Szukaj
Szukaj

Jama pachowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jama pachowa (cavum axillare) znajduje się powyżej dołu pachowego. Po usunięciu skóry można ją dostrzec między ścianą boczną klatki piersiowej, a ramieniem. Stanowi ważną strukturę, gdyż naczynia wraz z nerwami biegną przez nią w drodze z dolnej okolicy szyi do kończyny górnej. To przestrzeń ograniczona mięśniami i powięziami. Opisując w skrócie można stwierdzić, że jest to jama znajdująca się u nasady kończyny górnej człowieka.

 

Jak zbudowana jest jama pachowa?

Gdy ramię jest podniesione, jama pachowa ma kształt trójściennego ostrosłupa, którego wierzchołek znajduje się przy obojczyku. Jego podstawa zaś kieruje się ku dołowi i do boku.

Jama pachowa stanowi wielką przestrzeń łącznotkankową łączącą się z sąsiednimi przestrzeniami. W ścianie tylnej znajdują się 2 większe szczelinowate otwory (otwór pachowy boczny i przyśrodkowy), które łączą jamę pachową z przestrzenią podnaramienną i z przestrzenią podgrzebieniową. Oba otwory pachowe leżą przy brzegu bocznym łopatki. Ponadto są od siebie odgraniczone ścięgnem głowy długiej mięśnia trójgłowego ramienia.

Ściany jamy pachowej można zatem przedstawić następująco:

Na brzegu bocznym – utworzonym przez ścianę przednią i tylną – znajduje się w części górnej głowa i szyjka chirurgiczna kości ramiennej, a wzdłuż niego ciągnie się mięsień kruczo-ramienny wraz z głową krótką mięśnia dwugłowego.

Wierzchołek piramidy pachowej sięga u góry, mniej więcej w połowie długości obojczyka, do szczelin mięśni pochyłych nad powierzchnią górną pierwszego żebra. Tutaj splot ramienny i naczynia podobojczykowe zstępują do jamy pachowej, gdzie te ostatnie otrzymują nazwę naczyń pachowych.

Otwór pachowy boczny

Zwany także czworobocznym, jest ograniczony od strony bocznej szyjką chirurgiczną kości ramiennej, zaś przyśrodkowo – głową długą mięśnia trójgłowego ramienia. Od góry oddziela go mięsień obły mniejszy, z kolei od dołu – mięsień obły większy.

Patronite
Patronite

Przez otwór pachowy boczny przechodzi nerw pachowy, tętnica i żyły okalające ramię, a także naczynia chłonne.

Otwór pachowy przyśrodkowy

Zwany także trójbocznym, ogranicza od strony bocznej głowa długa mięśnia trójgłowego, od góry – mięsień obły mniejszy, od dołu zaś – mięsień obły większy.

Przez ten otwór przechodzą tętnica i żyły okalające łopatkę, a także naczynia chłonne.

Zawartość jamy pachowej

Jama pachowa zawiera liczne naczynia krwionośne, naczynia i węzły chłonne, nerwy splotu ramiennego oraz obfitą tkankę tłuszczową.

Naczynia krwionośne i nerwy w swej drodze przez jamę pachową biegną z okolicy nadobojczykowej do kończyny. Wstępują one u wierzchołka piramidy do jamy pachowej mniej więcej w połowie długości obojczyka i biegną dalej do ramienia. W obrębie jamy pachowej oddają one gałęzie do ścian jamy i do okolic sąsiednich.

W węzłach chłonnych jamy pachowej zbiegają się naczynia chłonne zarówno kończyny górnej, jak i bocznego obwodu klatki piersiowej (oraz gruczołu sutkowego). Dalej biegną one wspólnie wzdłuż żyły pachowej, występują wraz z nią z jamy pachowej u jej wierzchołka i uchodzą do pnia chłonnego podobojczykowego.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Ignasiak Z., Janusz A., Jarosińska A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo AWF Wrocław, Wrocław 2002.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.