Szukaj

Rodzaje masażu – 10 najbardziej popularnych

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Istnieją różne rodzaje masażu, a wraz z rozwojem fizjoterapii, kosmetologii i medycyny techniki oraz metody ulegają rozwojowi. Niewątpliwe jest, że masaże należą do najpopularniejszych i najprzyjemniejszych zabiegów zarówno relaksacyjnych, jak i leczniczych.

Rodzaje masażu – 10 najbardziej popularnych

Poniżej przedstawiamy szybki przegląd najpopularniejszych rodzajów masażu:

Rodzaje masażu

Masaż klasyczny

To najbardziej rozpowszechniony i znany rodzaj masażu w Europie. Łączy on w sobie tradycyjne techniki masażu (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie, wibracja). Wykonuje się go w celu rozluźnienia mięśni, poprawy ukrwienia czy też przyśpieszenia usunięcia zbędnych produktów przemiany materii. Masażyści wykonują odpowiednie ruchy na powierzchni mięśni używając do tego specjalnych balsamów, kremów czy olejków.

Masaż klasyczny może być bardzo delikatny i odprężający. Jeżeli nigdy wcześniej nie miałaś masażu, warto zacząć od tego rodzaju, ponieważ spełni on na pewno Twoje oczekiwania.

Zobacz również: Masaż bańką chińską.

Masaż relaksacyjny (aromaterapia)

Ten rodzaj masażu idealnie zmniejsza napięcie mięśni, a także sprawi, że będziemy naprawdę wypoczęci.

Masaż relaksacyjny przy pomocy naturalnych olejków eterycznych skierowany jest w stronę odpowiednich potrzeb osoby masowanej. Terapeuta może wykorzystać podczas tego masażu różnego rodzaju oleje powodujące relaks, energetyzację, redukcję stresu czy przywracające równowagę organizmu itp.

Jednym z najczęściej stosowanych olejków eterycznych w aromaterapii jest lawenda. Masaż relaksacyjny jest odpowiedni szczególnie dla osób narażonych na stres.

Masaż gorącymi kamieniami

Podgrzewane, gładkie kamienie umieszczane na odpowiednich punktach ciała idealnie ogrzewają i rozluźniają napięte mięśnie, a także wpływają na prawidłową funkcję ośrodków energetycznych organizmu. Terapeuta może również trzymać gorące kamienie w dłoni oraz zastosować nimi delikatne uciski. Przenikające ciepło wpływa bardzo kojąco na tkanki naszego ciała.

Masaż gorącymi kamieniami jest bardzo dobry dla osób, które mają nadmiernie napięte mięśnie i preferują łagodniejszą formę masażu.

Masaż tkanek głębokich

Skierowany jest do głębszych warstw mięśni oraz tkanki łącznej. W tej technice siła nacisku przez masażystę dobierana jest indywidualnie, w zależności od napięcia tkanek. Tempo jest powolne, a ilość użytego środka poślizgowego znikoma. Nacisk w masażu tkanek głębokich prowadzony jest pod kątem 45 stopni, co pozwala na rozciągnięcie masowanej tkanki. Naczynia krwionośne i nerwy mają wtedy również zdolność do rozciągania się czy przesuwania. Terapeuta działa z wielką precyzją palpacyjną.

Masaż tkanek głębokich stosuje się w przewlekłych bólach mięśni, powtarzającym się przemęczeniu, w problemach postawy ciała lub podczas powrotu do zdrowia po różnego rodzaju urazach. Ludzie często po tego rodzaju masażu czują ból od jednego do dwóch dni po zabiegu, ponieważ głównym celem masażu tkanek głębokich jest zmniejszenie ograniczeń w ruchomości mięśni oraz w ich strukturze. Nie znaczy to jednak, że terapia nie jest przyjemna.

Zobacz również: Masaż centryfugalny (stawowy).

Masaż Shiatsu

W dosłownym tłumaczeniu oznacza „ucisk palcem”. Jest to japoński masaż skupiający się na pracy nad ciałem. Wykorzystywane są tutaj uciski palcami na odpowiednie miejsca (szlaki energetyczne), nazywane meridianami, które łączą poszczególne punkty akupunkturowe.

tubapay
tubapay

Osoby mające pierwszy raz styczność z tego rodzaju masażem są mile zaskoczone uzyskanymi efektami. Już po pierwszym zabiegu wyraźnie można odczuć zrelaksowane ciało, a także umysł. Dodatkowo masaż Shiatsu usuwa nagromadzone napięcie w naszym ciele, reguluje procesy przemiany materii oraz widocznie poprawia stan zdrowia.

Masaż tajski

Podobnie jak masaż Shiatsu wyrównuje wewnętrzną energię organizmu za pomocą nacisku na określone punkty. Zawiera on także elementy rozciągania oraz refleksologii. Podczas tego rodzaju masażu nie będziesz po prostu leżeć. Ruchy terapeuty, przy których dodatkowo będzie rozciągał Twoje ciało spowodują wprowadzenie pasywnej jogi.

Masaż tajski jest bardziej energetyzujący niż inne formy masażu. Zmniejsza również poziom stresu, poprawia elastyczność i zakres ruchów oraz walczy z bólem czy przemęczeniem. Co ważne, masaż ten może być stosowany u osób o różnej sprawności fizycznej, a także w różnym wieku.

Masaż ciążowy

Znany też jako masaż prenatalny lub masaż dla kobiet w ciąży. Staje się coraz bardziej popularny u kobiet, które oczekują narodzin dziecka. Certyfikowanych masażystów można poznać po ich podejściu, pozycjach ułożeniowych pacjentki, wspieraniu ciała kobiet podczas masażu, a także po tym jak modyfikują poszczególne techniki.

Masaż ciążowy stosowany jest w celu zmniejszenia poziomu stresu, jak również obrzęku. Łagodzi bóle, zmniejsza lęk oraz depresję. Ten rodzaj masażu jest dostosowany do indywidualnych potrzeb kobiety.

Refleksologia

Mimo, że nazywa się go czasem masażem stóp to jest on czymś więcej niż tylko prostym masażem stóp. Do zadań refleksologii należy uciskanie danych punktów znajdujących się na stopach, które odpowiadają za określone narządy i układy w organizmie.

Ten rodzaj masażu jest bardzo relaksujący i polecany szczególnie ludziom, którzy w pracy stoją przez większą część dnia, a ich stopy są po prostu przemęczone. Dodatkowo refleksologia wpływa na regulację zaburzonych funkcji w układzie nerwowym oraz poprawia krążenie.

Zobacz również: Masaż w wodzie.

Masaż sportowy

Ten rodzaj masażu przeznaczony jest dla osób, które uprawiają aktywność fizyczną. Jednak nie trzeba być zawodowym sportowcem by korzystać z jego zalet. Sięgają po niego również ludzie aktywni i pracujący fizycznie.

Masaż sportowy nie skupia się na relaksacji, ale na zapobieganiu i leczeniu powstałych kontuzji oraz poprawy wyników w sporcie. W tego rodzaju masażu łączy się różne techniki. Ogólnie mówiąc, jest on zbliżony do masażu klasycznego z tym, że używa się w nim szybsze tempo i większą siłę. Pomaga to rozluźnić mięśnie, zwiększyć ich elastyczność, a także przyspiesza proces regeneracji.

Zobacz również: Masaż jako uzupełnienie treningu.

Masaż czekoladą

Bardzo popularny w SPA na całym świecie. Nie bez powodu. Korzyści z tego rodzaju masażu jest bardzo dużo m.in. ujędrnia i rewitalizuje skórę, działa jak doskonały środek nawilżający, uspokaja i poprawia nastrój, pomaga spalić tkankę tłuszczową oraz pozbyć się cellulitu. Zmniejsza stres, a także łagodzi dolegliwości związane z układem krążeniowym, mięśniowym, nerwowym i oddechowym.

Masaż gorącą czekoladą jest szczególnie polecany osobom, które odczuwają nadmierne zmęczenie po ciężkim dniu pracy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Schutt K., Masaż relaksacyjny. Wszystkie techniki, Wydawnictwo RM, Warszawa 2011.
  2. Magiera L., Klasyczny masaż leczniczy, Wydawnictwo BIO-STYL, Kraków 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

7 Responses

  1. Masaż tkanek głębokich jest delikatny!!! Terapeuta nie wkłada w niego dużo siły. Najważniejsze dla rozluźnienia tkanek głębokich jest rozluźnienie powięzi, które je pokrywają. A to możliwe jest jedynie dzięki ciepłemu dotykowi i powolnym ruchom terapeuty.

  2. Z masażu relaksacyjnego korzystam co najmniej raz w miesiącu ale, masażu tajskiego nigdy nie próbowałam – skoro jest bardziej energetyzujący to chyba muszę wypróbować.

  3. Masaz Tajski, koszmar, pelno siniakow, koeljne 2 dni czulam sie jak poturbowana, bardzo mocny, naciskanie puktow jest bardzo boolesne. czulam sie dobrze 2 h po masazu, jednakze jest dla mnie zbyt intensywny.

    1. Masaż Tajski nie musi, i moim zdaniem nie powinien boleć. Jest intensywny, to prawda, ciało go czuje, to prawda. Polecam dobrych!!! masażystów tajskich, a nie koniecznie po prostu Tajów/Tajki.
      To, ze ktoś urodził się w Tajlandii nie oznacza, że jest dobrym masażystą. Osobiście w Polsce 2 najsłabsze (najmniej profesjonalne) masaże Tajskie jakich doświadczyłem, wykonane były przez Tajki. Jest w Polsce sporo świetnych masażystów tajskich (Polaków) meeeega doświadczonych praktykujących od lat. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.