Szukaj

Zwichnięcie stawu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zwichnięcie stawu to poważna kontuzja ortopedyczna, podczas której dochodzi do utraty prawidłowego położenia składowych stawu względem siebie. Innymi słowy, poszczególne elementy stawowe tracą ze sobą kontakt. Każde zwichnięcie stawu wymaga jego repozycji oraz późniejszej rehabilitacji.

Zwichnięcie stawu

Zwichnięcie stawu – czym jest?

Zgodnie z definicją, mianem zwichnięcia określa się całkowite lub częściowe przemieszczenie powierzchni stawowych względem siebie, czego elementem jest rozerwanie struktur odpowiadających za stabilizację stawu (głównie okoliczne więzadła i torebka stawowa). Zwichnięcie stawu może być:

  • całkowite – powierzchnie stawowe nie kontaktują się ze sobą, ponieważ doszło do ich znacznego przesunięcia się względem siebie;
  • niezupełne – tzw. podwichnięcie, powierzchnie stawowe przesunęły się względem siebie, jednak wciąż pozostają w kontakcie.

Podczas zwichnięcia obserwuje się rozciągnięcie i następcze uszkodzenie torebki stawowej. Jeśli uraz jest duży, uszkodzeniu ulegają również okoliczne naczynia krwionośne i nerwy, co pogarsza rokowania pacjenta i wydłuża rehabilitację. Zwichnięcia często prowadzą do utworzenia się blizn torebki stawowej i otaczających więzadeł, powodując ich trwałe osłabienie.

Zwichnięcie stawu – przyczyny

Przyczyną zwichnięcia stawu jest duża siła działająca na niego. Może to być nagłe i intensywne uderzenie, upadek z wysokości czy wypadek komunikacyjny. Przykładowo jeśli stopa zostanie ułożona na podłożu boczną krawędzią, a następnie dojdzie do jej silnego obciążenia, mimo aparatu stabilizującego może dojść do zwichnięcia stawu skokowo-goleniowego. Podobnie upadek z wysokości na wyprostowaną kończynę górną może spowodować zwichnięcie nadgarstka lub nawet zwichnięcie barku. Nie należy mylić zwichnięcia stawu ze skręceniem stawu, ponieważ przy skręceniu nie dochodzi do utraty styczności między powierzchniami stawowymi – działająca siła podczas upadku jest więc na ogół mniejsza.

Objawy zwichnięcia stawu

Charakterystyczne objawy wskazujące na zwichnięcie stawu to:

tubapay
tubapay
  • silny ból spoczynkowy i podczas prób poruszania stawem;
  • wymuszone ustawienie kończyny i zniekształcenie zarysów stawu;
  • sprężysty opór przy próbie uruchomienia stawu;
  • brak tętna lub ochłodzenie dystalnych od uszkodzenia części ciała – jeśli dojdzie do uszkodzenia naczyń krwionośnych;
  • zaczerwienienie skóry i obrzęk nad uszkodzonym stawem;
  • zaburzenia czucia i porażenie ruchowe – jeśli dojdzie do uszkodzenia nerwów.

Zniekształcenie stawu jest tak charakterystyczne przy zwichnięciach, że trudno jest pomylić tę kontuzję z inną. Warto jednak wykonać szczegółowe badania, ponieważ zwichnięciom często towarzyszy złamanie kości.

Diagnostyka zwichnięcia stawu

Jako że zwichnięcie stawu dotyczy w dużej mierze tkanek miękkich stabilizujących dany staw, złotym standardem diagnostycznym jest tomografia komputerowa oraz USG. Uzupełniająco, wykonać można RTG, aby dokładnie uwidocznić położenie powierzchni stawowych i zobrazować ewentualne złamania towarzyszące kontuzji.

Zwichnięcie stawu – leczenie

Pierwsza pomoc w zwichnięciu stawu, podobnie jak w skręceniach, to unieruchomienie kończyny i zimne okłady z lodu celem zmniejszenia bólu i obrzęku. W tym czasie należy zadzwonić po pogotowie ratunkowe lub udać się na szpitalny oddział ratunkowy, ponieważ zwichnięcie bezwzględnie i jak najszybciej powinien nastawić lekarz, manipulując kończyną tak, aby odtworzyć w odwrotnej kolejności mechanizm urazu. Duże stawy (np. staw kolanowy) wymagają nastawienia w znieczuleniu ogólnym, natomiast małe (np. stawy palców) w znieczuleniu miejscowym. Po nastawieniu unieruchamia się staw w opatrunku gipsowym, aby stworzyć odpowiednie warunki do regeneracji. Konieczna może okazać się operacja zszycia całkowicie przerwanych więzadeł.

Unieruchomienie zdejmuje się średnio po 3-4 tygodniach i od razu kieruje się pacjenta na rehabilitację. Początkowo kluczowa jest terapia manualna (m.in. mobilizacje stawowe, masaż funkcyjny), aby rozciągnąć torebkę stawową i pozbyć się jej przykurczu spowodowanego unieruchomieniem oraz urazem. Dąży się również do zniesienia sztywności stawu i przywrócenia jego pełnej ruchomości. Drugim ważnym elementem rehabilitacji są ćwiczenia dobrane indywidualnie do etapu rekonwalescencji. Począwszy od ćwiczeń czynno-biernych i PIR, kończąc na ćwiczeniach dynamicznych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gaździk T., Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
  2. Dutton M., Ortopedia Duttona, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Dziak A., Tylman D., Traumatologia narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.