Szukaj
Szukaj

Test szuflady przedniej

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test szuflady przedniej stosuje się w przypadku uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego. Wówczas dolegliwość uwidacznia się jako zwiększone przemieszczanie goleni względem uda.

Test szuflady przedniej

Zobacz również: Badanie stawu kolanowego.

Test szuflady przedniej

Test szuflady przedniej jest prosty w wykonaniu, jednak przy podejrzeniu uszkodzenia struktur miękkich należy zachować szczególną ostrożność – głównie ze względu na dolegliwości bólowe. Wiele pacjentów uważa, że test nie należy do przyjemnych, jednak zwykle prawidłowo wskazuje na kontuzję.

Wykonanie

Pacjent w leżeniu tyłem, badana kończyna dolna zgięta w stawie kolanowym pod kątem 90 stopni, stopa oparta o podłoże. Badający znajduje się po stronie badanej kończyny, przyciska stopę pacjenta udem (półsiad). Badający obejmuje podudzie pacjenta tuż pod zgięciem kolanowym i pociąga je w przód (do siebie) jednocześnie obserwuje i wyczuwa palpacyjnie kciukiem przemieszczanie (translację) podudzia względem uda.

Poniżej przedstawiamy jak wygląda wykonanie testu szuflady przedniej na przykładzie jednego z pacjentów w naszym Centrum Fizjoterapeuty.  Na filmie widać dodatni test szuflady przedniej.

Patronite
Patronite

Warto przy tym wiedzieć, że istnieje wiele modyfikacji tego testu, w tym w leżeniu na brzuchu czy podczas stabilizacji pacjenta. Na bazie tego testu powstały liczne inne, np. test maksymalnej szufladki Jakoba.

Interpretacja

Prawidłowo translacja powinna być niewielka, z dużym, sztywnym oporem. W efekcie większe przemieszczenie podudzia w przód oraz miękki opór świadczy o niestabilności – uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego – dodatni test szuflady przedniej.

Zobacz również: Test Lachmanna.

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *