Szukaj
Szukaj

Test Lachmana

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Lachmana służy do oceny więzadła krzyżowego przedniego (ACL), a dokładniej jego zwartości. Istnieje kilka odmian tego testu. Jednak najbardziej popularny jest test Lachmana (szufladka w pobliżu wyprostu oraz test Lachmana po stabilizacji).

Test Lachmana

Jak wykonać test Lachmana?

W obu tych testach należy ułożyć pacjenta na plecach, a jego kończynę dolną ugiąć w stawie kolanowym do 15-30 stopni.  Następnie ujmuje się badaną kończynę dolną powyżej i poniżej stawu kolanowego. Przy mocnej fiksacji części udowej kończyny należy pociągnąć podudzie w przód (w kierunku grzbietowym kończyny). Ważne, aby mięsień czworogłowy i zginacze kolana były całkowicie rozluźnione.

Test Lachmanna po stabilizacji wyróżnia się jedynie tym, że pod udo pacjenta, w pobliżu jego stawu kolanowego, badający podkłada swoje udo. Dzięki temu, ta odmiana testu jest łatwiejsza do wykonania u badających, którzy nie są w stanie dobrze ufiksować kończynę dolną pacjenta (gdy jest ona zbyt duża lub badający ma za małe ręce do prawidłowego objęcia kończyny).

Na poniższym filmie pokazujemy jak wykonać test Lachmana na przykładzie jednego z pacjentów w naszym Centrum Fizjoterapeuty:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Interpretacja badania

W momencie, gdy doszło do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (ACL) opór końcowy jest miękki, a ruch piszczeli względem kości udowej wynosi więcej niż 3 mm (około 5 mm). Każde „twarde uderzenie” po wykonaniu testu świadczy o tym, że więzadło krzyżowe przednie zachowuje swoją pełną integralność.

Jeśli ruch szufladki przekracza 5 mm, wskazane jest porównanie z drugą kończyną. W rzadkich sytuacjach zdarza się bowiem, że jest to zjawisko fizjologiczne dla dalego organizmu. Uznaje się, że dodatni test Lachmana stanowi pewny dowód niewydolności więzadła krzyżowego przedniego.

Test Lachmana w pozycji na brzuchu

Jedną z popularniejszych modyfikacji testu Lachmana jest wykonanie go w leżeniu przodem. Badający obejmuje z boku bliższą część piszczeli, zaś dalszą część podudzia fiksuje pod pachą. Następnie drugą ręką obejmuje dalszą część uda, bezpośrednio powyżej rzepki, po czym przesuwa piszczel w kierunku brzusznym w stosunku do uda.

Interpretacja tego testu jest identyczna jak w przypadku tradycyjnie wykonanego testu Lachmana.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *