Szukaj
Szukaj

Mięsień równoległoboczny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień równoległoboczny (łac. musculus rhomboideus) to szeroki, czworokątny i cienki mięsień zaliczany do mięśni grzbietu. Nazwa wiąże się z równoległym przebiegiem jego włókien. Mięsień ten lokalizuje się dokładniej w dolnej części karku i górnej części grzbietu.

Mięsień równoległoboczny

Mięsień równoległoboczny – przebieg

pp:

Początek mięśnia przyczepia się cienką blaszką ścięgnistą do:

  • dolnego odcinka więzadła karkowego;
  • wyrostków kolczystych ostatnich dwóch kręgów szyjnych;
  • więzadeł nadkolcowych;
  • wyrostków kolczystych czterech górnych kręgów piersiowych.

Stąd włókna kierują się skośnie ku dołowi i bocznie, przy czym sam mięsień staje się stopniowo coraz grubszy.

pk:

Ostatecznie przyczepia się do brzegu przyśrodkowego łopatki rozpoczynając od grzebienia, kończąc na jej dolnym kącie. Włókna górne przyczepiają się bezpośrednio do kości, z kolei dolne do łuku ścięgnistego biegnącego równolegle do brzegu przyśrodkowego łopatki.

W znacznej większości przypadków między pęczkami szyjnymi i grzbietowymi mięśnia równoległobocznego znajduje się nieznaczna szczelinowata przestrzeń. Przebiegają przez nią naczynia dzielące mięsień na dwie mniejsze części:

  • górną – jako mięsień równoległoboczny mniejszy (łac. musculus rhomboideus minor);
  • dolną – jako mięsień równoległoboczny większy (łac. musculus rhomboideus major).

Omawiany mięsień jest przykryty od góry mięśniem czworobocznym, natomiast od dołu nieznacznie mięśniem najszerszym grzbietu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Czynność mięśnia równoległobocznego

Mięsień równoległoboczny odpowiada za pociąganie łopatki w kierunku przyśrodkowym i ku górze. Wskutek skośnego przebiegu włókien zwłaszcza dolny kąt łopatki przesuwa się przyśrodkowo i ku górze. Mięsień zębaty przedni i mięsień czworoboczny działają pod tym względem antagonistycznie, pociągając kąt dolny ku przodowi oraz w kierunku pachy.

Dodatkowo mięsień równoległoboczny przyciska łopatkę do klatki piersiowej (szczególnie jej brzeg przyśrodkowy). W przypadku osób ze słabo rozwiniętym mięśniem równoległobocznym, mięśniem zębatym przednim i mięśniem czworobocznym łopatka skrzydłowato odstaje od grzbietu.

Zobacz również: Odstające łopatki.

Unaczynienie

Unaczynienie mięśnia równoległobocznego pochodzi od gałęzi głębokiej tętnicy poprzecznej szyi (która zaś odchodzi od tętnicy podobojczykowej) oraz gałązki tętnic międzyżebrowych tylnych.

Unerwienie

Za unerwienie mięśnia równoległobocznego odpowiada nerw grzbietowy łopatki.

Mięsień równoległoboczny – ćwiczenia

Warto regularnie pracować nad wzmacnianiem i rozciąganiem mięśnia równoległobocznego, ponieważ stanowi to profilaktykę dolegliwości bólowych górnej części grzbietu i kręgosłupa. Przykładowym ćwiczeniem wzmacniającym jest podciąganie się na drążku, podczas gdy ciało znajduje się w delikatnym skosie do podłoża, a drążek trzymamy jest nadchwytem. Prostsze ćwiczenie polega na unoszeniu hantli bokiem w pozycji siedzącej.

Ćwiczenie rozciągające mięsień równoległoboczny może polegać przykładowo na przyciąganiu horyzontalnym wyprostowanej kończyny górnej do klatki piersiowej. Ruch można pogłębić łapiąc za ramię dłonią przeciwną i jeszcze mocniej przyciągając rozciąganą stronę. W rezultacie swojej lokalizacji ćwiczenia na omawiany mięsień nie są szczególnie skomplikowane.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Paulsen F., Waschke J., Atlas anatomii człowieka Sobotta, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *