Szukaj

Naczynia limfatyczne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Naczynia limfatyczne (naczynia chłonne) są częścią układu limfatycznego i pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka. Dzielą się na naczynia doprowadzające (czyli takie, które prowadzą chłonkę z tkanek do węzłów chłonnych) oraz odprowadzające (czyli takie, które zabierają chłonkę z węzłów chłonnych i przewodzą ją dalej).

Naczynia limfatyczne

Budowa układu limfatycznego

Układ limfatyczny składa się z naczyń chłonnych zbiorczych oraz włosowatych, a także węzłów chłonnych. Jest to układ otwarty, co oznacza, że elementy chłonki mogą przenikać do układu krwionośnego.

Naczynia limfatyczne uchodzą do węzłów chłonnych, po czym wychodzą z nich prowadząc chłonkę do narządów odpowiedzialnych za usuwanie szkodliwych substancji w organizmie. Układ ten jest więc odpowiedzialny między innymi za procesy obronne organizmu.

Naczynia chłonne głowy

Naczynia chłonne głowy układają się w trzy zasadnicze pasma:

  • twarzowe – prowadzi chłonkę z okolicy czoła i nosa, jak również z zewnętrznych odpływów zębów. Naczynia pasma twarzowego uchodzą do węzłów podżuchwowych;
  • zażuchwowe – dochodzi do węzłów chłonnych przyuszniczych, policzkowych i wreszcie do węzłów szyjnych górnych głębokich;
  • potyliczne (zamałżowinowe) – zbiera chłonkę z okolicy potylicznej oraz z tylnej części okolicy skroniowej. Jego naczynia dochodzą do węzłów chłonnych potylicznych, zamałżowinowych i w efekcie do węzłów głębokich szyjnych górnych oraz szyjnych powierzchownych.

Naczynia chłonne kończyny górnej

Dzielą się na powierzchowne i głębokie. Powierzchowne zbierają limfę z warstw skórnych kończyny górnej. Biegną w tkance łącznej podskórnej i zwykle leżą bardziej powierzchownie niż nerwy. Naczynia ręki i przedramienia biegną nieprzerwanie aż do ramienia. Na ramieniu jedne kierują się wzdłuż żyły odłokciowej, drugie zaś w kierunku żyły odpromieniowej.

Naczynia chłonne głębokie obejmują krążenie chłonne kości, stawów, mięśni, powięzi i nerwów kończyny górnej. Uchodzą do węzłów chłonnych pachowych.

Naczynia chłonne klatki piersiowej

Naczynia te wiodą do węzłów pachowych środkowych i dzielą się na powierzchowne oraz głębokie.

Chłonka powierzchownych tworów napowięziowych ściany klatki piersiowej i górnej części brzucha w większości odpływa do pachy. Istnieją jednak połączenia także z okolicami sąsiednimi. Do naczyń powierzchownych zalicza się dodatkowo naczynia chłonne sutka, które są szczególnie dobrze rozwinięte u kobiet. Rozpoczynają się one w splocie limfatycznym gruczołu sutkowego i w ścianie przewodów mlekowych.

tubapay
tubapay

Naczynia chłonne głębokie ściany klatki piersiowej i przepony tworzą pierścień naczyniowy, podobnie jak w układzie tętnic i żył. Szczególną uwagę warto zwrócić na ważne naczynia chłonne przepony, które uchodzą do węzłów mostkowych oraz śródpiersiowych. Dodatkowo tworzą one dwa sploty – jeden na górnej, a drugi na dolnej powierzchni.

Naczynia chłonne brzucha i miednicy

Do tej grupy należą naczynia:

  • trzewne;
  • ścienne zaotrzewnowe;
  • głębokie ściany brzucha;
  • powierzchowne;
  • krocza i narządów płciowych zewnętrznych.

Naczynia miednicy uchodzą przede wszystkim do węzłów chłonnych pachwinowych, jednak wiele z nich znajduje ujście w węzłach biodrowych wewnętrznych.

Z kolei w przestrzeni zaotrzewnowej zbierają się drogi chłonne odprowadzające limfę z kończyn dolnych, miednicy, jamy brzusznej i ściany brzucha.

Naczynia chłonne kończyny dolnej

Podobnie jak w przypadku kończyny górnej, naczynia te dzielą się na warstwę powierzchowną i głęboką, przy czym naczynia warstwy powierzchownej są dużo liczniejsze i biegną wzdłuż żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej.

Naczynia powierzchowne rozpoczynają się w skórze kończyny dolnej oraz w okostnej kości bezpośrednio przylegających do skóry. Uchodzą one do dużych węzłów chłonnych podkolanowych i pachwinowych powierzchownych.

Z kolei naczynia głębokie zbierają chłonkę ze wszystkich tworów podpowięziowych kończyny dolnej (z wyjątkiem pośladków). Naczynia stopy i przedniej powierzchni piszczeli uchodzą do węzła piszczelowego przedniego, a następnie uchodzą do węzła podkolanowego.

Zobacz również: Drenaż limfatyczny – metodyka i techniki.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom III, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.