Mięsień piersiowy mniejszy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Mięsień piersiowy mniejszy (łac. musculus pectoralis minor) to płaski i mały mięsień o kształcie wydłużonego trójkąta. Leży pod mięśniem piersiowym większym, przy czym oddziela je warstwa powięzi. Należy do mięśni powierzchownych klatki piersiowej.

Mięsień piersiowy mniejszy (łac. musculus pectoralis minor)

Mięsień piersiowy mniejszy – budowa

Mięsień piersiowy mniejszy rozpoczyna się trzema lub czterema wiązkami na powierzchni zewnętrznej końców przednich od drugiego lub trzeciego do piątego żebra kostnego. Włókna biegną zbieżnie ku górze oraz w bok i kończą się krótkim, lecz silnym ścięgnem na wyrostku kruczym łopatki.

Przyczepy

Przyczepy można zatem przedstawić w skrócie następująco:

  • pp: przednia powierzchnia trzonów żeber od III do V.
  • pk: wyrostek kruczy łopatki.

Topografia

Powierzchnia przednia mięśnia odpowiada mięśniowi piersiowemu większemu, który go w całości pokrywa. U osób ze słabo rozwiniętymi mięśniami, przy podniesionym ramieniu może wystawać nieco spod dolnego brzegu mięśnia piersiowego większego.

Między dwoma mięśniami przebiegają naczynia i nerwy. Powierzchnia tylna mięśnia piersiowego mniejszego spoczywa przyśrodkowo na żebrach i przestrzeniach międzyżebrowych. Dalej, bocznie na mięśniu zębatym przednim i wreszcie wspólnie z piersiowym większym tworzy ścianę przednią jamy pachowej.

Odmiany

Mięsień piersiowy mniejszy powstaje ze wspólnego zawiązku z mięśniem piersiowym większym. W związku z tym spotkać można odmiany, w których przyczep mięśnia piersiowego mniejszego znajduje się obok przyczepu mięśnia piersiowego większego na guzku większym lub na grzebieniu guzka większego kości ramiennej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Czynność

Mięsień obniża obręcz kończyny górnej współpracując z częściami dolnymi mięśnia czworobocznego i mięśnia zębatego przedniego oraz przyciąga ją przyśrodkowo. Wspólnie z mięśniem piersiowym większym przesuwa obręcz kończyny górnej do przodu, np. przy podnoszeniu przedmiotów z podłogi.

Razem z mięśniem dźwigaczem łopatki i mięśniem równoległobocznym obraca łopatkę, obniżając nieco panewkę stawową. Dodatkowo, przy ustalonym stawie ramiennym działa jako mięsień wdechowy.

Zobacz również: Ruchomość klatki piersiowej.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia pochodzi od nerwów piersiowych przednich (przyśrodkowego i bocznego), które odchodzą od splotu ramiennego.

Mięsień piersiowy mniejszy – masaż głęboki

Na poniższym filmie nasz fizjoterapeuta z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak, poprzez masaż głęboki, rozluźnić i przyspieszyć regenerację tego mięśnia u osób aktywnie uprawiających sport:Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *