Szukaj

Tabakierka anatomiczna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Tabakierka anatomiczna (łac. foveola radialis) to charakterystyczne zagłębienie zlokalizowane na grzbietowej części ręki, a dokładniej w okolicy podstawy kciuka. Przypomina swoim wyglądem trójkąt i w rzeczywistości jest utworzone przez ścięgna okolicznych mięśni. Uwidacznia się podczas odwiedzenia kciuka, co wywołuje napięcie odpowiednich struktur mięśniowych.

 

Tabakierka anatomiczna – położenie i zawartość

Tabakierka anatomiczna (inaczej: dołek promieniowy) znajduje się na grzbietowej powierzchni ręki pomiędzy ścięgnem mięśnia prostownika długiego kciuka, a ścięgnem mięśnia prostownika krótkiego kciuka i mięśnia odwodziciela długiego kciuka. Można ją z łatwością wskazać w momencie silnego odwiedzenia i wyprostu kciuka, ponieważ wówczas tworzy między wymienionymi ścięgnami charakterystyczny dołeczek, który przybiera nieco trójkątny kształt. U niektórych osób tabakierka anatomiczna jest mocniej widoczna, u innych słabiej, co zależy już od indywidualnych predyspozycji anatomicznych.

Jej dno stanowią następujące kości nadgarstka: kość łódeczkowata, kość czworoboczna większa. Po dnie tabakierki anatomicznej przebiegają ważne struktury, jakimi są tętnica promieniowa wraz z towarzyszącymi jej żyłami.

Skąd pochodzi nazwa tabakierka anatomiczna?

Ten dość nietypowy termin medyczny ma swoją historię wyjaśniającą jego pochodzenie. Dawniej we Francji wśród anatomów i badaczy panował zwyczaj nakładania na grzbietową część ręki porcji tabaki, czyli sproszkowanego tytoniu. Jako że docelowym miejscem dla tabaki była właśnie okolica u podstawy kciuka w zagłębieniu, od tego wzięła się nazwa „tabakierka anatomiczna”.

tubapay
tubapay

Tabakierka anatomiczna – budowa

Tabakierkę anatomiczną odgraniczają:

  • kość łódeczkowata i kość czworoboczna większa od dołu;
  • troczek mięśni prostowników od góry;
  • ścięgno mięśnia odwodziciela długiego kciuka i mięśnia prostownika krótkiego kciuka od strony promieniowej;
  • ścięgno mięśnia prostownika długiego kciuka od strony łokciowej.

Znajomość tych struktur pozwala z dużą dokładnością wskazać tabakierkę anatomiczną, nawet bez konieczności ingerencji w tkanki.

Tabakierka anatomiczna – funkcje

Tabakierka anatomiczna nie spełnia większych funkcji w ciele człowieka. Jest po prostu okolicą w obrębie ręki, na podstawie której można wskazać położenie wyżej wymienionych ścięgien, mięśni, naczyń krwionośnych. Można ją więc określić jako element wskaźnikowy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Drake R., Vogl A., Mitchell A., Anatomia. Podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2016.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.