udowego (bliższego). W innych przypadkach prawdopodobnie konieczne będzie pobranie przeszczepu (najczęściej z mięśnia półścięgnistego) i wykonanie klasycznego szycia więzadła.
Zobacz również: Złamanie awulsyjne.
Zabieg reinsercji przeważnie odbywa się w znieczuleniu regionalnym (pacjent nie czuje całej kończyny górnej lub kończyny dolnej). Dokładny przebieg zależy natomiast od tego, w którym miejscu doszło do zerwania tkanek. Przykładowo, przy zerwaniu przyczepu dystalnego ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia chirurg ortopeda wykonuje niewielkie, poprzeczne cięcie skórne poniżej od dołu łokciowego, po czym umiejscawia oderwany kikut ścięgna, odpowiednio go opracowuje i obszywa mocnymi szwami. Wywierca kanał w miejscu anatomicznego przyczepu ścięgna, aby później przez tak przygotowaną lożę przeprowadzić nici i zablokować je na dedykowanym guziku tytanowym.
Reinsercja – zalety
Jako że nie ma konieczności pobierania wycinków tkanek, uszkodzenia w przebiegu zabiegu są znacznie mniejsze. A co się z tym wiąże, szybszy jest czas rekonwalescencji i powrotu do pełnej sprawności. Dodatkowo, blizny są znacznie mniejsze. Taka operacja wiąże się z ogromną precyzją, a to także wpływa pozytywnie na późniejsze efekty i biomechanikę całego stawu.
Rehabilitacja po reinsercji
Każdorazowo po zabiegu reinsercji niezbędna jest rehabilitacja prowadzona pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Ogromną zaletą omawianej metody jest krótszy czas powrotu do sprawności, niż ma to miejsce przy klasycznych metodach zabiegowych. Rehabilitacja po reinsercji, w niektórych przypadkach może trwać bowiem zaledwie 2-3 miesiące. Warto rozpocząć ją jednak już od pierwszego dnia po operacji.
Początkowo polega na wykonywaniu ćwiczeń przeciwzakrzepowych, mając na celu minimalizację powikłań. Zastosowanie mają też ćwiczenia izometryczne oraz ćwiczenia czynne w stawach okolicznych. Gdy dojdzie już do zagojenia się przyczepu zerwanego ścięgna lub więzadła można rozpocząć pracę bezpośrednio w okolicy operowanego stawu. Oczywiście nie należy przy tym pomijać znaczenia mobilizacji blizny. Nie uwzględnianie tego może skutkować wytworzeniem się bolesnych zrostów, które będą ograniczać zakresy ruchu w stawie, a nawet generować ból w przyszłości i zmniejszać wytrzymałość operowanej tkanki.
Rekonstrukcja a reinsercja
Choć oba pojęcia bywają stosowane zamiennie, odnoszą się do dwóch, zupełnie różnych metod operacyjnych. Rekonstrukcja jest metodą leczenia wtórnego, wybieraną przy całkowicie uszkodzonym więzadle. Zazwyczaj wykonuje się ją wszczepem własnych ścięgien bądź z wykorzystaniem sztucznych materiałów. Z kolei reinsercja odnosi się do naprawy danego uszkodzenia. Obejmuje więc przyszycie oderwanego więzadła lub ścięgna, gwarantując ich wygojenie i podjęcie funkcji takiej, jak przed urazem.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- https://chirurgia-kolana.pl/leczenie-operacyjne/reinsercja-wiezadla-krzyzowego-przedniego-internal-brace-acl.
- Barbier O., Bilichting E., l’Escalopier N., Choufani C., Caubere A., Rozinthe A., Tourne Y., Arthroscopic lateral ankle ligament reinsertion with reinforcement by a minimally invasive extensor retinaculum flap for chronic ankle instability, Revue de Chirurgie Orthopédique et Traumatologique, Volume 108, Issue 7, November 2022, Pages 866-870.