Dół pachowy (łac. fossa axillaris) stanowi ważną część ciała człowieka. Szczelina, która oddziela górną część opuszczonego ramienia od ściany klatki piersiowej, w miarę podnoszenia ramienia poszerza się w szerokie pole. Pod wpływem ciśnienia atmosferycznego skóra wpukla się w obręb tego pola i wytwarza dół pachowy.
Dół pachowy – anatomia (budowa)
Dół pachowy jest ograniczony z przodu fałdem utworzonym przez brzeg mięśnia piersiowego większego, z tyłu zaś – drugim fałdem utworzonym przez brzeg przedni mięśnia najszerszego grzbietu.
Przyśrodkowo wgłębienie to spłaszcza się stopniowo w kierunku ściany bocznej klatki piersiowej, której warstwę powierzchowną tworzy mięsień zębaty przedni. W kierunku powierzchni przedniej ramienia dół pachowy przechodzi w bruzdę biegnącą przyśrodkowo od mięśnia dwugłowego, aż do dołu łokciowego. To tak zwana bruzda przyśrodkowa mięśnia dwugłowego ramienia.
Sklepienie dołu stanowi dno (podstawa jamy pachowej) utworzone przez delikatną skórę. U dorosłego człowieka jest ona owłosiona, wyposażona w liczne gruczoły potowe, gruczoły łojowe i gruczoły apokrynowe. Zrasta się z nią powięź pachowa.
W przejściu dołu pachowego w ścianę boczną klatki piersiowej poprzez mięsień zębaty przedni wyczuć można żebra. W głębi dołu, przy odwiedzionym ramieniu, widać czasem okrągławe wypuklenie wytworzone przez głowę kości ramiennej. Nieraz nie można jej zauważyć, jednak zawsze można ją wyczuć.
Ograniczenie dołu pachowego można zatem podsumować:
- od przodu – fałd pachowy przedni, utworzony przez brzeg dolny mięśnia piersiowego większego;
- od tyłu – fałd pachowy tylny, utworzony przez dolny brzeg najszerszego mięśnia grzbietu.
Zawartość dołu pachowego
Między tym uwypukleniem, a brzegiem mięśnia piersiowego większego ciągnie się dość gruby fałd w kierunku ramienia, widoczny przez skórę na osobie żywej. Tak samo jak głowę kości ramiennej i powrózek naczyniowo-nerwowy, również i węzły chłonne znajdujące się w dole pachowym można wyczuć – szczególnie w położeniu przywiedzionym ramienia, kiedy nie ma napięcia w mięśniach, powięzi pachowej, naczyniach i nerwach.
W dole pachowym znajdują się więc: tętnica i żyła pachowa, pęczek splotu ramiennego, a także węzły chłonne pachowe.
Zobacz również: Jama pachowa.
Widoczność dołu pachowego
Dół pachowy jest najgłębszy przy ramieniu odwiedzionym do 45 stopni. W tym położeniu bowiem oba fałdy ograniczające go występują najsilniej. Przy dalszym podnoszeniu ramienia staje się on coraz płytszy, ponieważ fałdy te coraz bardziej się cofają i przylegają do klatki piersiowej.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Ignasiak Z., Janusz A., Jarosińska A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo AWF Wrocław, Wrocław 2002.