Szukaj

Odstające łopatki

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Odstające łopatki to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Dotyczy zarówno samych łopatek, jak i całej obręczy barkowej. Niekiedy ich patologiczne ustawienie może oddziaływać na całą postawę ciała. Dolegliwość występuje przede wszystkim u dzieci jako konsekwencja wad postawy. Może jednak zdarzyć się w każdym wieku, w zależności od przyczyny.

 

Co wpływa na odstające łopatki?

Wśród najczęstszych przyczyn odstających łopatek znajdują się:

  • hiperkifoza – czyli nadmierne pogłębienie kifozy w piersiowym odcinku kręgosłupa. Wada ta powoduje osłabienie mięśnia czworobocznego, mięśnia równoległobocznego, mięśnia prostownika grzbietu w odcinku piersiowym, mięśnia najszerszego grzbietu i mięśni karku. Dodatkowo dochodzi do przykurczów mięśni klatki piersiowej, a żebra zbliżają się siebie. Konsekwencją tych zmian są odstające łopatki;
  • skolioza – w zależności od kierunku skrzywienia dochodzi do odstawania jednej z łopatek. Zjawisko ma miejsce przede wszystkim wówczas, gdy pierwotny łuk skrzywienia znajduje się na wysokości odcinka piersiowego kręgosłupa;
  • dysbalans mięśniowy – brak równowagi między siłą mięśni grzbietu i klatki piersiowej powoduje odstawanie łopatek. Przyczyną dysbalansu mięśniowego bardzo często jest minimalna dzienna aktywność fizyczna oraz często lub długotrwałe przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała;
  • klatka piersiowa lejkowata – często określana również jako szewska. Powoduje nie tylko odstające łopatki, ale i wysunięcie głowy i barków ku przodowi, zapadnięcie się przedniej części klatki piersiowej oraz uwypuklenie brzucha.

Neuropatie

Osobą grupą przyczyn odstawania łopatek są neuropatie. Przede wszystkim warto wspomnieć o neuropatii nerwu grzbietowego łopatki. Nerw ten odpowiada za unerwienie między innymi mięśnia czworobocznego i części mięśnia dźwigacza łopatki. Ich zadaniem jest stabilizacja łopatki na klatce piersiowej. W przypadku neuropatii nerwu grzbietowego łopatki zauważa się ból występujący wzdłuż przyśrodkowego brzegu łopatki. Jeśli schorzenie jest już zaawansowane, dochodzi do zaniku mięśnia czworobocznego, a w konsekwencji do odstawania łopatki nasilającego się podczas powolnego opuszczania uniesionej kończyny górnej.

Kolejną neuropatią powodującą odstawanie łopatki jest neuropatia nerwu piersiowego długiego. Nerw ten unerwia mięsień zębaty przedni, który z kolei wypycha łopatkę do przodu i stabilizuje ją na klatce piersiowej. Osłabienie mięśnia zębatego przedniego powoduje odstawanie łopatki znacznie większe niż w przypadku neuropatii nerwu grzbietowego łopatki.

Na końcu warto wspomnieć o neuropatii nerwu dodatkowego, której konsekwencją jest poważna dysfunkcja barku z powodu przemieszczania się łopatki do boku i do przodu oraz jej skręcania i odstawania od klatki piersiowej.

tubapay
tubapay

Objawy

Odstające łopatki powodują problem estetyczny, co często jest przyczyną wycofania, zwłaszcza wśród dojrzewających nastolatków.

Do konsekwencji zdrowotnych zalicza się:

  • osłabienie mięśni grzbietu, co może wiązać się z pogłębianiem nieprawidłowej postawy ciała (błędne koło);
  • pogorszenie wydolności i kondycji fizycznej;
  • zwiększanie ryzyka zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa;
  • przykurcz mięśni klatki piersiowej, co może się wiązać z pogorszeniem oddychania;
  • dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa oraz całego grzbietu.

Sposoby korekcji odstających łopatek

Jeśli przyczyną jest dysbalans mięśniowy, należy zwrócić uwagę na wzmocnienie osłabionych mięśni powodujących dolegliwość. Zwykle należy skupić się na wzmacnianiu mięśni zębatych przednich, mięśnia prostownika grzbietu odcinka piersiowego oraz mięśnia czworobocznego. W przypadku wszelkich wad postawy w pierwszej kolejności należy skupić się na postępowaniu korekcyjnym mającym na celu likwidację danej wady.

Niezwykle istotna w procesie leczenia jest odpowiednio dobrana fizjoterapia. Korzyści przynoszą masaże, terapia manualna, kinesiotaping, zabiegi fizykalne, kinezyterapia oraz prawidłowo dobrany terapeutyczny trening medyczny.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.
  2. Dziak A., Tayara S., Urazy i uszkodzenia w sporcie, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.