Skręcenie stawu to jedna z częściej występujących kontuzji ortopedycznych. Uznaje się wręcz, że skręcenie stawu skokowego znajduje się na pierwszym miejscu wśród najczęściej diagnozowanych urazów narządu ruchu. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz ortopeda, natomiast kluczową składową terapii jest rehabilitacja ruchowa prowadzona pod okiem fizjoterapeuty.
Skręcenie stawu – charakterystyka
Skręcenie stawu to zamknięte uszkodzenie spowodowane jego gwałtownym rozciągnięciem lub wykręceniem, skutkujące urazem torebki stawowej i więzadeł. Powstaje w konsekwencji stłuczenia lub zmiażdżenia okołostawowych tkanek miękkich (więzadeł, torebek stawowych, ścięgien), utrzymujących staw w prawidłowej pozycji. Zdecydowanie najczęściej obserwuje się skręcenie stawu skokowego wskutek ułożenia stopy na nierównej nawierzchni lub wskutek jej nagłego przywiedzenia czy odwiedzenia. Wyróżniamy 3 rodzaje / stopnie skręcenia stawu:
- I – przebiega bez wyraźnych objawów uszkodzenia aparatu więzadłowego oraz niestabilności. Mogą pojawić się niewielkiego nasilenia ból i obrzęk;
- II – przebiega zazwyczaj z częściowym uszkodzeniem aparatu więzadłowego. Zauważalna jest niestabilność o umiarkowanym lub niskim nasileniu, dolegliwości bólowe oraz obrzęki umiarkowane albo znaczne, widoczny krwiak podskórny;
- III – przebiega z zauważalną i istotną utratą integralności więzadeł oraz stabilności stawu. Towarzyszą temu znaczna bolesność i obrzęk oraz rozległy krwiak podskórny.
Nie należy mylić skręcenia stawu ze zwichnięciem stawu. W przeciwieństwie do zwichnięć, przy skręceniach nie dochodzi do utraty styczności powierzchni stawowych względem siebie. Nawet jeśli uszkodzeniu ulegnie okoliczny aparat więzadłowy stabilizujący staw.
Skręcenie stawu – objawy
Zwykle skręcenie stawu powoduje krwawy wylew w miejscu naderwanych włókien oraz wysięk śródstawowy, czego następstwem jest:
- ból w okolicy stawu, zwłaszcza podczas prób poruszania nim lub obciążania go;
- rozległy obrzęk;
- ograniczenie jego ruchomości;
- tkliwość w miejscu urazu;
- poczucie niestabilności stawu;
- zasinienie skóry, krwiaki.
Obraz kliniczny różni się w zależności od wielu czynników, głównie od lokalizacji urazu oraz stopnia skręcenia stawu.
Diagnostyka skręcenia stawu
Skręcenie stawu można diagnozować na wiele sposobów. Do przykładowych testów funkcjonalnych należą: test szuflady przedniej i test szuflady tylnej (co można wykonać w odniesieniu do stopy i kolana). Na poniższym filmie można zobaczyć jak wygląda test szuflady przedniej stawu kolanowego:
Jednak najczęściej pacjentowi zaleca się USG, RTG lub tomografię komputerową.
Skręcenie stawu – leczenie
W przypadku skręcania należy unieruchomić staw, ułożyć wyżej uszkodzoną kończynę i stosować kwaśne okłady lub zimne okłady z lodu, aby zmniejszyć obrzęk. Istotne jest także unikanie znacznego obciążenia stawu, dając mu czas do regeneracji. Całkowite unieruchomienie zależy od stopnia skręcenia – przy stopniu I i II w dzisiejszych czasach odchodzi się od unieruchomienia całkowitego, doceniając zalety regeneracji tkanek podczas ruchu.
Zobacz również: Skręcenie stawu skokowego rehabilitacja.
Bez względu na stopień uszkodzenia, pomocna jest rehabilitacja, dzięki której można jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności oraz wzmocnić mięśnie i więzadła okolicy stawu, aby uniknąć kontuzji w przyszłości. Do polecanych metod przy skręceniu stawu zalicza się głównie ćwiczenia: metoda PNF, PIR, ćwiczenia czynne, ćwiczenia równoważne, ćwiczenia stabilizujące z wykorzystaniem poduszki sensorycznej, ćwiczenia centrujące głowę stawu w panewce. Dodatkowo, stosowana jest terapia manualna, a jako uzupełnienie wykorzystuje się kinesiotaping.
Ważne jest, aby rehabilitacja dobierana była indywidualnie do każdego przypadku. Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak przebiega leczenie po skręceniu stawu skokowego na przykładzie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty:
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Brzezińska P., Mieszkowski J., Kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne w skręceniu stawu skokowego, Journal of Education, Health and Sport, 5/2015.
- Gaździk T., Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
- Dutton M., Ortopedia Duttona, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Dziak A., Tylman D., Traumatologia narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.