Szukaj
Szukaj

Mięsień piersiowy większy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień piersiowy większy (łac. musculus pectoralis major) to szeroki i płaski mięsień. Znajduje się między mostkiem, kością ramienna i obojczykiem. Należy do powierzchownych mięśni klatki piersiowej i jest w tej grupie najbardziej powierzchowny.

Mięsień piersiowy większy (łac. musculus pectoralis major)

Mięsień piersiowy większy – budowa

Mięsień piersiowy większy rozpoczyna się trzema częściami:

  • górną – obojczykową;
  • środkową – mostkowo-żebrową;
  • dolną – brzuszną.

Włókna części obojczykowej przebiegają równolegle ku dołowi i w bok do części przedniej ścięgna końcowego. Część ta na całym swoim przebiegu jest wyraźnie oddzielona od części mostkowo-żebrowej i przedział ten czasami widoczny jest nawet przez skórę. Część mostkowo-żebrowa biegnie zbieżnie w kierunku kości ramiennej i rozkłada się wachlarzowato na parę odcinków zachodzących jeden na drugi.

Ścięgno końcowe składa się z dwóch warstw – przedniej (grubszej) oraz tylnej (cieńszej). W efekcie obie warstwy łączą się ze sobą u dołu wytwarzając kieszonkę otwartą ku górze, wypełnioną luźną tkanką łączną i tkanką tłuszczową. Przez tego rodzaju układ włókna mięśnia piersiowego większego krzyżują się tak, że górne leżą z przodu, dolne z tyłu, jak gdyby mięsień był skręcony u swojego końca.

Dolny brzeg mięśnia wytwarza bocznie fałd pachowy przedni. Przy silnie rozwiniętym mięśniu piersiowym większym brzusiec unosi się wyraźnie w stosunku do ścięgna początkowego na mostku. W rezultacie, pośrodku ciała na klatce piersiowej powstaje wybitna rynienka pionowo położona między prawym, a lewym mięśniem.

Mięsień piersiowy większy – przyczepy

  • przyczep początkowy (pp): Część górna rozpoczyna się na przyśrodkowej połowie obojczyka, środkowa na powierzchni przedniej mostka oraz chrząstek żeber prawdziwych, zaś dolna (której czasami może brakować) odchodzi od blaszki przedniej pochewki mięśnia prostego brzucha;
  • przyczep końcowy (pk): Mięsień kończy się ścięgnem, mającym około 5-7 cm szerokości, na grzebieniu guzka większego kości ramiennej.

Kaletka maziowa

Kaletka maziowa (łac. bursa synovialis) występuje często między powierzchnią tylną ścięgna końcowego, a powierzchnią przednią głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia.

Trójkąt naramienno-piersiowy

Między mięśniem piersiowym większym, a mięśniem naramiennym znajduje się bruzda naramienno-piersiowa, w której biegnie żyła odpromieniowa. Następnie bruzda ta przedłuża się w kierunku dalszym w bruzdę boczną mięśnia dwugłowego ramienia, w kierunku bliższym zaś rozszerza się w trójkątną, osobniczo bardzo zmienną szczelinę. Jej podstawę tworzy obojczyk, a szczelina nosi nazwę trójkąta naramienno-piersiowego.

W miejscu tym skóra wpukla się nieco pod wpływem ciśnienia atmosferycznego wytwarzając dół podobojczykowy. Ponadto jest on miejscem orientacyjnym przy wyszukiwaniu tętnicy podobojczykowej.

Patronite
Patronite

Mięsień piersiowy większy – czynność (funkcje)

Skurcz wszystkich części mięśnia piersiowego większego pociąga łopatkę do przodu, przyciąga ramię przyśrodkowo i do przodu, opuszcza podniesione ramię oraz obraca je do wewnątrz. To najsilniejszy mięsień przywodzący i opuszczający ramię.

Kiedy podniesione ramię jest ustalone ciało zostaje podźwignięte ku górze, jak np. podczas wspinania się na linie. Poza tym przy ustalonych ramionach oba mięśnie piersiowe są ważnymi mięśniami pomocniczymi podczas wdechu.

Zobacz również: Ruchomość klatki piersiowej.

Część obojczykowa przywodzi i przodozgina ramię, a także ustala głowę kości ramiennej w stawie. Natomiast część mostkowa przywodzi ramię (przy uniesionych ramionach opuszcza kończyny np. uderzanie z góry w dół).

Unerwienie mięśnia piersiowego większego

Unerwienie mięśnia pochodzi z nerwów piersiowych przednich (przyśrodkowy i boczny).

Unaczynienie mięśnia piersiowego większego

Krew tętnicza dochodzi gałęziami piersiowymi od tętnicy piersiowo-barkowej, a także tętnicy piersiowej bocznej (od tętnicy pachowej oraz gałązek tętnic międzyżebrowych).

Mięsień piersiowy większy – masaż głęboki

Na poniższym filmie nasz fizjoterapeuta z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje, poprzez masaż głęboki, jak rozluźnić i przyspieszyć regenerację mięśnia piersiowego większego u osób aktywnie uprawiających sport:



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.