Tętnica ramienna (łac. arteria brachialis) stanowi bezpośrednie przedłużenie tętnicy pachowej. Biegnie wzdłuż ramienia i jednocześnie stanowi jego główny pień tętniczy, zaopatrujący całą kończynę górną. Uszkodzenia tętnicy ramiennej mogą pojawić się przy powikłanych złamaniach kości kończyny górnej.
Tętnica ramienna – budowa i przebieg
Tętnica ramienna rozpoczyna się na dolnym brzegu mięśnia piersiowego większego, natomiast kończy się w dole łokciowym, około 2 cm poniżej szczeliny stawu łokciowego (na wysokości szyjki kości promieniowej). Przy odcinku końcowym ulega podziałowi na 2 gałęzie końcowe – tętnicę promieniową i tętnicę łokciową.
Przebieg tętnicy ramiennej ma charakter powierzchowny. Naczynie to lokalizuje się w komorze mięśni zginaczy ramienia. W odcinku początkowym przebiega po stronie przyśrodkowej i delikatnie ku tyłowi od mięśnia kruczo-ramiennego, następnie zaś powoli przesuwa się na powierzchnię przednią ramienia. Wówczas lokalizuje się przyśrodkowo od mięśnia dwugłowego ramienia, w jego bruździe przyśrodkowej. Na poziomie przejścia w okolicę dołu łokciowego znajduje się między nadkłykciami kości ramiennej. Wzdłuż przebiegu tętnicy ramiennej z łatwością można wyczuć jej tętnienie, przykładając do niej palec wskazujący i środkowy.
Długość tętnicy ramiennej jest zależna od wysokości ciała, a więc od długości kończyny górnej. Waha się w zakresie 15-30 cm. Średnica z kolei wynosi 5-6 mm.
Gałęzie tętnicy ramiennej
Tętnica ramienna oddaje gałęzie mięśniowe, a poza tym odchodzi od niej:
- tętnica głęboka ramienia – najsilniejsza gałąź, odchodząca najwcześniej. Towarzyszy nerwowi promieniowemu i wspólnie z nim opuszcza komorę mięśni zginaczy, wstępując do komory mięśni prostowników. W tym miejscu dzieli się na tętnicę poboczną środkową oraz tętnicę promieniową;
- tętnica poboczna łokciowa górna – towarzyszy nerwowi łokciowemu, odchodzi delikatnie poniżej tętnicy głębokiej ramienia;
- tętnica poboczna łokciowa dolna.
Tętnice poboczne poza mięśniami zaopatrują dodatkowo sieć stawową łokcia. Gałęzie mięśniowe (w liczbie od 1 do 6) odchodzą od tętnicy ramiennej na różnych wysokościach, co jest kwestią indywidualną. Wszystkie powyższe tętnice również oddają swoje odgałęzienia. Przykładowo, tętnica głęboka ramienna oddaje:
- gałąź naramienną;
- tętnicę odżywczą kości ramiennej;
- tętnicę poboczną środkową;
- tętnicę poboczną promieniową.
W sytuacjach podwiązania tętnicy ramiennej powyżej miejsca jej podziału na dwie główne gałęzie końcowe, zespolenia w obrębie sieci stawowej łokcia tworzą obfite i całkowicie wystarczające krążenie poboczne.
Tętnica ramienna – zakres unaczynienia
Tętnica ramienna wraz z jej odgałęzieniami odpowiada za dostarczanie krwi do mięśni kończyn górnych, w tym do mięśnia dwugłowego ramienia, mięśnia kruczo-ramiennego, mięśnia trójgłowego ramienia i wielu innych. Ponadto unaczynia staw łokciowy, a jej liczne rozgałęzienia unaczyniają inne, mniejsze stawy kończyny górnej.
Polecane produkty:
Spirulina + Żelazo - wsparcie dla hemoglobiny
Spirulina + Żelazo od bioalgi jest 100% naturalnym, roślinnym źródłem żelaza. Jest bardzo dobrze przyswajalne przez organizm człowieka, dzięki czemu uzupełnia niedobory żelaza, ale również innych, ważnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom III, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.