Szukaj
Szukaj

Mięsień obły większy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień obły większy (łac. musculus teres major) jest nieco spłaszczony, czworokątny, silny i gruby. Rozpina się między kątem dolnym łopatki, a górną częścią trzonu kości ramiennej.

Mięsień obły większy (łac. musculus teres major)

Topografia

Powierzchnia tylna mięśnia obłego większego przykryta jest u góry skórą, u dołu mięśniem najszerszym grzbietu, a od boku głową długą mięśnia trójgłowego ramienia. Powierzchnia przednia również przylega do mięśnia najszerszego grzbietu, który obejmuje dolny brzeg mięśnia obłego większego i przechodzi z jego powierzchni tylnej na przednią. Poza tym powierzchnia przednia styka się z:

Dolny brzeg mięśnia wspólnie z brzegiem mięśnia najszerszego grzbietu tworzy brzeg tylny dołu pachowego. Brzeg górny oddziela od mięśnia obłego mniejszego trójkątna szczelina skierowana podstawą do kości ramiennej. Mięsień posiada własną, cienką powięź niełączącą się z powięzią podgrzebieniową.

Mięsień obły większy – budowa

Warto wspomnieć, że między ścięgnem końcowym, a kością leży kaletka maziowa. Niejednokrotnie łączy się ona z kaletką mięśnia najszerszego grzbietu, położoną między ścięgnami obu tych mięśni.

Ciekawostką jest, że mięsień obły większy może zupełnie nie występować. Bardzo rzadko wysyła on pasma do głowy długiej mięśnia trójgłowego ramienia, częściowo natomiast do mięśnia najszerszego grzbietu i mięśnia równoległobocznego oraz powięzi ramienia. Znaleźć można nawet przypadki zlania się tego mięśnia z mięśniem najszerszym grzbietu.

Mięsień obły większy – przyczepy

Mięsień obły większy rozpoczyna się na powierzchni grzbietowej dolnego kąta łopatki. Poza tym jego włókna odchodzą od przegrody włóknistej, oddzielającej go od mięśnia obłego mniejszego i mięśnia podgrzebieniowego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Włókna biegną równolegle ku górze oraz do boku i kończą się silnym, płaskim ścięgnem na grzebieniu guzka mniejszego kości ramiennej – do tyłu od ścięgna mięśnia najszerszego grzbietu.

Przyczepy można zatem zapisać w skrócie:

  • pp: kąt dolny łopatki;
  • pk: grzebień guzka mniejszego kości ramiennej.

Mięsień obły większy – czynność (funkcje)

Mięsień ten opuszcza podniesione ramię i w ruchu tym jest silnym antagonistą mięśnia naramiennego. Dodatkowo przywodzi ramię do tyłu (jak np. podczas ruchu krzyżowania ramion na grzbiecie) oraz obraca je do wewnątrz. Współdziała zatem z mięśniem najszerszym grzbietu. Przy ustalonym ramieniu pociąga kąt dolny łopatki ku bokowi.

Unaczynienie mięśnia obłego większego

Unaczynienie pochodzi od tętnicy podłopatkowej, która z kolei odchodzi od tętnicy pachowej.

Unerwienie mięśnia obłego większego

Unerwienie natomiast pochodzi od nerwów podłopatkowych. Do mięśnia obłego większego dochodzi dolna gałązka tych nerwów, która unerwia również mięsień najszerszy grzbietu – genetycznie ściśle z nim związany. Gdy ramię znajduje się w odwiedzeniu, gałązka ta leży powierzchownie i można ją łatwo uszkodzić podczas zabiegów chirurgicznych.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Ignasiak Z., Janusz A., Jarosińska A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo AWF Wrocław, Wrocław 2002.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *