Szukaj
Szukaj

Masaż centryfugalny (masaż stawowy)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż centryfugalny (masaż stawowy) zwany jest również masażem dostawowym. To zabieg leczniczy stosowany w schorzeniach ortopedycznych i reumatycznych struktur okołostawowych (torebka stawowa, więzadła, ścięgna) oraz po urazach stawowych jak np. skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia.

Masaż centryfugalny (masaż stawowy)

Masaż centryfugalny

Działanie lecznicze masażu stawowego centryfugalnego wiąże się z wywołaniem przekrwienia i wzrostu temperatury masowanych tkanek. Niesie to za sobą:

 • pobudzenie przemiany materii i przyspieszenie gojenia się tkanek;
 • wzrost wytwarzanej mazi stawowej;
 • rozluźnienie tkanek okołostawowych.

Czynniki te powodują zmniejszenie bólu i szybsze ustąpienie stanu zapalnego, a tym samym obrzęku stawu.

Metodyka

W masażu centryfugalnym wszystkie ruchy wykonuje się w kierunku szpary (fugi) stawowej. Zabieg składa się z dwóch etapów, które wykonujemy dopiero po ustąpieniu obrzęki i stanu zapalnego:

 • etap I – przygotowawczy – obejmuje głaskanie, rozcieranie i punktowe uciski ruchami zbieżnymi do szpary stawowej, przy użyciu wody z mydłem, czas trwania waha się od 4 do 7 minut. Celem tego etapu jest wywołanie odczynu przekrwienia samego stawu i najbliższej okolicy. Niektórzy twierdzą, że etap ten opiera się głównie na myciu stawu;
 • etap II – zasadniczy – obejmuje głaskanie i rozcieranie z użyciem preparatu o działaniu leczniczym lub rozgrzewającym (maść, krem lub żel). Czas trwania zabiegu wynosi 5-10 minut.

Opcjonalnie można rozszerzyć zabieg o różne rodzaje ćwiczeń mających na celu rozruszanie stawu we wszystkich kierunkach. Stosuje się ćwiczenia bierne, czynno-bierne, czynne lub oporowe, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i jego stanu ogólnego. Wykonuje się ruchy we wszystkich kierunkach zgodnie z systematyką danych ćwiczeń.

Masaż stawowy można przeprowadzać codziennie lub co drugi dzień, a liczba zabiegów jest uzależniona od skuteczności naszego działania, czyli od tempa rekonwalescencji. Po serii 20 zabiegów należy zastosować 10-14 dniową przerwę, po czym można rozpocząć kolejną serię zabiegów.

Patronite
Patronite

Masaż centryfugalny zaleca się łączyć z zabiegami fizykalnymi i kinezyterapią zwiększającą zakres ruchomości stawu, siłę oraz masę mięśni działających na dany staw. Nie należy przeprowadzać tego masażu bez zastosowania środka poślizgowego.

Wskazania

Główne wskazania do wykonania masażu centryfugalnego to:

 • stany po urazach stawów (skręcenia, zwichnięcia);
 • stan po dłuższym unieruchomieniu stawu;
 • przykurcze stawowe lub ich ograniczona ruchomość;
 • blizny w obrębie stawu;
 • zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze stawu;
 • obrzęki w okolicy stawu;
 • zapalenie stawu lub tkanek okołostawowych;
 • przeciążenia stawów;
 • stan po rekonstrukcji więzadeł w stawie.

Zobacz również: Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – rehabilitacja.

Przeciwwskazania

Do bezwzględnych przeciwwskazań zalicza się:

 • świeże stany pourazowe tkanek okołostawowych;
 • obrzęki oraz stany zapalne.

Poza tym obowiązują przeciwwskazania podobne jak w przypadku masażu klasycznego. Zaliczamy do nich np. zakrzepowe zapalenie żył, żylaki, choroby skóry z przerwaniem jej ciągłości, chorobę Raynauda, krwotoki lub nowotwory.

Podsumowanie

Masaż jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod fizjoterapii, ponieważ łączy w sobie przyjemne doznania, skuteczność, prostotę wykonania oraz niewielki nakład finansowy. Można go stosować praktycznie w większości jednostek chorobowych, gdyż wszechstronnie wpływa na organizm. Z biegiem lat powstało wiele rodzajów masażu, w tym dostawowy, czyli masaż centryfugalny. Wykonany odpowiednio przyczynia się do szybkiego powrotu sprawności po różnego rodzaju kontuzjach i w schorzeniach ortopedycznych.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Walaszek R., Masaż z elementami rehabilitacji, Wydawnictwo REHMED, Kraków 1999.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *