Szukaj
Szukaj

Wymiana gazowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wymiana gazowa to fizjologiczny proces zachodzący w każdym organizmie żywym, polegający na dyfuzji gazów i ich wymianie pomiędzy otoczeniem a tkankami i płynami ustrojowymi. Nie należy mylić wymiany gazowej z oddychaniem, co jest często obserwowanym błędem. W fizjologii wyróżnia się wymianę gazową zewnętrzną oraz wewnętrzną.

Układ oddechowy człowieka (wymiana gazowa)

Oddychanie a wymiana gazowa

To 2 zupełnie różne pojęcia. Wymiana gazowa odnosi się do dyfuzji gazów i ich wymiany pomiędzy organizmem a otoczeniem. Mówiąc w uproszczeniu, jest to czynność wdychania powietrza przez nos i wydychania go, co czyni każdy człowiek około 20 000 razy dziennie przy spokojnym trybie życia. Właśnie dzięki wymianie gazowej tlen może być wdychany wraz z powietrzem atmosferycznym, po czym przez drogi oddechowe dociera aż do pęcherzyków płucnych, skąd jest pobierany i transportowany do tkanek całego organizmu. Także w tym miejscu dwutlenek węgla nagromadzony w tkankach usuwany jest drogami oddechowymi w akcie nazywanym wydychaniem.

Oddychanie to natomiast najważniejszy proces życiowy związany z pozyskiwaniem przez organizm energii użytecznej biologicznie. Stanowi zespół procesów fizjologicznych, podczas których ze środowiskiem wymieniane są gazy oddechowe, jak również proces metaboliczny polegający na uzyskiwaniu energii użytecznej biologicznie podczas utleniania substratów.

Na czym polega wymiana gazowa?

Wymiana gazowa może być zewnętrzna lub wewnętrzna. W pierwszym przypadku odnosi się do wymiany gazów między całym organizmem a jego otoczeniem i to właśnie jest wspomniane wcześniej wdychanie oraz wydychanie powietrza. Z kolei wymiana gazowa wewnętrzna odbywa się między płynami ustrojowymi a tkankami. U człowieka zachodzi w obrębie pęcherzyków płucnych. Posiadają one ogromną powierzchnię i bardzo cienkie ściany pęcherzyków, są przy tym bardzo dobrze unaczynione. Dzięki temu możliwa jest wymiana gazów oddechowych – tlenu z pęcherzyków płucnych do krwi oraz dwutlenku węgla z krwi do pęcherzyków płucnych. Mechanizm wentylacji płuc wymaga zmiany ich objętości, co może odbywać się dzięki ruchom mięśni oddechowych klatki piersiowej, zwłaszcza przepony.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Omawiając dokładniej, tlen pobrany w pęcherzykach płucnych transportowany przez krew (a dokładniej przez erytrocyty w niej zawarte), dociera do tkanek. Tam przenika do komórek, a z komórek pobierany jest dwutlenek węgla, który z krwią wędrować będzie do płuc. Taka wędrówka w tkankach odbywa się na zasadzie dyfuzji.

Wymiana gazowa u roślin

Wymiana gazowa jest kluczowa także u roślin, a odbywa się ona za pomocą tzw. aparatów szparkowych oraz przetchlinek. W ciemności (przy braku odpowiedniej ilości promieni słonecznych) wydziela się dwutlenek węgla, a tlen pozyskiwany jest podczas oddychania mitochondrialnego. W ciągu dnia proces ten zachodzi podczas fotosyntezy, do przeprowadzenia której niezbędne jest promieniowanie słoneczne.

Wymiana gazowa – znaczenie

Wymiana gazowa jest niezbędna do tego, aby człowiek mógł przeżyć. Mózg przeciętnego człowieka wytrzymuje bez tlenu do 5 minut, później rozpoczynają się nieodwracalne zmiany. Tlen odżywia wszystkie komórki, jest niezbędny do procesów metabolicznych, pracy mięśni i narządów wewnętrznych, produkcji enzymów, hormonów i przeciwciał. Uczestniczy także w regeneracji uszkodzonych tkanek. Niemal każda choroba lub nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu wiąże się właśnie z niedoborem tego składnika.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Urry L., Cain M., Wasserman S., Biologia Campbella, Wydawnictwo REBIS, Poznań 2023.
  2. Silverthord D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *