Szukaj

Termolezja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Termolezja jest coraz popularniejszą i powszechniej stosowaną metodą zwalczania bólu przewlekłego. Polega na zastosowaniu prądu o częstotliwości fal radiowych (z zakresu 300-500 kHz) celem uszkodzenia starannie wskazanych struktur nerwowych i tym samym przerwania przewodzenia bólu. Poprawia komfort życia pacjentów, gdy inne metody zwalczania bólu zawodzą.

 

Termolezja – na czym polega?

Termolezja jest metodą destrukcji struktur nerwowych przez wykorzystanie działania temperatury powyżej 45°C generowanej w tkankach wokół końca elektrody. Elektrodę tę wprowadza się precyzyjnie bezpośrednio do tkanki nerwowej, która u danego pacjenta powoduje przekazywanie bodźców bólowych. Wykonanie zabiegu umożliwia:

  • odpowiedni aparat, który ma niezależne możliwości dokładnego pomiaru temperatury i impedancji, zdolność wytwarzania dwóch rodzajów stymulacji – czuciowej o częstotliwości 50-100 Hz i ruchowej o częstotliwości 2-5 Hz;
  • generator fal o wysokiej częstotliwości wytwarzający odpowiednio zaprogramowaną temperaturę w ściśle ustalonym czasie na końcu elektrody.

Wokół końca igły wprowadzonej do ciała pacjenta wytwarza się podwyższona, zaprogramowana wcześniej temperatura zawierająca się w zakresie od 45 do 80°C. Wykorzystanie niższych temperatur pozwala na wybiórcze uszkodzenie tylko cienkich włókien A-delta i C bez uszkodzenia funkcji włókien grubszych.

Każdy zabieg termolezji odbywa się przy asyście lekarza anestezjologa, który kontroluje akcję serca pacjenta leżącego na stole. Na ekranie monitora znajdującym się przed lekarzem wyraźnie widać miejsce, w które została wprowadzona igła – wszystko odbywa się pod kontrolą obrazowania. Obserwację nerwu ułatwia dodatkowe podanie kontrastu. Jeżeli pacjent reaguje na bodźce czuciowe, lekarz ma pewność, że igła znajduje się we właściwym położeniu. Jednak jeżeli pojawiają się ruchy mimowolne lub drgawki, należy się wycofać, szukając innego miejsca do wkłucia.

Termolezja – wskazania

Termolezję rozważa się u tych pacjentów, u których inne, nieinwazyjne metody leczenia zawiodły, a wynik blokady prognostycznej jest pozytywny. Dobre wyniki termolezji uzyskuje się zwłaszcza u pacjentów z mechanicznymi bólami kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego, u których miejscem powstawania dolegliwości są zmiany zwyrodnieniowe stawów międzywyrostkowych. Inne wskazania do termolezji to m.in.:

Patronite
Patronite

Warto zaznaczyć, że termolezja charakteryzuje się wysoką skutecznością na poziomie 50-70%. Ma przy tym niewiele efektów ubocznych. Dlatego cieszy się rosnącą popularnością i jest coraz bardziej doceniana w grupach pacjentów z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi.

Termolezja – przeciwwskazania

Nie zawsze termolezja może zostać wykorzystana. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:

  • choroby ostre i stadium występujące tuż po nich;
  • zawał serca i udar mózgu – należy odczekać około 3 miesiące;
  • ciąża i okres karmienia piersią.

Podeszły wiek nie stanowi przeciwwskazania do omawianej metody zwalczania bólu.

Termolezja – zalecenia po zabiegu

Pacjent po zabiegu termolezji nie musi pozostawać w placówce medycznej na obserwacji. Może od razu udać się do domu. Nie istnieją również specjalne przeciwwskazania dotyczące aktywności fizycznych w dniu zabiegu. Należy jednak pamiętać, że termolezja wyłącznie eliminuje ból, a więc objaw patologii (nie działa przyczynowo). Dlatego unikanie rehabilitacji ruchowej, niewłaściwy tryb życia czy dalsze praktykowanie szkodliwych nawyków mogą sprawić, że ból szybko powróci, a kondycja narządu ruchu lub struktur nerwowych ulegnie pogorszeniu.

Ile kosztuje termolezja?

Termolezja jest zabiegiem wykonywanym w ramach umowy z NFZ. Wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty do Poradni Leczenia Bólu, aby móc z niego skorzystać. Na termolezję można zdecydować się także prywatnie. Wówczas koszt zabiegu wynosi około 3000-4000 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dobrogowski J., Niefarmakologiczne metody leczenia bólu, Polski Przegląd Neurologiczny, 2007, Tom 3, nr 4.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.