Masaż na sucho (inaczej: szczotkowanie ciała) pomaga ujędrnić ciało, poprzez stałe stymulowanie skóry do odnowy i procesów naprawczych. Aby móc go wykonać niezbędne jest tylko jedno akcesorium – specjalna szczotka z odpowiednio sztywnym włosiem. Do zabiegu nie używa się żadnych środków poślizgowych typu masełka, wazelina czy olejki – efekty osiąga się wyłącznie na sucho, stąd nazwa tego masażu. Można go wykonywać regularnie samodzielnie we własnym domu.
Szczotka do masażu na sucho
Szczotka do masażu na sucho ma oprawę wykonaną z drzewa bukowego, a jej włosie jest dość ostre. Dlatego jeżeli szczotkowanie sprawia dolegliwości bólowe lub jest nieprzyjemne, należy zmniejszyć nacisk. Początkowo z pewnością zabieg nie będzie należał do najprzyjemniejszych, jednak skóra wraz ze wzrostem częstotliwości masaży zacznie się przyzwyczajać. Wyróżnia się wiele rodzajów szczotek, np. szczotkę do masażu ciała, szczotkę mniejszą do masażu twarzy i szyi na rączce, a nawet specjalną, okrągłą do masażu biustu.
Jak wykonać masaż na sucho?
Masaż na sucho polega na wykonywaniu rytmicznych ruchów włosiem szczotki po ciele z dozowaniem intensywności nacisku do własnych potrzeb. Czynność rozpoczyna się od stóp i kieruje ku górze. Pośladki masuje się ruchami posuwistymi lub okrężnymi, brzuch zaś w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Nie należy pomijać piersi – ich szczotkowanie pozwoli ujędrnić skórę, nadać im estetyczny kształt. Pomija się jedynie brodawki. Następnie można przejść do kończyn górnych, masując je od dłoni w kierunku środka ciała.
Tempo ruchów wpływa po części na efekty zabiegu. Szybkie, energiczne ruchy poleca się wykonywać w obrębie ud i pośladków, aby niwelować widoczność cellulitu. Skóra twarzy jest delikatniejsza, wymaga więc ruchów mniej intensywnych. Przeciwdziałając obrzękom nóg, zaleca się ruchy powolniejsze. Nie ma znaczenia, czy masaż na sucho wykonywany jest przed, czy po kąpieli. Ze względów higienicznych rekomenduje się jednak wykonywać go po kąpieli, aby móc dokładnie zmyć złuszczony naskórek.
Masaż na sucho – efekty
Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, masaż na sucho warto na stałe wprowadzić w swoje życie. Zabieg wykonywany systematycznie i zgodnie z metodyką ma wiele zalet, o których więcej poniżej. Przede wszystkim niweluje złą pracę układu limfatycznego. Wraz z wiekiem metabolizm zwalnia, co przyczynia się do zastoju wody, opuchlizny, ociężałości kończyn, dlatego przy wszystkich tych dolegliwościach masaż na sucho może się okazać zbawienny. Poranne wykonanie zabiegu doda energii, a wieczorem zrelaksuje, zmniejszy napięcie mięśniowe. Efekty systematycznego masażu na sucho obejmują:
- redukcję cellulitu;
- poprawę kolorytu skóry;
- widoczne odmłodzenie skóry i zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych (w przypadku masażu twarzy i szyi);
- detoksykację organizmu, zwłaszcza oczyszczanie skóry;
- lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek;
- odblokowanie przepływu energii, co przeciwdziała zmęczeniu i depresji;
- intensyfikację odnowy komórkowej i przyspieszenie procesów regeneracji skóry;
- ujędrnienie i lepsze napięcie skóry.
Należy zaznaczyć, że masaż na sucho jest bardzo dobrą metodą peelingującą. Złuszcza martwy naskórek i oczyszcza ciało, jednak przez to naskórek ten gromadzi się między włosiem. Z tego powodu należy regularnie, najlepiej po każdym szczotkowaniu, dokładnie umyć szczotkę do masażu. Masaż na sucho oczyszcza pory i poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu znacznie głębiej i szybciej wchłania dobroczynne składniki aktywne zawarte w kosmetykach. Dlatego po zabiegu warto zaaplikować na skórę ulubiony balsam lub krem.
Masaż na sucho – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do masażu na sucho jest przede wszystkim obecność zmian skórnych w miejscu planowanego szczotkowania. Mowa głównie o uszkodzeniach skóry, ranach, odleżynach, oparzeniach, owrzodzeniach, zmianach grzybiczych i infekcyjnych, trądziku itp. Przeciwwskazaniem jest też występowanie w tym miejscu zmian związanych z dermatologicznymi schorzeniami przewlekłymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Nie należy szczotkować skóry w miejscu występowania wystających pieprzyków i brodawek. Ciąża i laktacja to stany wymuszające zastosowanie nieco innych, łagodniejszych technik zabiegu, z pominięciem brzucha.
Do innych przeciwwskazań zaliczamy: świeże blizny, żylaki, pękające naczynka, choroby nowotworowe. Osoby z zaawansowanymi i niewyrównanymi chorobami sercowo-naczyniowymi przed wykonaniem zabiegu powinny skonsultować się z lekarzem.
Polecane produkty:
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej... | |
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mazgaj K., Szczotkowanie bez tajemnic, Mrs Brush, 2022.
- Padlewska K., Kosmetologia ciała, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.