Szukaj
Szukaj

Mięsień ramienny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień ramienny (łac. musculus brachialis) należy do grupy przedniej mięśni ramienia. Leży pod mięśniem dwugłowym ramienia, w dolnej okolicy ramienia. To duży, płaski mięsień, o lekko wachlarzowatym układzie włókien.

Mięsień ramienny (łac. musculus brachialis)

Topografia

Przednia powierzchnia mięśnia ramiennego przylega do mięśnia dwugłowego ramienia, jest ona nieco wgłębiona i stanowi powierzchnię ślizgową dla tego mięśnia. W większym lub mniejszym stopniu może łączyć się z sąsiednimi mięśniami: mięśniem dwugłowym ramienia, mięśniem naramiennym, mięśniem kruczo-ramiennym, mięśniem ramienno-promieniowym czy mięśniem nawrotnym obłym. Dodatkowo, niekiedy dzieli się na dwie części. Może posiadać również pasmo, które rozpoczyna się lub kończy w różnym miejscu w otoczeniu mięśnia.

Mięsień ramienny – budowa

Mięsień ramienny rozpoczyna się włóknami mięśniowymi na przegrodach międzymięśniowych (bocznej i przyśrodkowej) oraz na przedniej powierzchni dolnej połowy kości ramiennej.

U góry obejmuje podkowiasto przyczep mięśnia naramiennego, a u dołu sięga aż do torebki stawu łokciowego. Następnie włókna biegną ku dołowi i przykrywają torebkę tego stawu, z którą są zrośnięte. Kończą się krótkim ścięgnem na guzowatości kości łokciowej.

Przyczepy można zatem zapisać w skrócie:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • pp: boczna i przyśrodkowa powierzchnia kości ramiennej oraz połowa jej długości;
  • pk: guzowatość kości łokciowej.

Mięsień ramienny – czynność

Mięsień ramienny bezpośrednio działa tylko na jeden staw. Jest on bardzo silnym zginaczem stawu łokciowego, nad którym się rozpina. Swoją pracę rozpoczyna niezależnie od pronacyjnego lub supinacyjnego położenia przedramienia w odróżnieniu od mięśnia dwugłowego ramienia lub innych zginaczy.

Włókna zrośnięte z torebką stawu łokciowego pociągają ją i fałdy torebki nie mogą wpuklać się do wnętrza stawu. Ponadto, mięsień ramienny działa również pośrednio na staw ramienny, mimo że nie jest nad nim rozpięty.

Unerwienie mięśnia ramiennego

Unerwienie mięśnia ramiennego pochodzi od nerwu mięśniowo-skórnego, który wychodzi ze splotu ramiennego. W większości przypadków część boczna mięśnia, która przylega do mięśnia ramienno-promieniowego, unerwiana jest przez nerw promieniowy.

Unaczynienie mięśnia ramiennego

Unaczynienie mięśnia pochodzi od:Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *