Test szuflady przedniej stosuje się w przypadku uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego. Wówczas dolegliwość uwidacznia się jako zwiększone przemieszczanie goleni względem uda.
Zobacz również: Badanie stawu kolanowego.
Test szuflady przedniej
Test szuflady przedniej jest prosty w wykonaniu, jednak przy podejrzeniu uszkodzenia struktur miękkich należy zachować szczególną ostrożność – głównie ze względu na dolegliwości bólowe. Wiele pacjentów uważa, że test nie należy do przyjemnych, jednak zwykle prawidłowo wskazuje na kontuzję.
Wykonanie
Pacjent w leżeniu tyłem, badana kończyna dolna zgięta w stawie kolanowym pod kątem 90 stopni, stopa oparta o podłoże. Badający znajduje się po stronie badanej kończyny, przyciska stopę pacjenta udem (półsiad). Badający obejmuje podudzie pacjenta tuż pod zgięciem kolanowym i pociąga je w przód (do siebie) jednocześnie obserwuje i wyczuwa palpacyjnie kciukiem przemieszczanie (translację) podudzia względem uda.
Poniżej przedstawiamy jak wygląda wykonanie testu szuflady przedniej na przykładzie jednego z pacjentów w naszym Centrum Fizjoterapeuty. Na filmie widać dodatni test szuflady przedniej.
Warto przy tym wiedzieć, że istnieje wiele modyfikacji tego testu, w tym w leżeniu na brzuchu czy podczas stabilizacji pacjenta. Na bazie tego testu powstały liczne inne, np. test maksymalnej szufladki Jakoba.
Interpretacja
Prawidłowo translacja powinna być niewielka, z dużym, sztywnym oporem. W efekcie większe przemieszczenie podudzia w przód oraz miękki opór świadczy o niestabilności – uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego – dodatni test szuflady przedniej.
Zobacz również: Test Lachmanna.
Bibliografia
- Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Polecane produkty: