Szukaj
Szukaj

Mięsień nawrotny obły

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień nawrotny obły (łac. musculus pronator teres) to jednostawowy mięsień, który przebiega w kierunku skośnym i dolnym. Jego brzeg górny stanowi granicę przyśrodkową dołu łokciowego. Mięsień ten należy do warstwy powierzchownej grupy przedniej mięśni przedramienia.

Mięsień nawrotny obły

Topografia

Mięsień nawrotny obły leży powierzchownie i najbardziej bocznie ze wszystkich mięśni tej grupy. Biegnie on skośnie od nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej do kości promieniowej. Powierzchnia przednia jest przykryta powięzią przedramienia, z którą mięsień nawrotny obły jest częściowo zrośnięty. Ku dołowi zachodzi na niego mięsień ramienno-promieniowy.

Mięsień nawrotny obły – budowa

Mięsień nawrotny obły posiada 2 głowy – ramienną i łokciową. Głowa ramienna rozpoczyna się na przegrodzie międzymięśniowej przyśrodkowej ramienia i na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej. Z kolei głowa łokciowa jest słabsza i rozpoczyna się na wyrostku dziobiastym kości łokciowej. Następnie obie kierują się skośnie ku dołowi i do boku, po czym łączą się po krótkim przebiegu i kończą krótkim oraz płaskim ścięgnem na powierzchni bocznej części środkowej kości promieniowej. To w tym miejscu ścięgno często wywołuje chropowatość.

Przyczepy można zatem zapisać następująco:

  • pp: głowa ramienna – nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej i przegroda międzymięśniowa przyśrodkowa ramienia, głowa łokciowa – wyrostek dziobiasty kości łokciowej;
  • pk: boczna powierzchnia kości promieniowej (w połowie długości).

Między głowami przebiega nerw pośrodkowy, który zaopatruje ten mięsień.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mięsień nawrotny obły – funkcje

Ze względu na to, że mięsień ten biegnie skośnie do długiej osi przedramienia, jego działanie na zasadzie równoległoboku sił można rozłożyć na 2 prostopadle do siebie ustawione siły. W efekcie składowa skierowana poprzecznie do kości promieniowej nawraca przedramię w obu stawach promieniowo-łokciowych, z kolei składowa skierowana wzdłuż kości zgina je w stawie łokciowym.

Jeżeli kość promieniowa nie jest ustalona przez mięśnie odwracające, mięsień nawrotny obły najpierw nawraca ją, a później zgina. Mięśnie antagonistyczne w ruchu odwracania mają jednak 2 razy większą siłę od mięśnia nawrotnego obłego.

Unerwienie mięśnia nawrotnego obłego

Unerwienie mięśnia nawrotnego obłego pochodzi od splotu ramiennego, a dokładniej odpowiada za to nerw pośrodkowy.

Unaczynienie mięśnia nawrotnego obłego

Unaczynienie pochodzi z gałęzi tętnicy ramiennej, promieniowej i łokciowej.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *