Masaż centryfugalny (masaż stawowy) zwany jest również masażem dostawowym. To zabieg leczniczy stosowany w schorzeniach ortopedycznych i reumatycznych struktur okołostawowych (torebka stawowa, więzadła, ścięgna) oraz po urazach stawowych jak np. skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia.
Masaż centryfugalny
Działanie lecznicze masażu stawowego centryfugalnego wiąże się z wywołaniem przekrwienia i wzrostu temperatury masowanych tkanek. Niesie to za sobą:
- pobudzenie przemiany materii i przyspieszenie gojenia się tkanek;
- wzrost wytwarzanej mazi stawowej;
- rozluźnienie tkanek okołostawowych.
Czynniki te powodują zmniejszenie bólu i szybsze ustąpienie stanu zapalnego, a tym samym obrzęku stawu.
Metodyka
W masażu centryfugalnym wszystkie ruchy wykonuje się w kierunku szpary (fugi) stawowej. Zabieg składa się z dwóch etapów, które wykonujemy dopiero po ustąpieniu obrzęki i stanu zapalnego:
- etap I – przygotowawczy – obejmuje głaskanie, rozcieranie i punktowe uciski ruchami zbieżnymi do szpary stawowej, przy użyciu wody z mydłem, czas trwania waha się od 4 do 7 minut. Celem tego etapu jest wywołanie odczynu przekrwienia samego stawu i najbliższej okolicy. Niektórzy twierdzą, że etap ten opiera się głównie na myciu stawu;
- etap II – zasadniczy – obejmuje głaskanie i rozcieranie z użyciem preparatu o działaniu leczniczym lub rozgrzewającym (maść, krem lub żel). Czas trwania zabiegu wynosi 5-10 minut.
Opcjonalnie można rozszerzyć zabieg o różne rodzaje ćwiczeń mających na celu rozruszanie stawu we wszystkich kierunkach. Stosuje się ćwiczenia bierne, czynno-bierne, czynne lub oporowe, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i jego stanu ogólnego. Wykonuje się ruchy we wszystkich kierunkach zgodnie z systematyką danych ćwiczeń.
Masaż stawowy można przeprowadzać codziennie lub co drugi dzień, a liczba zabiegów jest uzależniona od skuteczności naszego działania, czyli od tempa rekonwalescencji. Po serii 20 zabiegów należy zastosować 10-14 dniową przerwę, po czym można rozpocząć kolejną serię zabiegów.
Masaż centryfugalny zaleca się łączyć z zabiegami fizykalnymi i kinezyterapią zwiększającą zakres ruchomości stawu, siłę oraz masę mięśni działających na dany staw. Nie należy przeprowadzać tego masażu bez zastosowania środka poślizgowego.
Wskazania
Główne wskazania do wykonania masażu centryfugalnego to:
- stany po urazach stawów (skręcenia, zwichnięcia);
- stan po dłuższym unieruchomieniu stawu;
- przykurcze stawowe lub ich ograniczona ruchomość;
- blizny w obrębie stawu;
- zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze stawu;
- obrzęki w okolicy stawu;
- zapalenie stawu lub tkanek okołostawowych;
- przeciążenia stawów;
- stan po rekonstrukcji więzadeł w stawie.
Zobacz również: Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – rehabilitacja.
Przeciwwskazania
Do bezwzględnych przeciwwskazań zalicza się:
- świeże stany pourazowe tkanek okołostawowych;
- obrzęki oraz stany zapalne.
Poza tym obowiązują przeciwwskazania podobne jak w przypadku masażu klasycznego. Zaliczamy do nich np. zakrzepowe zapalenie żył, żylaki, choroby skóry z przerwaniem jej ciągłości, chorobę Raynauda, krwotoki lub nowotwory.
Podsumowanie
Masaż jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod fizjoterapii, ponieważ łączy w sobie przyjemne doznania, skuteczność, prostotę wykonania oraz niewielki nakład finansowy. Można go stosować praktycznie w większości jednostek chorobowych, gdyż wszechstronnie wpływa na organizm. Z biegiem lat powstało wiele rodzajów masażu, w tym dostawowy, czyli masaż centryfugalny. Wykonany odpowiednio przyczynia się do szybkiego powrotu sprawności po różnego rodzaju kontuzjach i w schorzeniach ortopedycznych.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Walaszek R., Masaż z elementami rehabilitacji, Wydawnictwo REHMED, Kraków 1999.