Szukaj

Dół łokciowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Dół łokciowy (łac. fossa cubitalis) występuje do przodu od stawu łokciowego. Jest to zagłębienie kształtu trójkątnego lub litery Y, powstające między mięśniami ramienia i przedramienia. Zlokalizowany jest zatem na przedniej stronie zgięcia stawu łokciowego człowieka.

dol lokciowy

Dół łokciowy – budowa

Powięź łokciowa zamyka od przodu dół łokciowy, przestrzeń położoną w okolicy łokciowej przedniej na pograniczu ramienia i przedramienia. Dół łokciowy odgraniczony jest od strony przyśrodkowej mięśniem nawrotnym obłym, od strony bocznej mięśniem ramienno-promieniowym, mięśniem prostownikiem promieniowym długim nadgarstka i mięśniem prostownikiem promieniowym krótkim nadgarstka. Od góry do dołu łokciowego zstępuje pionowo gruby fałd mięśniowy, utworzony przez mięsień dwugłowy ramienia i mięsień ramienny. Ścięgna tych mięśni zdążają w głąb dołu łokciowego do swych przyczepów i wspólnie z mięśniem odwracaczem tworzą dno tego dołu. Ścięgno mięśnia dwugłowego dzieli dół łokciowy na część przyśrodkową i boczną.

Powięź przedramienia przyrasta na całej długości do brzegu tylnego kości łokciowej. Wysyła ona przegrody międzymięśniowe, które dzielą przedramię na trzy komory kostno-włókniste:

  • zginaczy;
  • prostowników bocznych;
  • prostowników grzbietowych.

Komora zginaczy przedzielona jest słabszą blaszką powięziową na część głęboką i powierzchowną. Dalej, na nadgarstku, powięź przedramienia przechodzi w powięź ręki. W tym miejscu, pod blaszką powierzchowną przebiega ścięgno mięśnia dłoniowego długiego, nerw i naczynia łokciowe. Powięź okolicy łokciowej jest silna, a nad wyrostkiem łokciowym zrasta się z okostną.

Ograniczenia dołu łokciowego

Struktury ograniczające dół łokciowy można przedstawić w skrócie. Dół łokciowy ogranicza od:

  • góry i przyśrodkowo – przegroda międzymięśniowa przyśrodkowa ramienia;
  • góry i bocznie – mięsień dwugłowy ramienia;
  • dołu i przyśrodkowo – mięsień nawrotny obły;
  • dołu i bocznie – mięsień ramienno-promieniowy.

Przy czym dno dołu wypełniają:

tubapay
tubapay
  • mięsień ramienny;
  • mięsień odwracacz;
  • ścięgno mięśnia dwugłowego ramienia.

Zawartość dołu łokciowego

Ścięgno mięśnia dwugłowego ramienia dzieli dół na 2 bruzdy:

  • promieniową;
  • łokciową.

W bruździe promieniowej położony jest nerw promieniowy. Z kolei bruzdą łokciową biegnie tętnica ramienna i jej dwie końcowe gałęzie – promieniowa i łokciowa, a także nerw pośrodkowy. Pod skórą dołu znajdują się następujące żyły powierzchowne: odłokciowa i odpromieniowa. Pod powięzią dołu łokciowego od strony przyśrodkowej znajduje się pęczek naczyniowo-nerwowy, który jest przedłużeniem pęczka naczyniowo-nerwowego ramienia. Warto także wspomnieć, że w dole łokciowym znajdują się ważne węzły chłonne.

Zobacz również: Mięśnie kończyny górnej – podział, funkcje.

Dół łokciowy – unerwienie i unaczynienie

Naczynia i nerwy dochodzą do dołu łokciowego częściowo przez bruzdę przyśrodkową mięśnia dwugłowego (naczynia ramienne i nerw pośrodkowy), częściowo zaś z komory prostowników ramienia (nerw promieniowy i tętnica poboczna promieniowa).

Tętnica poboczna promieniowa zespala się z tętnicą wsteczną promieniową, gałęzią tętnicy promieniowej. Tętnica promieniowa biegnie dystalnie w bruździe promieniowej przedramienia, tętnica łokciowa zaś pod mięśniem nawrotnym obłym przez kanał łokciowy.

Z nerwów w dole łokciowym znaleźć można pnie i gałęzie nerwu pośrodkowego i nerwu promieniowego. Pierwszy, położony przyśrodkowo od tętnicy ramiennej, z bruzdy przyśrodkowej mięśnia dwugłowego dochodzi do dołu łokciowego i kieruje się dalej skośnie ku dołowi. Natomiast pień nerwu promieniowego dzieli się na wysokości linii nadkłykci na dwie gałęzie. Następnie obie te gałęzie biegną w szczelinie mięśniowej, aż do dołu łokciowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.