Szukaj

Leczenie blizn w sposób kompleksowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Leczenie blizn przynosi najlepsze efekty, gdy wykonywane jest w sposób kompleksowy. Nie powinno skupiać się wyłącznie na jednej metodzie, lecz obejmować kilka rodzajów terapii. Przykładowo, samo stosowanie kinesiotapingu nie wpłynie znacząco na leczenie blizny pooperacyjnej. Większe działanie wykaże połączenie mobilizacji, kinesiotapingu oraz zabiegów z zakresu fizykoterapii.

Leczenie blizn w sposób kompleksowy

Blizny

Z definicji blizna to zmiana skórna powstała na skutek uszkodzenia skóry właściwej. W miejscu jej ubytku tworzy się tkanka łączna włóknista. Blizny są nieodłącznym elementem operacji czy zabiegów, a także porodów poprzez cięcie cesarskie.

Kompleksowe leczenie blizn

Leczenie blizn opiera się na kompleksowym podejściu. Wykorzystuje się różnego rodzaju zabiegi z dziedziny fizjoterapii w celu maksymalnej poprawy jej funkcji. Często praca na bliźnie poszerzona zostaje o zabiegi kosmetologiczne, które dodatkowo wprowadzają efekt estetyczny.

1. Mobilizacja blizny.

Mobilizacja blizny liniowej polega na wykonywaniu określonych ruchów skórą. Ma na celu zwiększenie ukrwienia w danej okolicy oraz zwiększenie ruchomości. Początkowo wielokrotnie przesuwa się skórę dookoła blizny, a dopiero później przechodzi bezpośrednio do pracy nad właściwą zmianą. Warunkiem jest całkowite zasklepienie się blizny. Proces mobilizacji blizny obejmuje zastosowanie kilku technik.

  • Rolowanie fałdu skóry wzdłuż blizny – należy złapać skórę po obu stronach blizny palcami I-III, a następnie przesuwać się wzdłuż blizny, aż do jej końca.
  • Pionowe unoszenie blizny – należy złapać bliznę dłońmi po obu jej stronach na całej długości, a następnie delikatnie unieść.
  • Mobilizacja chwytem „S” – należy przyłożyć kciuk jednej dłoni po lewej stronie blizny w górnej jej części, a kciuk drugiej dłoni po prawej stronie na dole blizny. Następnie wykonuje się ruch powodujący ułożenie blizny na kształt litery „S”.
  • Mobilizacja końców blizny – należy przyłożyć palce wskazujące na obu końcach blizny, a następnie tak je przesunąć, aby blizna ułożyła się na kształt litery „C”.
  • Mobilizacja spiralna – przypomina ruch rozcierania w masażu klasycznym. 2 lub 3 palce jednej dłoni należy ułożyć na początku blizny, a następnie rozcierać ją ruchem posuwistym aż do jej końca.

Mobilizacja może obejmować także zwykły masaż klasyczny blizny i jej okolic. Można go wykonywać samodzielnie w domu. Zaleca się automasaże 2 razy dziennie przez około 2-3 tygodnie.

Warto poinformować pacjenta, że podczas mobilizacji (przy pierwszych sesjach) często odczuwane jest mrowienie, swędzenie oraz uczucie ciepła w danej okolicy. Jest to związane ze zwiększonym przepływem krwi i rozrywania zrostów łączących skórę z powięzią.

tubapay
tubapay

2. Fizykoterapia.

Niezwykle pomocna przy leczeniu blizn pooperacyjnych jest fizykoterapia. Dostępnych jest wiele zabiegów ukierunkowanych na zmniejszanie zmian pooperacyjnych. Zaliczamy do nich m.in.:

  • laseroterapia – przyspiesza proces gojenia oraz regeneracji tkanek, usprawnia mikrokrążenie w okolicy rany, a także przyspiesza syntezę kolagenu. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
  • jonoforeza – z jodkiem potasu wpływa na rozmiękczanie blizny. Często stosuje się to połączenie w przypadku przykurczy bliznowatych.
  • ultradźwięki – stosuje się natężenie od 0,2 do 0,5 W/cm kwadratowy przez około 5 minut. Ilość zabiegów w serii wynosi 10-15. Podczas wykonywania zabiegu, bliznę należy maksymalnie rozciągnąć. Bardzo dobrze sprawdzają się produkty z zawartością naturalnego kolagenu (np. maść z kolagenem rybim).
  • magnetoterapia – działa regeneracyjnie na tkanki miękkie. Czas trwania zabiegu wynosi 10-12 minut, przy czym jedna seria zawiera ich od kilku do kilkudziesięciu, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
  • krioterapia – powoduje niedotlenienie i niedokrwienie tkanek bliznowatych. Zabieg stosuje się w przypadku bliznowców i blizn przerostowych.

Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu z dziedziny fizykoterapii, należy dokładnie sprawdzić czy nie istnieją przeciwwskazania do jego wykonania.

3. Kinesiotaping.

Kinesiotaping bazuje na wykorzystywaniu elastycznych taśm o parametrach zbliżonych do skóry ludzkiej. Metodę można zastosować dopiero po całkowitym zasklepieniu się blizny, czyli po około 2-3 tygodniach od momentu szycia. Zwykle wykonuje się aplikację więzadłową z rozciągnięciem 25-50%, a w przypadku świeżych (ale również zasklepionych) blizn aplikację limfatyczną.

Zobacz również: Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu?

4. Kosmetologia i medycyna estetyczna.

Niekiedy leczenie blizn może być wspomagane zabiegami z kosmetologii lub medycyny estetycznej. Zaliczają się do nich między innymi specjalny peeling kawitacyjny, mezoterapię czy mikrodermabrazję.

Bibliografia

  1. Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 1996.
  2. Madejewska M., Korban P., Postępowanie fizjoterapeutyczne w leczeniu blizn, Medycyna / nauka, Wrocław 2013.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.