Szukaj

Mięsień prostownik promieniowy krótki nadgarstka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień prostownik promieniowy krótki nadgarstka (łac. musculus extensor carpi radialis brevis) znajduje się poniżej mięśnia prostownika promieniowego długiego nadgarstka i płaskim, długim ścięgnem przechodzi spod troczka prostowników w kierunku podstawy III kości śródręcza. Należy do grupy bocznej mięśni przedramienia.

Mięsień prostownik promieniowy krótki nadgarstka

Budowa

Mięsień rozpoczyna się przede wszystkim na nadkłykciu bocznym kości ramiennej oraz na powięzi przedramienia. Zrasta się przy tym z mięśniem sąsiednim. Następnie włókna biegną ku dołowi, aby w połowie długości przedramienia przejść w płaskie i długie ścięgno. Ścięgno to, wspólnie ze ścięgnem prostownika promieniowego długiego nadgarstka przechodzi przez drugi przedział troczka prostowników. Omawiany mięsień kończy się na powierzchni grzbietowej podstawy III kości śródręcza, a dokładniej na wyrostku rylcowatym.

Przyczepy mięśnia można zatem zapisać następująco:

  • przyczep początkowy (pp) – nadkłykieć boczny kości ramiennej, więzadło obrączkowe oraz blaszka powięziowa oddzielająca ten mięsień od sąsiadujących mięśni;
  • przyczep końcowy (pk) – strona grzbietowa podstawy III kości śródręcza.

Dodatkowo między przyczepem ściegna a kością prawie stale występuje kaletka maziowa.

Prostownik promieniowy krótki i długi nadgarstka mogą się ze sobą łączyć częściowo lub całkowicie. Jeśli całkowicie – wspólne ścięgno rozdwajając się, przyczepia się do II i III kości śródręcza. Ponadto ścięgna obu mięśni mogą się dzielić i zdobywać dodatkowe przyczepy.

tubapay
tubapay

Czynność

Mięsień prostownik promieniowy krótki nadgarstka prostuje rękę. Wspomaga również zginanie w stawie łokciowym, jednak to działanie jest bardzo nieznaczne. Również czynność odwodzenia ręki nie jest zbyt silna.

Podsumowując, główną funkcją tego mięśnia jest prostowanie ręki. Pod tym względem ustępuje on wyłącznie prostownikowi palców, a niemal dorównuje pracy obu pozostałych prostowników nadgarstka.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia pochodzi od nerwu promieniowego, który odchodzi od splotu ramiennego.

Unaczynienie

Z kolei unaczynienie mięśnia pochodzi od tętnic: pobocznej promieniowej (która uchodzi od tętnicy głębokiej ramienia) oraz wstecznej promieniowej (która odchodzi od tętnicy promieniowej).

Bibliografia

  1. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  2. Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2007.
  3. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.