Sklep Spirulina

Test Lachmana służy do oceny więzadła krzyżowego przedniego (ACL), a dokładniej jego zwartości. Istnieje kilka odmian tego testu. Jednak najbardziej popularny jest test Lachmana (szufladka w pobliżu wyprostu oraz test Lachmana po stabilizacji).

Test Lachmana

Jak wykonać test Lachmana?

W obu tych testach należy ułożyć pacjenta na plecach, a jego kończynę dolną ugiąć w stawie kolanowym do 15-30 stopni.  Następnie ujmuje się badaną kończynę dolną powyżej i poniżej stawu kolanowego. Przy mocnej fiksacji części udowej kończyny, pociągnąć podudzie w przód (w kierunku grzbietowym kończyny). Ważne, aby mięsień czworogłowy i zginacze kolana były całkowicie rozluźnione.

Test Lachmanna po stabilizacji wyróżnia się jedynie tym, że pod udo pacjenta, w pobliżu jego stawu kolanowego, badający podkłada swoje udo. Dzięki temu, ta odmiana testu jest łatwiejsza do wykonania u badających, którzy nie są w stanie dobrze ufiksować kończynę dolną pacjenta (gdy jest ona zbyt duża lub badający ma za małe ręce do prawidłowego objęcia kończyny).

Na poniższym filmie Paweł z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać oba testy:

 

Interpretacja badania

W momencie, gdy doszło do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (ACL) opór końcowy jest miękki, a ruch piszczeli względem kości udowej wynosi więcej niż 3 mm (około 5 mm). Każde “twarde uderzenie” po wykonaniu testu świadczy o tym, że więzadło krzyżowe przednie zachowuje swoją pełną integralność.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław