Szukaj

Metoda RICE – najlepsza przy urazach tkanek miękkich?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Metoda RICE stosowana jest w przypadku odniesienia obrażeń takich jak skręcenie, odkształcenie, naciągnięcie lub naderwanie mięśnia. Bardzo ważna jest pierwsza pomoc, natychmiastowe leczenie, które może zapobiec powikłaniom i ułatwi późniejsze leczenie.

Metoda RICE - najlepsza przy urazach tkanek miękkich?

Metoda RICE

Jednym z najbardziej popularnych schematów postępowania w przypadku wystąpienia urazu jest skorzystanie ze schematu słowa RICE – popularny skrót, który oznacza z angielskiego:

  • R – Rest (odpoczynek)
  • I – Ice (lód)
  • C – Compression (kompresja, ucisk)
  • E – Elevation (elewacja, uniesienie w górę)

Korzystając z tych niezbędnych środków pierwszej pomocy można złagodzić ból, zmniejszyć i ograniczyć obrzęk, a także ochronić dotknięte tkanki miękkie.

Urazy tkanek miękkich

W przypadku pojawienia się urazu, na uszkodzonych tkankach miękkich mogą pojawić się siniaki, opuchlizny i krwawienia (wewnętrzne lub zewnętrzne). Może także dojść do stanu zapalnego. Wyleczenie następuje jeżeli uszkodzone tkanki są zastąpione kolagenem, popularniej zwanym jako blizny. W większości przypadków, aby powrócić do uprawiania sportu, duża część uszkodzonych tkanek wymaga kompletnego odbudowania.

Metoda RICE – sposób leczenia ostrych urazów

  • Restodpoczynek – jest niezbędny dla ochrony uszkodzonych mięśni, ścięgien, więzadeł czy innej tkanki. Jeśli doszło do urazu przestań grać lub wykonywać czynność, która go spowodowała, ponieważ mogłoby to pogłębić obrażenia. Unikaj obciążania uszkodzonej części ciała, poproś o pomoc w celu przeniesienia się w bezpieczne miejsce. Odpoczynek jest niezbędny, aby uzyskać pożądane efekty i aby doszło do wyleczenia urazu.
  • Icelód – gdy dojdzie do uszkodzenia, przyłóż zimny okład. Może to być pokruszony lód wsypany do specjalnego okładu (worka) lub też, gdy nie mamy nic innego pod ręką, zimny worek z mrożonkami owinięty w cienki ręcznik. Wykonanie tego jest konieczne, aby schłodzić kontuzjowany obszar i nie dopuścić do powstania obrzęku. Kolejnym, niezwykle skutecznym krokiem jest bezpośredni masaż lodem. Zimno zapewni krótkoterminowe złagodzenie bólu, a także ograniczy obrzęk poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych, którymi krew chce się dostać w zwiększonej ilości do zranionego obszaru.
    Pamiętaj! Gdy dojdzie do uszkodzenia, nigdy nie stosuj lodu bezpośrednio na skórę, zawsze owiń cienkim materiałem np. ręcznikiem. Nie pozostawiaj lodu na uszkodzonej części ciała dłużej niż 20 minut, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia skóry, a nawet odmrożenia. Najlepiej jest utrzymywać okład 15 minut, a następnie odstawić do czasu, aż skóra ponownie będzie ciepła.
  • Compressionkompresja, ucisk – pomaga ograniczyć i zmniejszyć obrzęk, który może opóźnić gojenie. Niektórzy ludzie odczuwają zmniejszenie się bólu po zastosowaniu ucisku. Łatwy sposób kompresji w obszarze uszkodzenia to założenie opaski elastycznej lub owinięcie bandażem elastycznym. Jeżeli czujesz pulsowanie lub zbyt mocno napięty bandaż, usuń go i ponownie zawiń trochę luźniej
  • Elevationelewacja, uniesienie w górę – uniesienie uszkodzonego obszaru może pomóc kontrolować obrzęk. Najbardziej skuteczne jest wtedy, gdy podniesiony zostanie powyżej poziomu serca. Na przykład, jeżeli obrażenia dotyczą kostki, należy położyć się z nogą wspartą na jednej lub dwóch poduszkach

Pozostałe wskazówki

Czas w jakim zobaczymy efekty po wykonaniu leczenia według powyższego schematu w przypadku wielu skręceń, naderwań, naciągnięć i innych uszkodzeń ciała to jeden lub dwa dni. Jeżeli jednak ból lub obrzęk nie zmniejszają się po upływie 48 godzin, należy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu lub na pogotowie w zależności od nasilenia objawów.

Patronite
Patronite

Po rozpoczęciu się gojenia warto zastosować delikatny masaż, który nie tylko przyśpieszy leczenie, ale również zmniejszy blizny.

Zobacz również: Leczenie blizn w sposób kompleksowy.

Można też zastosować lekkie rozciąganie, jednak tylko wtedy gdy ustąpi obrzęk. Staraj się wykonywać pełny zakres ruchu zajętego stawu i mięśnia. Musisz być przy tym bardzo ostrożny, aby nie doprowadzić do ponownego uszkodzenia tego obszaru. Pamiętaj, że rozciąganie nigdy nie powinno sprawiać bólu.

Ciepło należy zastosować jedynie po „wyjściu” z fazy ostrej, gdy obrzęk ulegnie znacznemu zmniejszeniu oraz gdy ustąpi krwawienie. Ciepło zwiększa dopływ krwi do uszkodzonego obszaru i przyśpiesza gojenie poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, doprowadzenie niezbędnych substancji w celu odżywienia, a także szybszy odpływ zbędnych produktów przemiany materii.

Należy również pamiętać, że po zakończonym leczeniu trzeba rozpocząć ćwiczenia wzmacniające, aby zminimalizować ponowne wystąpienie podobnego urazu. Warto zwrócić się z doborem ćwiczeń do fizjoterapeuty w celu otrzymania instrukcji ich wykonywania i które będą najlepsze po danym urazie. Proste wskazówki przekazane przez specjalistę mogą bardzo pomóc w szybkim powrocie do formy bez niebezpieczeństw związanych z przeciążeniami lub nieprawidłowym wykonywaniem ruchów podczas ćwiczeń. Fizjoterapeuta posiada doświadczenie w pracy z ludźmi po kontuzjach, w tym także ze sportowcami.

Metoda RICE – przeciwwskazania

Bibliografia

  1. Hubbard TJ., Denegar CR., Does Cryotherapy Improve Outcomes With Soft Tissue Inury?, J Athl Train., 39/2004.
  2. Hold the Ice? Learner Research Center News, October 2010.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.