Szukaj
Szukaj

Skręcenie stawu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Skręcenie stawu to jedna z częściej występujących kontuzji ortopedycznych. Uznaje się wręcz, że skręcenie stawu skokowego znajduje się na pierwszym miejscu wśród najczęściej diagnozowanych urazów narządu ruchu. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz ortopeda, natomiast kluczową składową terapii jest rehabilitacja ruchowa prowadzona pod okiem fizjoterapeuty.

Skręcenie stawu
Zdjęcie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, który zgłosił się na rehabilitację po skręceniu stawu skokowego.

Skręcenie stawu – charakterystyka

Skręcenie stawu to zamknięte uszkodzenie spowodowane jego gwałtownym rozciągnięciem lub wykręceniem, skutkujące urazem torebki stawowej i więzadeł. Powstaje w konsekwencji stłuczenia lub zmiażdżenia okołostawowych tkanek miękkich (więzadeł, torebek stawowych, ścięgien), utrzymujących staw w prawidłowej pozycji. Zdecydowanie najczęściej obserwuje się skręcenie stawu skokowego wskutek ułożenia stopy na nierównej nawierzchni lub wskutek jej nagłego przywiedzenia czy odwiedzenia. Wyróżniamy 3 rodzaje / stopnie skręcenia stawu:

  • I – przebiega bez wyraźnych objawów uszkodzenia aparatu więzadłowego oraz niestabilności. Mogą pojawić się niewielkiego nasilenia ból i obrzęk;
  • II – przebiega zazwyczaj z częściowym uszkodzeniem aparatu więzadłowego. Zauważalna jest niestabilność o umiarkowanym lub niskim nasileniu, dolegliwości bólowe oraz obrzęki umiarkowane albo znaczne, widoczny krwiak podskórny;
  • III – przebiega z zauważalną i istotną utratą integralności więzadeł oraz stabilności stawu. Towarzyszą temu znaczna bolesność i obrzęk oraz rozległy krwiak podskórny.

Nie należy mylić skręcenia stawu ze zwichnięciem stawu. W przeciwieństwie do zwichnięć, przy skręceniach nie dochodzi do utraty styczności powierzchni stawowych względem siebie. Nawet jeśli uszkodzeniu ulegnie okoliczny aparat więzadłowy stabilizujący staw.

Skręcenie stawu – objawy

Zwykle skręcenie stawu powoduje krwawy wylew w miejscu naderwanych włókien oraz wysięk śródstawowy, czego następstwem jest:

  • ból w okolicy stawu, zwłaszcza podczas prób poruszania nim lub obciążania go;
  • rozległy obrzęk;
  • ograniczenie jego ruchomości;
  • tkliwość w miejscu urazu;
  • poczucie niestabilności stawu;
  • zasinienie skóry, krwiaki.

Obraz kliniczny różni się w zależności od wielu czynników, głównie od lokalizacji urazu oraz stopnia skręcenia stawu.

Diagnostyka skręcenia stawu

Skręcenie stawu można diagnozować na wiele sposobów. Do przykładowych testów funkcjonalnych należą: test szuflady przedniej i test szuflady tylnej (co można wykonać w odniesieniu do stopy i kolana). Na poniższym filmie można zobaczyć jak wygląda test szuflady przedniej stawu kolanowego:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jednak najczęściej pacjentowi zaleca się USG, RTG lub tomografię komputerową.

Skręcenie stawu – leczenie

W przypadku skręcania należy unieruchomić staw, ułożyć wyżej uszkodzoną kończynę i stosować kwaśne okłady lub zimne okłady z lodu, aby zmniejszyć obrzęk. Istotne jest także unikanie znacznego obciążenia stawu, dając mu czas do regeneracji. Całkowite unieruchomienie zależy od stopnia skręcenia – przy stopniu I i II w dzisiejszych czasach odchodzi się od unieruchomienia całkowitego, doceniając zalety regeneracji tkanek podczas ruchu.

Zobacz również: Skręcenie stawu skokowego rehabilitacja.

Bez względu na stopień uszkodzenia, pomocna jest rehabilitacja, dzięki której można jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności oraz wzmocnić mięśnie i więzadła okolicy stawu, aby uniknąć kontuzji w przyszłości. Do polecanych metod przy skręceniu stawu zalicza się głównie ćwiczenia: metoda PNF, PIR, ćwiczenia czynne, ćwiczenia równoważne, ćwiczenia stabilizujące z wykorzystaniem poduszki sensorycznej, ćwiczenia centrujące głowę stawu w panewce. Dodatkowo, stosowana jest terapia manualna, a jako uzupełnienie wykorzystuje się kinesiotaping.

Ważne jest, aby rehabilitacja dobierana była indywidualnie do każdego przypadku. Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak przebiega leczenie po skręceniu stawu skokowego na przykładzie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty:



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Brzezińska P., Mieszkowski J., Kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne w skręceniu stawu skokowego, Journal of Education, Health and Sport, 5/2015.
  2. Gaździk T., Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
  3. Dutton M., Ortopedia Duttona, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Dziak A., Tylman D., Traumatologia narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *