Mięsień dłoniowy długi (łac. musculus palmaris longus) to mięsień wrzecionowaty należący do mięśni zginaczy przedramienia, a dokładniej do warstwy powierzchownej grupy przedniej mięśni przedramienia. Jest mięśniem o zmiennym kształcie. Są również przypadki, że może brakować tego mięśnia (u około 15% populacji).
Mięsień dłoniowy długi – budowa
Biegnie od nadkłykcia przyśrodkowego do troczka zginaczy. Rozpoczyna się na nadkłykciu przyśrodkowym i powięzi przedramienia, zrośnięty z sąsiednimi mięśniami. Następnie biegnie dalej między zginaczem promieniowym nadgarstka, a zginaczem powierzchownym palców ku dołowi oraz nieco do boku. Kończy się cienkim ścięgnem przechodząc w rozcięgno dłoniowe. Ścięgno to przed samym swym końcem przesuwa się między dwiema warstwami powięzi przedramienia i dalej przebiega nad troczkiem zginaczy, z którym się zrasta.
Przyczepy można zatem zapisać w skrócie następująco:
- pp: nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej, powięź przedramienia;
- pk: rozcięgno dłoniowe, które zrasta się ze skórą.
Należy wiedzieć, że w niewielu przypadkach przyczepy mięśnia dłoniowego długiego mogą być inne.
Topografia
Jest to najbardziej powierzchowny mięśnień ze wszystkich zginaczy i ścięgno jego jest widoczne przez skórę. Widać je szczególnie wtedy, gdy ręka jest zgięta dłoniowo, palce wyprostowane, a kłąb kciuka i palca małego zbliżone do siebie. Ponadto wzdłuż dolnej części ścięgna po stronie promieniowej przebiega nerw pośrodkowy.
Czynność
Mięsień dłoniowy długi jest słabym zginaczem przedramienia w stawie łokciowym i słabym nawracaczem. Główne jego działanie polega na napinaniu rozcięgna dłoniowego. Za pośrednictwem tej czynności zgina stawy ręki i palce w stawach śródręczno-paliczkowych.
Unerwienie
Unerwienie mięśnia pochodzi od nerwu pośrodkowego, który z kolei wychodzi ze splotu ramiennego.
Unaczynienie
Unaczynienie mięśnia pochodzi od gałęzi, które odchodzą od tętnicy łokciowej.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |