Mięsień piersiowy mniejszy (łac. musculus pectoralis minor) to płaski i mały mięsień o kształcie wydłużonego trójkąta. Leży pod mięśniem piersiowym większym, przy czym oddziela je warstwa powięzi. Należy do mięśni powierzchownych klatki piersiowej.
Mięsień piersiowy mniejszy – budowa
Mięsień piersiowy mniejszy rozpoczyna się trzema lub czterema wiązkami na powierzchni zewnętrznej końców przednich od drugiego lub trzeciego do piątego żebra kostnego. Włókna biegną zbieżnie ku górze oraz w bok i kończą się krótkim, lecz silnym ścięgnem na wyrostku kruczym łopatki.
Mięsień piersiowy mniejszy – przyczepy
Przyczepy mięśnia piersiowego mniejszego można zatem przedstawić w skrócie następująco:
Topografia
Powierzchnia przednia mięśnia odpowiada mięśniowi piersiowemu większemu, który go w całości pokrywa. U osób ze słabo rozwiniętymi mięśniami, przy podniesionym ramieniu może wystawać nieco spod dolnego brzegu mięśnia piersiowego większego.
Między dwoma mięśniami przebiegają naczynia i nerwy. Powierzchnia tylna mięśnia piersiowego mniejszego spoczywa przyśrodkowo na żebrach i przestrzeniach międzyżebrowych. Dalej, bocznie na mięśniu zębatym przednim i wreszcie wspólnie z mięśniem piersiowym większym tworzy ścianę przednią jamy pachowej.
Odmiany
Mięsień piersiowy mniejszy powstaje ze wspólnego zawiązku z mięśniem piersiowym większym. W związku z tym spotkać można odmiany, w których przyczep mięśnia piersiowego mniejszego znajduje się obok przyczepu mięśnia piersiowego większego na guzku większym lub na grzebieniu guzka większego kości ramiennej.
Mięsień piersiowy mniejszy – czynność (funkcje)
Mięsień piersiowy mniejszy obniża obręcz kończyny górnej współpracując z częściami dolnymi mięśnia czworobocznego i mięśnia zębatego przedniego oraz przyciąga ją przyśrodkowo. Wspólnie z mięśniem piersiowym większym przesuwa obręcz kończyny górnej do przodu, np. przy podnoszeniu przedmiotów z podłogi.
Razem z mięśniem dźwigaczem łopatki i mięśniem równoległobocznym obraca łopatkę, obniżając nieco panewkę stawową. Dodatkowo, przy ustalonym stawie ramiennym działa jako mięsień wdechowy.
Zobacz również: Ruchomość klatki piersiowej.
Unerwienie mięśnia piersiowego mniejszego
Unerwienie mięśnia pochodzi od nerwów piersiowych przednich (przyśrodkowego i bocznego), które odchodzą od splotu ramiennego.
Mięsień piersiowy mniejszy – masaż głęboki
Na poniższym filmie, na przykładzie jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty pokazujemy jak poprzez masaż głęboki rozluźnić i przyspieszyć regenerację tego mięśnia, szczególnie u osób aktywnie uprawiających sport:
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Ignasiak Z., Janusz A., Jarosińska A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo AWF Wrocław, Wrocław 2002.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.