Test Lachmana służy do oceny więzadła krzyżowego przedniego (ACL), a dokładniej jego zwartości. Istnieje kilka odmian tego testu. Jednak najbardziej popularny jest test Lachmana (szufladka w pobliżu wyprostu oraz test Lachmana po stabilizacji).

Test Lachmana

Jak wykonać test Lachmana?

W obu tych testach należy ułożyć pacjenta na plecach, a jego kończynę dolną ugiąć w stawie kolanowym do 15-30 stopni.  Następnie ujmuje się badaną kończynę dolną powyżej i poniżej stawu kolanowego. Przy mocnej fiksacji części udowej kończyny należy pociągnąć podudzie w przód (w kierunku grzbietowym kończyny). Ważne, aby mięsień czworogłowy i zginacze kolana były całkowicie rozluźnione.

Test Lachmanna po stabilizacji wyróżnia się jedynie tym, że pod udo pacjenta, w pobliżu jego stawu kolanowego, badający podkłada swoje udo. Dzięki temu, ta odmiana testu jest łatwiejsza do wykonania u badających, którzy nie są w stanie dobrze ufiksować kończynę dolną pacjenta (gdy jest ona zbyt duża lub badający ma za małe ręce do prawidłowego objęcia kończyny).

Sklep Spirulina

Na poniższym filmie Paweł z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać oba testy:

Interpretacja badania

W momencie, gdy doszło do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (ACL) opór końcowy jest miękki, a ruch piszczeli względem kości udowej wynosi więcej niż 3 mm (około 5 mm). Każde “twarde uderzenie” po wykonaniu testu świadczy o tym, że więzadło krzyżowe przednie zachowuje swoją pełną integralność.

Jeśli ruch szufladki przekracza 5 mm, wskazane jest porównanie z drugą kończyną. W rzadkich sytuacjach zdarza się bowiem, że jest to zjawisko fizjologiczne dla dalego organizmu. Uznaje się, że dodatni test Lachmana stanowi pewny dowód niewydolności więzadła krzyżowego przedniego.

Test Lachmana w pozycji na brzuchu

Jedną z popularniejszych modyfikacji testu Lachmana jest wykonanie go w leżeniu przodem. Badający obejmuje z boku bliższą część piszczeli, zaś dalszą część podudzia fiksuje pod pachą. Następnie drugą ręką obejmuje dalszą część uda, bezpośrednio powyżej rzepki, po czym przesuwa piszczel w kierunku brzusznym w stosunku do uda.

Interpretacja tego testu jest identyczna jak w przypadku tradycyjnie wykonanego testu Lachmana.

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław