Tabakierka anatomiczna (łac. foveola radialis) to charakterystyczne zagłębienie zlokalizowane na grzbietowej części ręki, a dokładniej w okolicy podstawy kciuka. Przypomina swoim wyglądem trójkąt i w rzeczywistości jest utworzone przez ścięgna okolicznych mięśni. Uwidacznia się podczas odwiedzenia kciuka, co wywołuje napięcie odpowiednich struktur mięśniowych.
Tabakierka anatomiczna – położenie i zawartość
Tabakierka anatomiczna (inaczej: dołek promieniowy) znajduje się na grzbietowej powierzchni ręki pomiędzy ścięgnem mięśnia prostownika długiego kciuka, a ścięgnem mięśnia prostownika krótkiego kciuka i mięśnia odwodziciela długiego kciuka. Można ją z łatwością wskazać w momencie silnego odwiedzenia i wyprostu kciuka, ponieważ wówczas tworzy między wymienionymi ścięgnami charakterystyczny dołeczek, który przybiera nieco trójkątny kształt. U niektórych osób tabakierka anatomiczna jest mocniej widoczna, u innych słabiej, co zależy już od indywidualnych predyspozycji anatomicznych.
Jej dno stanowią następujące kości nadgarstka: kość łódeczkowata, kość czworoboczna większa. Po dnie tabakierki anatomicznej przebiegają ważne struktury, jakimi są tętnica promieniowa wraz z towarzyszącymi jej żyłami.
Skąd pochodzi nazwa tabakierka anatomiczna?
Ten dość nietypowy termin medyczny ma swoją historię wyjaśniającą jego pochodzenie. Dawniej we Francji wśród anatomów i badaczy panował zwyczaj nakładania na grzbietową część ręki porcji tabaki, czyli sproszkowanego tytoniu. Jako że docelowym miejscem dla tabaki była właśnie okolica u podstawy kciuka w zagłębieniu, od tego wzięła się nazwa „tabakierka anatomiczna”.
Tabakierka anatomiczna – budowa
Tabakierkę anatomiczną odgraniczają:
- kość łódeczkowata i kość czworoboczna większa od dołu;
- troczek mięśni prostowników od góry;
- ścięgno mięśnia odwodziciela długiego kciuka i mięśnia prostownika krótkiego kciuka od strony promieniowej;
- ścięgno mięśnia prostownika długiego kciuka od strony łokciowej.
Znajomość tych struktur pozwala z dużą dokładnością wskazać tabakierkę anatomiczną, nawet bez konieczności ingerencji w tkanki.
Tabakierka anatomiczna – funkcje
Tabakierka anatomiczna nie spełnia większych funkcji w ciele człowieka. Jest po prostu okolicą w obrębie ręki, na podstawie której można wskazać położenie wyżej wymienionych ścięgien, mięśni, naczyń krwionośnych. Można ją więc określić jako element wskaźnikowy.
Polecane produkty:
Igły do akupunktury
Wysokiej jakości igły do akupunktury zostały zaprojektowane z myślą o pacjencie. Posiadają one krótką prowadnicę i niesamowitą ostrość, co pozwala na przeprowadzenie bardzo bezpiecznego zabiegu, a zarazem mniej bolesnego. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Drake R., Vogl A., Mitchell A., Anatomia. Podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2016.
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.