Szukaj
Szukaj

Kręgi piersiowe

Spis treści

Kręgi piersiowe (vertebrae thoracicae) są ruchomo połączone z żebrami i jest ich 12. Od ich łacińskiej nazwy bierze się skrót „Th”, którym w anatomii opisuje się kręgi piersiowe.

 

Jak zbudowane są kręgi piersiowe?

Kręgi piersiowe posiadają swoją typową, wyróżniającą je budowę. Łuki są silnie zwężone u nasady, w odcinku tylnym mają kształt płaskich i szerokich listewek. Z kolei otwór kręgowy jest okrągły i stosunkowo mały.

Dwa dolne kręgi piersiowe – a zwłaszcza XII – mają wiele właściwości zbliżających je do kręgów lędźwiowych. W rezultacie kręg XII stanowi jak gdyby kręg przejściowy między kręgami piersiowymi, a kręgami lędźwiowymi.

Pozostałe elementy kręgów piersiowych zostały bardziej szczegółowo opisane poniżej.

Trzony

Trzony tych kręgów zwiększają się stopniowo ku dołowi. Odpowiednio do krzywizny piersiowej kręgosłupa kształt trzonów jest klinowaty, a ich wysokość nieco mniejsza z przodu niż z tyłu. Górna i dolna powierzchnia są płaskie. Na górnych i dolnych kręgach piersiowych posiadają kształt ziarna fasoli, zaś w odcinku środkowym – sercowaty.

Kręg piersiowy pierwszy posiada trzon wydłużony w osi poprzecznej. Natomiast na trzonach kręgów dalszych wymiar poprzeczny staje się coraz krótszy. Trzony kręgu szóstego i siódmego mają wymiary poprzeczne i podłużne mniej więcej równe. Z kolei trzony kręgów leżących niżej znowu przybierają na szerokości i zbliżają się kształtem do kręgów lędźwiowych.

Do charakterystycznych cech trzonów można zaliczyć tak zwane dołki żebrowe, służące do połączenia stawowego z głowami żeber.

Powierzchnie stawowe

9 kręgów górnych ma po 2 powierzchnie stawowe położone bocznie po obu stronach trzonu. Leżą one na krawędzi górnej i dolnej trzonów tuż u nasady łuków, przy czym powierzchnia stawowa górna jest zawsze większa niż dolna.

Sąsiednie powierzchnie (górna i dolna) wraz z krążkiem międzykręgowym tworzą jedną wspólną powierzchnię dla głowy żebra. Jedynie na pierwszym kręgu powierzchnia górna leży poniżej krawędzi górnej trzonu i zwykle sama, bez uzupełnienia tworzy połączenie stawowe z głową pierwszego żebra.

Wyrostki poprzeczne

Odchodzą od łuku kręgu między wyrostkami stawowymi górnymi, a dolnymi. Cechują się one bardzo mocną budową i zgrubieniami na końcach, z wyjątkiem 2-3 ostatnich. Na kręgach górnych kierują się bocznie, następnie zaś stopniowo coraz bardziej odchylają się ku tyłowi.

Na powierzchniach przednich końców wyrostków poprzecznych leżą małe i pokryte chrząstką dołki żebrowe wyrostka poprzecznego. To ważne struktury, ponieważ służą do połączenia z guzkami żeber. Dodatkowo warto wspomnieć, że dołki te nie występują na kręgu XI i XII, na X z kolei występują niestale.

Wyrostki stawowe

Ustawiają się w płaszczyźnie czołowej. Ich powierzchnie stawowe są słabo zakrzywione i tworzą wycinki powierzchni walca, którego oś przebiega do przodu od otworu kręgowego.

Wyrostki kolczyste

Wyrostki kolczyste górnych kręgów przybierają stopniowo na długości. Od kręgu pierwszego do ósmego są spiczaste i pochylają się silnie ku dołowi. Od kręgu ósmego stają się ponownie krótsze oraz przebiegają bardziej poziomo.

Wyrostek kolczysty pierwszego kręgu piersiowego daje się wyczuć tuż pod wyrostkiem siódmego kręgu szyjnego.

Podsumowanie

Kręgosłup człowieka w odcinku piersiowym cechuje się dość sporą ruchomością. Należy wspomnieć, że kręgi piersiowe są stosunkowo mocno podatne na zniekształcenia. Właśnie dlatego skoliozy oraz boczne skrzywienia kręgosłupa bardzo często umiejscawiają się właśnie w odcinku piersiowym.

Dolegliwości bólowe kręgosłupa piersiowego są częstą dolegliwością osób prowadzących siedzący tryb życia (często pracujących z komputerem).

Zobacz również: Kinesiotaping na ból pleców (odcinek piersiowy).

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.