Rehabilitacja jest całokształtem działań podejmowanych w celu przywrócenia pacjentowi pełnej sprawności. W wielu przypadkach cel ten ogranicza się do zwiększenia komfortu, jeśli powrót do pełnej sprawności nie jest możliwy. Działania podejmowane przez rehabilitantów mają na celu dostarczenie bodźców – są to najczęściej działania z zakresu fizjoterapii, a więc w pewien sposób stymulujące określone tkanki. W założeniu ma to pobudzić je do normalnego, prawidłowego funkcjonowania.
Rehabilitacja – dla kogo?
Najpowszechniejsze są zdecydowanie przypadki rehabilitacji w okresie po chorobie przebiegającej ze zmniejszeniem ruchomości stawów, a więc po skręceniach, zwichnięciach lub złamaniach, ale także w schorzeniach kręgosłupa albo specyficznych chorobach narządu ruchu, np. przy łokciu tenisisty. W takich przypadkach konieczność przeprowadzenia serii zabiegów rehabilitacyjnych nie budzi żadnych wątpliwości.
Zobacz również: Metoda RICE – najlepsza przy urazach tkanek miękkich?
Podobnie jest w przypadku pacjentów po niektórych zabiegach chirurgicznych, na przykład:
- rekonstrukcji biernych elementów układu ruchowego;
- po przeszczepach obejmujących tkankę mięśniową;
- innych zabiegach ingerujących głęboko w mechanizmy układu ruchu.
W tych przypadkach rehabilitacja we wstępnej fazie ma zastąpić bodźcowanie pojawiające się przy wykonywaniu codziennych czynności, a ponieważ są to ruchy wykonywane w całkowicie kontrolowany sposób, dzięki nim można lepiej przygotować organizm do pracy w normalnych warunkach obciążenia.
Z rehabilitacji korzysta się jednak niekiedy także w innych przypadkach niż opisane powyżej. Wskazaniami do zabiegów rehabilitacyjnych są wszystkie schorzenia o charakterze przewlekłym, a także ostrym, o ile nie uniemożliwia to wykonania ruchu. Co ważne, rehabilitacja nie obejmuje tylko zajęć ruchowych, ale może obejmować także inne działania mające na celu przywrócenie pełnej sprawności psychicznej i fizycznej.
Gdzie iść na rehabilitację?
Na typowe zabiegi rehabilitacyjne związane z leczeniem pourazowym kieruje lekarz prowadzący, natomiast z niektórych zabiegów można skorzystać również bez skierowania, jeśli z jakichś względów pacjent sam uzna, że jest to niezbędne.
Takie zabiegi są oczywiście płatne, ale żeby były też skuteczne, trzeba koniecznie porozmawiać z rehabilitantem i opisać mu problem, ponieważ niekiedy bardzo podobne przypadłości wymagają zupełnie innego podejścia terapeutycznego. Z tego też powodu najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawsze w pierwszej kolejności konsultacja ze specjalistą. Dopiero później powinien mieć miejsce zapis na zabiegi rehabilitacyjne w specjalistycznym gabinecie.
Masaż jako forma rehabilitacji
W porównaniu z ergoterapią czy kinezyterapią, masaż jest postrzegany jako łagodniejsza i delikatniejsza forma. W praktyce po prostu oddziałują one na nieco inne tkanki i w inny sposób – w przypadku klasycznej rehabilitacji ruchowej obciążenia kierowane są przede wszystkim na określone obszary konkretnej tkanki, np. staw albo kość, natomiast w masażu pobudzane są także obszary przyległe, zwykle dużo rozleglejsze (zamiast kinezyterapii stawu kolanowego wykonuje się masaż całej kończyny itd).
Podobną charakterystykę co masaże mają także niektóre inne zabiegi, w tym balneoterapia, hydroterapia i nie tylko. W ich przypadku zwykle oddziaływanie terapeutyczne nie skupia się na określonym punkcie, ale raczej na rozleglejszym obszarze.
To ważne, ponieważ w praktyce rzadko można wskazać jeden konkretny punkt ciała, który z różnych względów należy poddać bardziej intensywnemu wysiłkowi w trakcie rehabilitacji, jako że do normalnego funkcjonowania np. stawu, konieczna jest praca tkanek okalających: kości, nabłonków, mięśni itd.
Zobacz również: Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Grabowska A., Narodziny i rozwój rehabilitacji, Archiwum Historii i Filozofii Medycyny, 78/2015.