Szukaj

Tętnica promieniowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Tętnica promieniowa (łac. arteria radialis) to boczna gałąź rozdwojenia tętnicy ramiennej, która natomiast stanowi bezpośrednie przedłużenie tętnicy pachowej. Należy do głównych, największych tętnic przedramienia. Zaopatruje kończynę górną wraz z dłonią w krew tętniczą. Diagnostyką i leczeniem problemów związanych z tętnicą promieniową zajmuje się lekarz angiolog.

Tętnica promieniowa (łac. arteria radialis)

Tętnica promieniowa – przebieg

Przebieg tętnicy promieniowej można przedstawić w skrócie następująco:

Tętnica promieniowa rozpoczyna się w dole łokciowym, skąd biegnie łukowato ku dołowi wzdłuż brzegu przyśrodkowego mięśnia ramienno-promieniowego. Nieco poniżej wyrostka rylcowatego kości promieniowej zmienia swój kierunek i zawraca na stronę grzbietową ręki. Następnie przechodzi przez tak zwany dołek promieniowy (tabakierka anatomiczna) i wnika między podstawy I i II kości śródręcza. Stąd kieruje się na stronę dłoniową ręki, gdzie kończy swój przebieg w łuku dłoniowym głębokim.

Tętnica promieniowa lokalizuje się w bruździe promieniowej przedramienia, mięsień ramienno-promieniowy jest dla niej strukturą towarzyszącą. Bruzda znajduje się między mięśniem nawrotnym obłym oraz mięśniem zginaczem promieniowym nadgarstka. Na przebiegu towarzyszą jej następujące struktury anatomiczne:

Patronite
Patronite

Tętnica promieniowa, wspólnie z żyłami promieniowymi, naczyniami chłonnymi oraz nerwem promieniowym, tworzy wspólną drogę naczyniowo-nerwową. Znajduje się stosunkowo powierzchownie, dlatego nie ma problemu z dostępem do niej. Można również bez problemu wyczuć ją między ścięgnami mięśni za pomocą dotyku.

Gałęzie tętnicy promieniowej

Gałęzie tętnicy promieniowej prezentują się następująco:

  • tętnica promieniowa wsteczna – najsilniejsza gałąź, dzieląca się na gałąź przednią i tylną;
  • gałąź dłoniowa nadgarstka i gałąź grzbietowa nadgarstka;
  • gałąź dłoniowa powierzchowna;
  • tętnica grzbietowa I kości śródręcza;
  • tętnica główna kciuka.

Poza tym tętnica promieniowa oddaje także liczne gałązki bezimienne kostno-okostnowe, mięśniowe, stawowe i skórne. Część z nich zaopatruje kość promieniową, okoliczne mięśnie oraz staw promieniowo-nadgarstkowy.

Odmiany anatomiczne

W przypadku tętnicy promieniowej bardzo często obserwuje się odchylenia od normy w zakresie przebiegu czy odgałęzień. Tętnica może rozdwajać się niżej lub wyżej, oddawane przez nią gałęzie mogą początkowo przebiegać nieprawidłowo, po czym przybierają prawidłowy i fizjologiczny przebieg, a także poszczególne gałęzie mogą być silniejsze lub słabsze (jest to kwestia indywidualna). U około 2,5% ludzi zauważa się nieprawidłowy przebieg tętnicy promieniowej na stronie grzbietowej ręki. Może dzielić się na 2 gałęzie lub zbaczać ze swojej fizjologicznej drogi, obejmując przebieg mięsień prostownika promieniowego długiego nadgarstka. Główny prąd krwi zawsze jednak prowadzi do pierwszej przestrzeni śródręcza.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom III, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.