Szukaj
Szukaj

Tracheostomia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Tracheostomia to otwór na przedniej powierzchni szyi będący efektem wykonania tracheotomii (zabiegu umożliwiającego utrzymanie drożności dróg oddechowych i prawidłową wymianę gazową u pacjenta). Mianem stomii nazywa się wszelkie otwory wykonane chirurgiczne, których celem jest połączenie światła narządu wewnętrznego ze światem zewnętrznym.

Tracheostomia

Co to jest tracheostomia?

Tracheostomią nazywa się chirurgicznie wykonany otwór w szyi umożliwiający wprowadzenie bezpośrednio do tchawicy specjalnej, plastikowej rurki. Sam zabieg nazywa się tracheotomią (nie można stosować tej nazwy zamiennie z tracheostomią, ponieważ obie opisują coś zupełnie innego), trwa kilka minut i może być wykonany zarówno w trybie planowanym, jak i w stanach nagłych. Procedura odbywa się w znieczuleniu ogólnym i ma na celu utrzymanie drożności dróg oddechowych. Powietrze przedostaje się bowiem bezpośrednio do tchawicy z pominięciem jamy nosowej, gardła i krtani.

Tracheostomia, będąca medycznie wykonanym otworem ciała, łączy światło tchawicy ze światem zewnętrznym. Bezpośrednio w nią wprowadza się następnie rurkę tracheostomijną, którą pacjent będzie oddychał.

Tracheostomia – wskazania

Wskazania do wykonania tracheostomii dzieli się na 3 grupy:

  • I – zaburzenia drożności dróg oddechowych;
  • II – schorzenia wymagające zapewnienia wentylacji i stosowania oddechu wspomaganego;
  • III – schorzenia wymagające stałego usuwania zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

Najczęściej identyfikowanymi przyczynami zabiegu są:

Patronite
Patronite
  • wrodzone zwężenia podgłośniowe;
  • przepony krtaniowe;
  • naczyniaki krtani;
  • wrodzone zwężenia tchawicy (związane z niedorozwojem chrząstek podkowiastych, obecnością płetwy w świetle tchawicy, lub uciskiem tchawicy z zewnątrz);
  • laryngomalacja, tracheomalacja;
  • torbiele krtani;
  • nabyte zwężenia pointubacyjne;
  • porażenie strun głosowych;
  • stany zapalne krtani, tchawicy i oskrzeli;
  • ciała obce, których nie można usunąć podczas endoskopii;
  • urazy zewnętrzne krtani i tchawicy;
  • rozległe urazy szczękowo-twarzowe uniemożliwiające intubację;
  • oparzenia chemiczne i oparzenia termiczne dróg oddechowych;
  • wady wrodzone twarzoczaszki.

Każdy przypadek powinien być jednak analizowany indywidualnie przez lekarza. Tracheostomię wykonuje się w każdych grupach wiekowych, także u małych dzieci, jeśli istnieje ku temu powód medyczny.

Jak dbać o tracheostomię?

Tracheostomia jest otwartą raną, której nie wolno się zagoić. Właśnie dlatego jest tak specyficznym problem i wymaga starannej pielęgnacji. Łącząc wnętrze ciała ze światem zewnętrznym, jednocześnie tworzy wrota dla patogenów chorobotwórczych i jest szczególnie podatna na zakażenia i nadkażenia. Na oddziałach szpitalnych za wysoką higienę tracheostomii odpowiada personel medyczny (zwykle zespół doświadczonych pielęgniarek). Istnieje jednak grupa pacjentów, którzy zostają wypisani do domu – wówczas o dbanie o tracheostomię odpowiada najbliższa rodzina.

W opiece nad pacjentami z tracheostomią uwzględnia się 3 kluczowe elementy:

  • nawilżanie – pacjent musi pozostać odpowiednio nawodniony przez podaż doustną płynów, co sprawia, że powierzchnia błony śluzowej pozostaje wilgotna. Dodatkowo praktykuje się wkraplanie sterylnej soli fizjologicznej bezpośrednio do rurki tracheostomijnej;
  • mobilizacja wydzieliny – częsta zmiana pozycji, zachęcanie do głębokiego oddychania i indywidualnie dobrane ćwiczenia oddechowe czy chodzenie są niezmiernie ważne w zapobieganiu powikłań płucnych;
  • drożność dróg oddechowych – dbanie o to, aby rurka zawsze była czysta i pozbawiona zalegającej wydzieliny, która mogłaby blokować przepływ powietrza. W przypadku zalegania gęstej wydzieliny do rurki podaje się 4-5 ml jałowej 0,9% NaCl i wentyluje pacjenta workiem samorozprężalnym (8-10 wdechów), po czym na samym końcu wykonuje toaletę drzewa oskrzelowego. W pozostałych przypadkach wystarczy jedynie odśluzowywać rurkę zgodnie z instruktażem otrzymanym w szpitalu.

Tracheostomia wciąż pozostaje otwartą raną operacyjną, w związku z czym wymaga ścisłego przestrzegania zasad aseptyki. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów lub wątpliwości najlepiej skonsultować się z personelem medycznym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Korpas-Wasiak M., Śmiechowicz K., Machała W., Lesiak P., Tracheotomia w oddziałach intensywnej terapii, Anestezjologia i Ratownictwo, 8/2014.
  2. Piorun J., Poradnik pielęgnacji pacjenta z rurką tracheostomijną w warunkach domowych, Radom.
  3. Jankowska P., Kikolska M., Kochman D., Głowacka M., Pielęgnacja pacjenta z rurką tracheotomijną po leczeniu chirurgicznym nowotworu krtani – studium przypadku w oparciu o ICNP, Płock, 2017.
  4. Zając B., Zawadzka-Głos L., Chmielnik M., Tracheotomia w wieku rozwojowym, Nowa Pediatria 3/2005, s. 91-95.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.