Mięsień kruczo-ramienny

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Mięsień kruczo-ramienny (łac. musculus coracobrachialis) należy do grupy przedniej mięśni ramienia. Jest w tej grupie najmniejszy i leży w górnej oraz przyśrodkowej części ramienia.

 

Topografia

Mięsień kruczo-ramienny leży w jamie pachowej. Z boku i od przodu graniczy z głową krótką mięśnia dwugłowego, z tyłu z mięśniem podłopatkowym i ze ścięgnami mięśnia najszerszego grzbietu oraz mięśnia obłego większego. W dolnej części leży po stronie przyśrodkowej ramienia między mięśniem dwugłowym, a głową przyśrodkową mięśnia trójgłowego. Dodatkowo między kością ramienną, a mięśniem kruczo-ramiennym znajduje się wąska szczelina, przez którą pod łukiem ścięgnistym przechodzi ścięgno mięśnia najszerszego grzbietu.

Mniej więcej w połowie długości mięsień przebity jest skośnie nerwem mięśniowo-skórnym. Fakt ten wskazuje, że w rozwoju rodowym składał się on z paru części. Ciekawostką jest, że niekiedy nerw ten dzieli mięsień kruczo-ramienny na dwie części.

Gdy ramię jest opuszczone, kryje się on cały w jamie pachowej.

Mięsień kruczo-ramienny – budowa

Mięsień kruczo-ramienny rozpoczyna się włóknami ścięgnistymi na wyrostku kruczym łopatki i zrasta się tu z głową krótką mięśnia dwugłowego. Ponadto łączy się ściśle ze ścięgnem mięśnia piersiowego mniejszego. Następnie włókna biegną ku dołowi kończąc się na powierzchni przedniej przyśrodkowej kości ramiennej, mniej więcej w połowie jej długości.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przyczepy tego mięśnia można zatem zapisać w skrócie:

  • pp: wyrostek kruczy łopatki;
  • pk: połowa długości kości ramiennej na powierzchni przednio-przyśrodkowej.

Prawie stale występuje kaletka maziowa i leży ona przed częścią górną ścięgna mięśnia podłopatkowego, między nim, wyrostkiem kruczym i ścięgnem mięśnia kruczo-ramiennego. Niekiedy łączy się z kaletką podścięgnową mięśnia podłopatkowego.

Czynność

Mięsień kruczo-ramienny podnosi (zgina) i przywodzi ramię. Ponadto obraca je nieco do wewnątrz lub na zewnątrz, w zależności od położenia ramienia, starając się sprowadzić je do położenia wyjściowego.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia kruczo-ramiennego pochodzi od drobnych gałązek z pęczka bocznego splotu ramiennego oraz z nerwu mięśniowo-skórnego.

Unaczynienie

Unaczynienie z kolei pochodzi od tętnic okalających ramię: przedniej i tylnej, a także od tętnicy pachowej.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *