Szukaj

Remplissage

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Remplissage to zabieg z zakresu chirurgii ortopedycznej, wykonywany w obrębie stawu ramiennego. Polega na przeniesieniu części ścięgna mięśnia podgrzebieniowego do tylnej części stawu ramiennego, aby zapobiec przyszłym zwichnięciom. Podstawowym wskazaniem do operacji jest więc niestabilność stawu ramiennego oraz uszkodzenie Hill-Sachs.

Uszkodzenie Hill-Sachs
Ryc.1. Uszkodzenie Hill-Sachs – jedno ze wskazań do remplissage.

Na czym polega remplissage?

Operacja remplissage odbywa się z reguły w znieczuleniu miejscowym – pacjent nie czuje całej kończyny górnej i obręczy barkowej po stronie operowanej. W zależności od preferencji osoby operowanej oraz upodobań lekarza, wszystko może też odbywać się w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu wykorzystuje się tylną górną torebkę stawu ramiennego i ścięgno mięśnia podgrzebieniowego, aby wypełnić deficyt Hill-Sachsa i zapobiec zazębieniu się uszkodzenia z brzegiem panewki łopatki. Jako że torebka stawu i ścięgno mięśnia podgrzebieniowego są przywiązane do defektu, następuje względna medializacja (przyśrodkowe przesunięcie) ich punktu przyczepu na bliższej części kości ramiennej. Biomechanicznie zmniejsza to uszkodzenie Hill-Sachsa, podczas gdy tor panewki łopatki pozostaje stały, co sprawia, że zwiększa się stabilność stawu ramienno-łopatkowego.

Remplissage – wskazania

Podstawowym wskazaniem do operacji remplissage jest uszkodzenie stawu ramiennego typu Hill-Sachsa. Stanowi kompresyjne złamanie głowy kości ramiennej, wywołane uderzeniem tylnej powierzchni głowy kości ramiennej o przedni brzeg panewki łopatki podczas przedniego zwichnięcia stawu ramiennego. Częstość występowania tego typu uszkodzenia szacuje się na 65-67% po pierwszym zwichnięciu i 84-93% po ponownym zwichnięciu stawu ramiennego.

Uszkodzenia Hill-Sachsa nie należy mylić z uszkodzeniem Bankarta, czyli dotyczącego przyczepu obrąbka ramiennego w okolicy przedniej części panewki łopatki. Mówiąc w znacznym uproszczeniu, uszkodzenie Hill-Sachsa obejmuje kość ramienną, zaś uszkodzenie Bankarta łopatkę. Są to dwie różne części tego samego stawu (stawu ramiennego).

Remplissage – przeciwwskazania

Remplissage często wykonywany jest jako operacja przywracająca sprawność strukturze anatomicznej jaką jest bark. Jednak jak ma to miejsce w przypadku większości operacji ortopedycznych, tak i tutaj istnieją ogólne przeciwwskazania do niej. Są to przede wszystkim:

Patronite
Patronite

To lekarz podejmuje decyzję odnośnie kwalifikacji pacjenta do operacji. Warto zaznaczyć, że palenie papierosów zwiększa ryzyko powikłań i utrudnia powrót do sprawności wielokrotnie.

Rehabilitacja po remplissage

Rehabilitacja po remplissage jest obowiązkowa, aby pacjent mógł powrócić do pełnej, bezbólowej sprawności, w tym do aktywności sportowej. Brak rehabilitacji zawsze wiąże się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, a także zwiększa ryzyko wystąpienia barku zamrożonego, co leczy się znacznie dłużej i trudniej. Rehabilitacje należy rozpocząć jeszcze na etapie noszenia szwów – to idealny moment, aby biernie i izometrycznie uaktywniać kończynę górną oraz obręcz barkową. Kolejnym etapem jest uruchamianie kończyny w niskich zakresach, wzmacnianie w niskich zakresach, uruchamianie w wysokich zakresach, wzmacnianie w wysokich zakresach oraz wprowadzanie stabilizacji i dynamiki.

Wszystko jest rozłożone w procesie trwającym 6-12 miesięcy w zależności od tego, jak duże było uszkodzenie, czy były jeszcze inne rzeczy robione podczas operacji oraz od ogólnego stanu zdrowia i wieku pacjenta. Nie można więc wskazać tygodni czy miesięcy, w których wprowadzamy poszczególne etapy. Co istotne, rehabilitacja oraz dobór ćwiczeń muszą być prowadzone pod okiem fizjoterapeuty. Sporym błędem jest wykonywanie ćwiczeń znalezionych na Internecie, ponieważ nie każdy pacjent będzie na nie dobrze reagował. Ponadto należy wiedzieć, w których momentach można wprowadzać poszczególne ćwiczenia mięśnia podgrzebieniowego, który był operowany. Zbyt wczesne wdrożenie ćwiczeń dla tego mięśnia mogłoby się skończyć jego ponownym uszkodzeniem i koniecznością reoperacji.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Freshman R., Lurie B., Garcia G., Liu J. Understanding theRemplissage: History, Biomechanics, Outcomes, and Current Indications, Current Reviews in Musculoskeletal Medicine. (2024) 17:282–291.
  2. Tan B., Kumar P., The Arthroscopic Hill-Sachs Remplissage: A Technique Using a PASTA Repair Kit, Arthroscopy Techniques, 3/2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.